Prvý vážny spor medzi prezidentskými kandidátmi Pellegrinim a Korčokom o (ne)rušenie práva veta v EÚ

Komentár
1 /

Prvé kolo volieb prezidenta  sa uskutoční 23. marca 2024. Prebiehajúca volebná kampaň vyprofilovala dvoch najvážnejších kandidátov, ktorí by podľa preferencií mali postúpiť do druhého kola volieb  8. apríla. Je zaujímavé sledovať najmä diametrálne rozdielne názory Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka na politické dianie okolo nás.

Medzi Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom to občas zaiskrí, ale ostrejšie verejné súboje medzi nimi nás ešte len čakajú. Doposiaľ to bol skôr spor o obsah funkcie prezidenta SR, ak nerátame trochu nemiestne Korčokove útoky na Pellegriniho v súvislosti s „podržtaškou“.

To vzhľadom na politickú minulosť bývalého diplomata slúžiaceho všetkým vládam od hovorcu Mečiara až po ministra zahraničných vecí za SaS vláde Matoviča či Hegera,  vyznieva voči predsedovi NR SR a bývalému premiérovi, ktorý po odchode zo Smeru založil novú stranu Hlas-sociálna demokracia a prebojoval sa s ňou do parlamentu, viac-menej paradoxne, ak nie smiešne. Navyše si treba uvedomiť, že politik Korčok doposiaľ nikdy neprešiel voľbami, zatiaľ čo jeho súper Peter Pellegrini je volený za poslanca NR SR nepretržite od roku 2006 a zastával najvyššie funkcie v štáte ako premiér či predseda parlamentu.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Ivan Korčok ponúka alternatívu prezidenta, ktorý je nezávislý, suverénny a vie tento úrad premeniť na službu vlasti a občanom. Je pripravený na spoluprácu s vládou, ale rovnako si myslí, že kľúčovou témou týchto volieb bude rovnováha až protiváha voči vláde.

Podľa Petra Pellegriniho prezident nesmie byť len prezidentom elít a médií, musí byť prezidentom všetkých občanov Slovenska a nie zahraničia. Na prvom mieste pre neho musí byť Slovensko – ľudia, národ i štát.

Prezident by nemal byť koaličný ani opozičný a posledné, čo Slovensko potrebuje, je, že prispeje k ďalším politickým konfliktom. Hovorí  o Svätoplukových prútoch a chce krajine vrátiť pokoj a súdržnosť. Slovensko má za sebou 10 rokov, keď boli v prezidentskom úrade nováčikovia. Ich nástupcom má byť človek s politickými skúsenosťami, ktorý hovorí o víziách budúcnosti. Prezidentský palác musí byť miesto, kde sa rodí dlhodobá koncepcia krajiny.

Ivan Korčok

Ivan Korčok

Vážnejší spor medzi oboma favorizovanými súpermi prišiel teraz a týka sa našej zahraničnej politiky v rámci Európskej únie. Ide o právo veta pre každú členskú krajinu v rozhodovaní o dôležitých otázkach EÚ.

Kým Ivan Korčok v rozhovore pre médiá potvrdil, že u neho nastal istý posun a  je otvorený tomu, aby sa v rámci Európskej únie zrušilo právo veta, Peter Pellegrini to zásadne odmieta. Argumentuje tým, že EÚ je konceptom štátov, kde za jedným stolom rovnocenne sedia a hlasujú veľkí európski hráči s tými menšími, pričom aj hlasovanie menšieho štátu, akým je SR, má rovnakú váhu ako napríklad hlas Nemecka alebo Francúzska.

„V rámci Európskej únie právo veta týka už len úzkeho okruhu oblastí. Ak pod rúškom suverenity a zachovania práva veta budeme naďalej takto postupovať, budeme vo svete absolútne bezvýznamní,“

uviedol Korčok.

Domnieva sa, že Európska únia sa len ťažko stane silným geopolitickým hráčom bez toho, aby vedela rýchlo a promptne reagovať a rozhodnutia neblokovali malé jednotlivé štáty. V rámci zahraničnej politiky sa podľa Korčoka „treba pozrieť na niektoré oblasti a položiť si otázku, či by mohli byť prijímané kvalifikovanou väčšinou“. Mimochodom podobné postoje zaujíma aj český prezident Petr Pavel.

Podľa Petra Pellegriniho sú Ivanovi Korčokovi prednejšie cudzie záujmy než národnoštátny záujem Slovenska. Jeho vyhlásenia o zrušení práva veta v oblasti zahraničnej politiky považuje za nebezpečné z pohľadu národnoštátnych záujmov Slovenska.

Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini

Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini

„Korčok argumentuje tým, že chce silnejšiu pozíciu EÚ vo svete. Tento argument v plnej miere odhaľuje jeho priority ako aj spôsob myslenia jemu nezáleží na vlastnej krajine a občanoch. Uvažuje spôsobom ministerského úradníka, ktorému je Brusel bližší než Bratislava, Banská Bystrica alebo Košice,“

reagoval Pellegrini.

Korčok na druhej strane vyhlásil že je za silnejšiu EÚ v oblasti zahraničnej politiky, čo je podľa neho aj slovenský záujem, aby sa z EÚ nestal bezvýznamný hráč, ktorého nikto neberie vážne.

Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Pellegrini mu kontroval slovami, že vzájomne sa rešpektujúci dialóg vytvára z EÚ ojedinelý projekt, ktorý je inšpiratívny aj vo svete. V iných častiach sveta sa totiž viac presadzuje hrubá sila, tlak, než dialóg a argumenty.

„A preto nikdy nesmieme na túto výsadu – právo veta, rezignovať. Ivan Korčok sa so svojím názorom snaží zapáčiť veľkým hráčom a chce prijímať len príkazy a rozhodnutia silnejších. Je to možno pohodlnejšie, ale doslova devastačné pre SR a ďalšie menšie štáty EÚ,“

skonštatoval predseda parlamentu.

Video so stanoviskom Petra Pellegriniho:  https://www.facebook.com/pellegrini.peter/videos/772718558101875?locale=sk_SK

Video so stanoviskom Ivana Korčoka: https://www.facebook.com/ivan.korcok/videos/402463492268727?locale=sk_SK

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné