Prečo poslanec Klus v predvolebnej kampani zaútočil na vedenie mesta za autobusovú stanicu?

Komentár
12 /

Stalo sa zvykom, že niektorí kandidáti vychádzajú pred voľbami s negatívnou kampaňou. Teraz to v Banskej Bystrici predviedol mestský poslanec a opätovný kandidát Martin Klus, ktorý je aj poslancom NR SR za SaS.  Od takéhoto politika by sa čakalo, že na verejnosti bude vážiť slová, ale nie.

Krátko po utorkovom zastupiteľstve vyšiel Martin Klus s bombastickým tvrdením o údajne narastajúcom podozrení, že prevádzka autobusovej stanice je podvod na Banskobystričanoch. Sú to veľmi silné slová od experta – tímlídra SaS pre zahraničnú politiku a politický systém.Od takéhoto politika by sa čakalo, že dokáže vážiť slová.

martin klus

Podľa Klusa pár týždňov pred komunálnymi voľbami sa v Banskej Bystrici opäť dostávajú na pretras otázky spojené s prevádzkou nedávno otvorenej autobusovej stanice (21. 9. 2017). Presnejšie povedané začal ich pretriasať sám pán poslanec opäť kandidujúci vo volebnom obvode Rudlová – Sásová, kde bývajú jeho rodičia.

Aby bolo jasno. Kým pred štyrmi rokmi išiel Martin Klus do volieb ako nestranícky kandidát pod heslom „Banská Bystrica – prvé mesto bez vplyvu politických strán“, dnes kandiduje za koalíciu strán SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA – Boris Kollár a Progresívne Slovensko, spolu s Banskobystrickou alternatívou. Podporuje na primátora kandidáta straníckej koalície, ktorý spolu s ním kandiduje aj na poslanca a stojí proti súčasnému primátorovi.

as3

 

V lete chcel Klus prostredníctvom interpelácie vidieť 10 – ročnú nájomnú zmluvu na autobusovú stanicu medzi súkromným vlastníkom – spoločnosťou Primum s.r.o. a nájomcom – Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica a.s., hoci mesto nie je účastníkom tohto zmluvného vzťahu medzi dvomi obchodnými spoločnosťami a nedisponuje ňou. Napriek tomu samospráva požiadala zmluvných partnerov o jej zverejnenie, čo však z obchodných dôvodov odmietli, na čo majú súkromné spoločnosti v zmysle zákona právo.  To pána poslanca vytočilo v septembri do takej miery, že podozrieva vedenie mesta zo spáchania podvodu na Banskobystričanoch.

Nevedno, ktorých obyvateľov nášho mesta má Martin Klus na mysli, lebo rok po fungovaní novej autobusovej stanice je drvivá väčšina z nich s touto modernou stavbou spokojná,. Nájdu sa aj výnimky, ako je v súčasnosti problém s výhradným vstupom cez pasáž obchodnej časti Terminalu počas otváracích hodín, pričom  doterajší druhý vstup prostredníctvom vonkajšieho výťahu a schodiska je možný iba v nočných hodinách. To však nemení nič na tom, že aj primátor Ján Nosko považuje autobusovú stanicu za najväčší úspech jeho  prvého volebného obdobia. A možno práve to je pre niekoho ten hlavný problém.

as2

Pripomeňme si, ako dopadlo kľúčové hlasovanie bystrických poslancov 8. decembra 2015, keď  mestské zastupiteľstvo schvaľovalo vstup mesta do projektu obchodno – dopravného centra s novou autobusovou stanicou a dávalo mu zelenú. Za hlasovali poslanci z klubu SMER-SD, SNS, SDKÚ a nezávislí poslanci (Čižmárová, Dluholucký, Gajdošík, Karas, Kašper, Konárik, Laššáková, Mičev, Modranský, Molitoris, Motyčka, Nábělek, Pecník, Šabo, Škantár, Topoľský, Turčan, Bielik, Smädo, Sklenka, Kuracina) Proti hlasovali poslanci Banskobystrickej alternatívy a strany SaS: (Bučko, Dubačová, Kasová, Katreniak, Lichý, Priehodová, Pirošík, Skokanová, Klus). Nebyť schválenia tohto uznesenia, tak dnes by Banská Bystrica možno žiadnu novú autobusovú stanicu nemala…

stara autobuska

Toto hlasovanie predurčilo následný i súčasný postoj poslancov Banskobystrickej alternatívy vrátane samotného Martina Klusa k novej autobusovej stanici. Akoby sa nevedeli zmieriť  s tým, že autobusová stanica sa napokon postavila bez použitia úveru a je najmodernejšia na Slovensku, slúži k spokojnosti Bystričanov i návštevníkov mesta.

Stačí sa prejsť od železničnej stanice cez obchodnú pasáž na autobusovú stanicu alebo opačným smerom a porovnať to s tým, čo tu bolo predtým viac ako tridsať rokov. Normálny človek to vyhodnotí veľmi rýchlo a jednoznačne, opozičný politik však  z toho účelovo vyrobí politickú kauzu.

as8

Vráťme sa k inkriminovanej nájomnej zmluve na autobusovú stanicu. Možno si poslanec Klus už nepamätá, ale 24. apríla 2018 počas rokovania mestského zastupiteľstva  generálny riaditeľ DPMBB a.s. Miroslav Snopko poskytoval poslancom informácie o podmienkach nájmu dopravnej časti Terminalu. V oficiálnom zápise zo zastupiteľstva sa doslova uvádza:

„Zmluva bola podpísaná 30. 1. 2018 – je uzatvorená na 10 rokov – výmera 9 193 m2, zázemie 386 m2 . Cena nájmu bola stanovená vo výške 204 tisíc € bez DPH, k tomu sa pripočíta inflácia. Sú tam aj ďalšie náklady, spolu ide o čiastku 250 tisíc €, t.j. celkom 454 tisíc €.  Príjmy tvoria tržby od dopravcov (v súčasnosti ich je 23) – sumu 460 tisíc € za rok. 68 % je prímestská doprava, 20 % diaľková a 6 % medzinárodná doprava. Ďalšie tržby sú od 10 prevádzkovateľov taxislužieb (13 parkovacích miest), spolu s ostatnými príjmami ide o 26 tisíc €. Pripravuje sa ešte priestor na prenájom.“

Zachytené je aj to, že odpoveď generálneho riaditeľa DPMBB a.s. na otázku poslanca Martina Klusa, či je spoločnosť v zisku, bola kladná.

as5

Natíska sa otázka, o čo vlastne ide Martinovi Klusovi mesiac a pol pred komunálnymi voľbami, keď minimálne ekonomické podmienky nájmu a finančný dopad na spoločnosť DPMBB a.s., ktorej akcionárom je aj mesto Banská Bystrica, sú mu už známe takmer päť mesiacov?

Teraz napáda fakt, že mesto vlani na žiadosť investora ustúpilo od kúpy autobusovej stanice, aby sa napokon uzatvorila nájomná zmluva na jej prevádzku medzi majiteľom a bystrickým dopravcom, hoci predtým to mala byť kúpa krytá úverom. Tým vraj mesto dva roky vodilo ľudí za nos, za čím Martin Klus vidí podozrenie z podvodu.

as7

Primátor Ján Nosko, na pleciach ktorého ležala najväčšia  zodpovednosť za výstavbu novej autobusovej stanice, to povedal presne:  „Priznám sa, keď sme v januári 2015 oznamovali verejnosti spolu s  investorom, že Banskobystričania sa po 30 rokoch konečne dočkajú novej autobusovej stanice, neveril som, že cesta k cieľu môže byť taká kľukatá a komplikovaná. Netušil som ani to, koľkí „neprajníci“ budú chcieť z projektu vyťažiť čo najviac s cieľom zdiskreditovať nás v očiach obyvateľov mesta.

K tomu niet čo dodať…

jan nosko

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné