Po vlaňajších oslavách SNP je aj pietna spomienka na koniec II. svetovej vojny len pre pozvaných hostí

Komentár
3 /

V sobotu 7. mája 2022 si v Pamätníku SNP v Banskej Bystrici pripomínajú 77. výročie ukončenia II. svetovej vojny v Európe predpoludním len pozvaní hostia bez verejnosti. Ľudia majú prístup do areálu až popoludní na sprievodný program.

Opakuje sa situácia z vlaňajších celonárodných osláv SNP, kedy organizátori neumožnili verejnosti účasť na oficiálnej časti s pietnou spomienkou, vraj kvôli pandémii koronavírusu. Akoby sa súčasná vláda bála ľudí.

To nikdy predtým nebolo. Bývalý premiér  Peter Pellegrini k minuloročnému vylúčeniu verejnosti z pietnej spomienky na hrdinov SNP vyhlásil:

„Vláda pokračuje v rozdeľovaní spoločnosti. Ikonické slávnosti SNP v Banskej Bystrici chcú organizovať bez širokej verejnosti. Chápem, že sa boja protestného hlasu ľudí, s ktorým sa stretli na iných pamätných miestach. Chcem im však odkázať, že SNP patrí všetkým a nielen momentálne vládnucej verchuške.“

V súčasnosti už pandémia ustúpila, ale vláda použila voči ľuďom rovnakú taktiku. Pietna spomienka na najväčšiu udalosť novodobých dejín Európy, ktorou bol nepochybne koniec II. svetovej vojny, bude bez občanov.

Zľava: Ľubica Laššáková, Peter Pellegrini a Vladimír Strmeň

Zľava: Ľubica Laššáková, Peter Pellegrini a Vladimír Strmeň

Miesto toho, aby si túto významnú epochu ľudskej spoločnosti pripomenuli tí, ktorí to zažili alebo niesli dôsledky vojny vrátane povojnového usporiadania sveta na vlastnej koži, aby si mladí ľudia – študenti vypočuli príhovor jedného z posledných priamych účastníkov SNP – statočného bojovníka v II. svetovej vojne Vladimíra Strmeňa a spoznali tak z prvej ruky, o čom to pred vyše 77 rokmi bolo, tak im nie je povolený vstup.

Bývala ministerka kultúry Ľubica Laššáková z Banskej Bystrice, ktorá sa spolu s Múzeom SNP podieľala na výročných oslavách SNP i konca II. svetovej vojny, to povedala na rovinu:

Koalícia zase niečo nepochopila a spomienkové udalosti spojené s pripomenutím si víťazstva nad fašizmom poňala ako súkromnú stranícku akciu. Ukazujú tým, že politika rozdeľovania národa je základnou súčasťou ich mocenskej výbavy.“

Dosť na tom, že súčasná vládna koalícia nedokáže pomôcť občanom dôstojne prežiť vlnu obrovského zdražovania energií, potravín, tovarov a služieb, kašle na dôchodcov či zdravotníkov, ešte im aj zabráni pripomenúť si oslobodenie Európy od fašizmu a nacizmu v II. svetovej vojne na pietnom mieste Pamätníka SNP.

K tomu už niet čo dodať. Je to hanba vládnej moci a prejav absolútnej neúcty voči občanom Slovenskej republiky!

Predstavitelia strany HLAS – sociálna demokracia z Banskej Bystrice s poslankyňou NR SR Ľubicou Laššákovou, spolu so zástupcami  Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na čele s jeho predsedom – Pavlom Sečkárom, ktorých tiež nepozvali organizátori oficiálneho spomienkového stretnutia v Pamätníku SNP, si v sobotu popoludní pripomenuli ukončenie najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva na Námestí SNP v Banskej Bystrici pri Čiernom obelisku.

Želajme si spoločne mier, aby sa ukončilo akékoľvek nezmyselné vojnové zabíjanie vo svete. Týka sa to aj aktuálneho vojnového konfliktu na Ukrajine…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné