Miro Toman: Primátora pri daniach a rozpočte podporila racionálna trojkoalícia poslancov

Komentár
0 /

Nie nadarmo sa o daniach a rozpočte hovorí ako o zákonoch roka. Na utorkovom mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici to boli kľúčové hlasovania o miestnych daniach a rozpočte mesta na budúci rok.

V poslaneckej diskusii a pri hlasovaniach sa ukázalo sa, kto v skutočnosti podporuje primátora Jána Noska, ktorý predkladal nepopulárny návrh na zvýšenie miestnych daní a poplatku, následne aj návrh rozpočtu mesta s daňovými príjmami na bežný chod samosprávy. V jednom i druhom prípade hlasovali za návrh tri poslanecké kluby, ktoré tak de facto vytvorili racionálnu koalíciu podporujúcu primátora.

To, že Jána Noska v pozícii primátora od začiatku tohto volebného obdobia podporujú poslanecké kluby SMER-SD, SNS a Klub nezávislých poslancov, sa vedelo. Pôvodne to bol aj trojčlenný klub Srdcom Bystričania, ale ten sa pri najdôležitejších hlasovaniach ekonomického charakteru odklonil od primátora a pridal sa k opozícii spolu s klubom Banskobystrickej pravice.

Prekvapujúco sa k podporovateľom bystrického primátora pridal doposiaľ kritický poslanecký klub Banskobystrickej alternatívy. Jeho poslanci prejavili veľmi racionálny pohľad na problém vykrytia deficitu bežného rozpočtu nevyhnutným zvýšením niektorých miestnych daní a poplatku za odvoz komunálneho odpadu, čo treba objektívne oceniť.

Argumentačne napríklad poslanec David Kapusta (BBA) s viceprimátorom Jakubom Gajdošíkom (SMER-SD) predčili pravicových oponentov Igora Kašpera (Banskobystrická pravica) či Martina Turčana (Srdcom Bystričania).

Poslanci Banskobystrickej alternatívy, Smeru so SNS (napriek výpadku dvoch poslancov, ktorí sa pri kľúčových hlasovaniach zdržali) a nezávislými poslancami dokázali zahodiť politické tričká a schváliť dôležité zákonné normy, na základe ktorých bude môcť Banská Bystrica v roku 2020 normálne fungovať.

Trochu prekvapila aj iniciatíva bývalého poslanca a predsedu finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Tomáša Novanského, ktorý v minulosti podporoval takéto riešenia, ale teraz sa postavil do čela petičného výboru proti zvyšovaniu miestnych daní. V priebehu krátkeho času sa podarilo vyzbierať pod petíciu vyše 5 tisíc podpisov občanov (veď kto by bol za zvyšovanie daní), čo malo vytvoriť tlak na poslancov, aby neprijali návrh primátora na zvýšenie daní a uprednostnili tak rozpočtové provizórium na budúci rok. To sa však nestalo.

Treba to povedať jasne. Bystričania žijú v meste, ktoré je súčasťou Slovenska. Ide teda o akési spojité nádoby, keď každé opatrenie štátu pre občanov má dopad aj na mesto, ktorého sú obyvateľmi.

Ak teda na jednej strane štát pre pracujúcich ľudí zvýši odpočítateľnú položku daní z príjmu, odbremení ich od čistenia a starostlivosti o verejné chodníky, zvýši mzdy ľudom vo verejnom sektore či platby na sociálne účely, zavedie rekreačné poukazy či školské obedy zadarmo, čo má dopad na zníženie daňových príjmov mesta a zvýšenie výdavkov v bežnom rozpočte, samospráva má po okresaní niektorých menej bolestivých nákladových položiek na základný chod mesta jedinú možnosť zvýšiť miestne dane.

Pravdou je, že najmä schválené zvýšenie dane z nehnuteľností nielen v Banskej Bystrici, ale aj v ostatných krajských či viacerých okresných mestách, sa na rozdiel od občanov (fyzických osôb) bývajúcich v bytoch či rodinných domoch najviac dotkne podnikateľov (právnických osôb), ktorí vlastnia väčšie stavby či pozemky. Je logické, že podnikatelia majú najväčší dôvod byť nespokojní s prijatým riešením.

Zaráža však, že okrem pár jednotlivcov nikto z nich v stanovenom čase oficiálne nevzniesol   žiadne pripomienky k všeobecne záväznému nariadeniu o miestnych daniach, ktorými by sa muselo mesto zaoberať. Dokonca to neurobili ani opoziční poslanci na zastupiteľstve, ktorí hlasovali proti predloženému návrhu. Z ich strany zaznela iba kritika, čo pravdupovediac veľmi konštruktívne nebolo.

Tak či onak je pozitívnou správou, že mesto Banská Bystrica napriek daňovým problémom vstúpi do nového roka 2020 s vyrovnaným rozpočtom, čo je navonok známkou stability našej samosprávy aj v ekonomicky horších časoch, ktoré nás čakajú. Treba vidieť i to, že schválený kapitálový rozpočet s pokrytím dôležitých investícií by mal zabezpečiť ďalší rozvoj mesta.

Čas ukáže, ako to bude ďalej s politickým rozložením síl v mestskom zastupiteľstve, ktoré sa na sklonku tohto roka zmenilo…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné