Miro Toman: Kto seje vietor, žne koronavírusovú búrku

Komentár
15 /

V čase, keď celý svet bojuje s epidémiou koronavírusu, sa na Slovensku menila vláda. V premiérskom kresle vystriedal vyrovnaného Petra Pellegriniho nevyrovnaný víťaz volieb Igor Matovič, ktorý asi nepozná Sokratovu myšlienku: „Tajomstvo zmeny je sústrediť všetku našu energiu nie na boj so starým, ale na tvorbu nového.“

Poznajúc Igora Matoviča z jeho politickej činnosti v slovenskom parlamente za roky dozadu viacerí s obavami hľadeli na to, ako tento enfant terrible z Trnavy zvládne mimoriadne náročné vládnutie počas koronavírusovej krízy. V prvý deň žiaľ „nesklamal“ a miesto zodpovednej úlohy premiéra pokračoval v politickej kampani, čo ľuďom očakávajúcim skutočného lídra v boji s koronavírusom asi nepomôže. Akoby doteraz vláda so štátnymi orgánmi a samosprávami spali…

Všetci sme mali možnosť vidieť takpovediac v priamom prenose, s akým nasadením a pokojom zvládol tie najťažšie prvé dni nástupu pandémie Matovičov predchodca Peter Pellegrini.

Za prijatie účinných preventívnych opatrení spojených s každodenným zháňaním potrebného zdravotníckeho materiálu ďaleko za hranicami Slovenska i Európy si vyslúžil spolu so svojím krízovým tímom a zdravotníkmi, hygienikmi či policajtmi ocenenie u zahraničných odborníkov i samotnej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa mu poďakovala za zodpovednú prácu a spoluprácu, ku ktorej vyzvala aj  nastupujúcu vládu Igora Matoviča.

Nie náhodou sa v prvom povolebnom prieskume verejnej mienky ocitol Peter Pellegrini s o 75 – percentnou dôverou ľudí hneď za prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kým jasný víťaz volieb Igor Matovič skončil s odstupom až tretí.

Možno práve toto bola pre nového premiéra jeho osobná výzva, aby hneď od prevzatia zodpovednej funkcie zaútočil na opatrenia prijaté vládou Petra Pellegriniho, riešiac v danej chvíli detaily miesto celku a hlavne znižujúc popularitu úspešného premiéra, čo s neskrývanou radosťou ako politickú potravu prijali kritické liberálne média na Slovensku zamerané proti Smeru.  

Pred samotným odovzdávaním moci na Úrade vlády odchádzajúci premiér svojmu nástupcovi odkázal: „Novému predsedovi vlády želám najmä veľa zdravia, ktoré bude potrebovať a veľa síl, pretože práca premiéra je náročná aj za bežných okolností, nie to v čase najväčšej krízy, akej kedy muselo Slovensko čeliť.“

Na novinársku otázku, ako dlho podľa neho vydrží prímerie medzi koalíciou a opozíciou, Peter Pellegrini odpovedal: „Ja si myslím, že prvý začne bude on. Jednoducho povahy sa nemenia.“ A mal stopercentnú pravdu.

V nedeľu sme mohli z úst nového premiéra, ktorý tentoraz nezaspal a hneď ráno si to namieril do Štátnych hmotných rezerv, aby „popravil“ ich predsedu za prázdne sklady  po vyskladnení zdravotníckeho materiálu pre nemocnice, úrady verejného zdravotníctva a ministerstvo vnútra, čakajúc na prísun ďalšieho objednaného množstva testov, ochranných rúšok, respirátorov a ďalších zdravotníckych potrieb.

Matovič prakticky celý deň šíril cez médiá poplašné správy o tom, ako podcenila situáciu Pellegrinho vláda, ktorá nakúpila málo testov (máme ich vraj len 3 tisíc), kvôli čomu sa na Slovensku málo testuje a zatajujú sa skutočné počty ľudí napadnutých koronavírusom. Dokonca neváhal oznámiť najzraniteľnejšej skupine seniorov nad 65 rokov, že kvôli kríze asi zrušia 13. dôchodky! 

Vypočuli sme si aj to, že z Číny sme dostali podľa nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího státisíce neúčinných rýchlotestov, hoci práve tie pomohli v čínskom Wu-chane rýchlo identifikovať množstvo nakazených ľudí a používajú ich aj v Južnej Kórei, ktorú nový premiér označil za príklad úspešného boja s koronavírousom. To, čo je dobré pre svet a čo si chváli aj český minister zdravotníctva, je pre predstaviteľov novej slovenskej vlády „šmejd“. Mimochodom ďalšie lietadlá so zdravonícky materiálom, ktoré sa podarilo po náročných diplomatických rokovaniach vybaviť s vládami Turecka a Číny, priletia na bratislavské letisko v najbližších dňoch a v tom treba pokračovať. Zatiaľ je to len veľa slov a skutek utek.

Ukázalo sa aj to, že čínske lietadlo, ktorému sme ako jediná európska krajina umožnili v čase veľkej koronavírusovej krízy pristáť na bratislavskom letisku, si odviezlo domov zdravotnícky materiál nakúpený od partnerov, nie darovaný slovenskou vládou. Aj za tento prejav solidarity dnes dostávame pomoc z Číny, kde sa podarilo pandémiu zastaviť.

Peter Pellegrini, ktorému umožnila priamo reagovať iba TA3, sa zachoval štátnicky a s nadhľadom sebe vlastným vysvetlil občanom, prečo a aké opatrenia musela jeho vláda prijať a čo ešte príde, poďakoval sa im za disciplinovanosť a vzájomnú solidaritu, všetkým členom krízového štábu, zdravotníkom, hygienikom a  policajtom  za obetavosť.

Večer na svoj facebookový profil bývalý premiér zavesil status SKVELÁ SPRÁVA: „Dnes sme sa okrem množstva klamstiev dozvedeli aj jednu skvelú správu. Našim hygienikom sa podarilo zohnať 10 000 testov na koronavírus. O týchto rokovali posledné dva týždne a moja vláda im bola vo všetkom k dispozícii. Sú to tí istí hygienici, o ktorých sme len včera počúvali, či náhodou netestovali málo a či vlastne zvládajú svoju prácu. Dámy a páni, oni ju nielenže zvládajú, ale majú aj moju plnú dôveru. Keby sme ich nemali, tak… držím im aj nám všetkým palce.“

Aktuálne správy z domova i zo sveta hovoria, že na Slovensku pribudlo v nedeľu sedem nových prípadov nákazy koronavírusom (cestovateľská anamnéza a kontakt s nakazenou osobou) a celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 tak  stúpol na 185 bez smrteľných obetí.

Na celom svete sa nakazilo už 312 tisíc ľudí, vyše 13 tisíc ochoreniu podľahlo, naopak vyliečilo sa viac ako 93 tisíc pacientov. Stovky ľudí denne umierajú v Taliansku a Španielsku, kde je momentálne najhoršia situácia.

A boj s koronavírusom pokračuje aj v pondelok, utorok  a ďalšie dni či týždne. Nikto nevie, kedy to skončí. Buďme zodpovední!

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné