Hľadanie a odkrývanie pravdy o letisku Sliač alebo kto lepšie klame? Nedajme sa!

Komentár
16 /

Oficiálne vyhlasujem, že už nikomu a ničomu neverím. Prečo? Fakty sú iné, tvrdenia iné. Preto nám neostáva nič iné, len o letisko bojovať. 

Preto  aj dnes, na mimoriadnom zasadnutí mesta Banská Bystrica vznesiem požiadavku prijať uznesenie o žiadosti poslancov, aby vláda prijala uznesenie o zachovaní civilnej časti letiska Sliač. A ako poslanec kraja i mesta vyzývam aj volených zástupcov ostatných miest nášho kraja, aby sa rovnako či podobne obrátili smerom na vládu.

Aspoň uvidíme, kto je za rozvoj a kto len poslúcha svoju stranícku centrálu.

Pôvodne som mal pocit, že ako poslanec a novinár viem dosť o letisku Sliač. Od utorkového zastupiteľstva  VÚC z minulého týždňa viem však ešte viac. A ešte viac som rozhorčený snahou zahrať všetko do autu, ľudí upokojiť do zabudnutia.

Milí ministri dopravy a armády, milá vláda, vy ktorí chcete po dokončení prác nejakú komisiu, aby ste rozhodli, či sa bude alebo nebude môcť rozbehnúť civilná doprava, viete o tom, že tá civilná doprava sa týka dráhy C, ktorá s rekonštrukciou letiska pre stíhačky F 16 vôbec nesúvisí? Pri normálnej organizácii práce by táto dráha mohla byť k dispozícii aj počas rekonštrukcie. Aspoň v istom období.

Čo je toto za hru na mačku a myš? Nie je problém v tom, že civilné lietanie zo Sliača chcete zámerne zrušiť a ste teraz trochu vyvalení nad verejnou mienkou? Alebo chcete civilné lietanie  občanom kraja milostivo ponúknuť ako svoju veľkú zásluhu? Občanom, ktorí majú toto letisko dlhé desaťročia a 25 rokov aj so štatútom medzinárodného letiska? A teraz musia oň bojovať.

V Európe platí, že viaceré vojenské letiská robia aj civilnú leteckú dopravu, napríklad chartre. Aj preto, aby v regióne odškodnili občanov za vplyv na životné prostredie. Čiže, to nie je dar, ani výsada, to je odškodnenie. Vy, páni ministri o tom neviete?

Minister obrany pán Naď odporučil letiská Poprad a Žilinu. Pán Naď, viete o tom, v akom stave je dráha v Poprade a že za ťažké peniaze bude potrebovať rekonštrukciu? A žilinské letisko potrebuje velikánsku investíciu?

Nie je na programe dňa skôr zrušenie všetkých troch letísk s nejakou výhovorkou? Kto môže veriť? A komu môžeme veriť.  Informácie sú rôzne, pravda je v nedohľadne. Zápas je preto nevyhnutný.

Čisto pravicový pohľad je zrušiť všetko čo nie je ziskové.  Ja ponúkam sociálno – demokratický pohľad. Tak, aby letisko bolo súčasťou rozvoja regiónu, spolu vytváralo modernú spoločnosť, ktorá využíva na úžitok všetkých aj bohatstvo a krásu našej vlasti.

Ak niekto vie len rušiť a nemá tvorivý a vizionársky pohľad na svet, tak je len účtovník, nie moderný politik a štátnik. A my potrebujeme politiku rozvoja, nie účtovníckej stagnácie.

Preto prosím zastupiteľstvo, aby prijalo uznesenie v tomto zmysle: „My poslanci mesta Banská Bystrica požadujeme urýchlené, jasné a jednoznačné vyjadrenie v súvislosti s civilnou leteckou dopravou na letisku Sliač. Je to súčasť rozvoja regiónu, na ktorom nám záleží.“

Nové informácie

To, čo som ešte ráno nevedel. Prosím o prepáčenie, ak bude viac chýb. Píšem tak trochu v náhlivosti a menšom strese.

Viete o tom, že snaha zrušiť civilné lietanie to Sliača tu už raz veľmi vážne bola? V čase normalizácie, keď na Sliači mali Rusáci štyri letové dni v týždni so svojimi MIG-mi. Sovietski okupanti chceli byť na letisku sami. Naša komunistická vláda sa postavila proti a Sovieti ustúpili.

Ako je to teraz s Američanmi? Im je to asi jedno. Military airports sú všade aj s F – 16. Nestarajú sa do toho. Nech je aj civilná doprava.

Len pre našich vojakov by bolo asi jednoduchšie, keby nemuseli mať problémy s civilnou dopravou. Ale my kvôli ich starostiam predsa nepotopíme civilné lietanie. Ja som dokonca za to, aby sme im urobili ešte ďalšie vrásky na čelách.

Videl som nákresy. Problémový bod v súvislosti s civilným lietaním je len stret s rolovacou dráhou. Je to veľmi malá časť toho, čo sa bude rekonštruovať. Stačí na to pár mesiacov. Predstavme si, že sa to urobí v zime, keď charte nelietajú. Civilná doprava sa potom nemusí vôbec zastaviť. A nie tak, ako nám hovoria, že na dva, tri roky.

Posledná poznámka určená tlačovému oddeleniu ministerstva obrany. Vaše jediné vyjadrenie, ktoré ste mi poslali, je riedke a mizerné, zavádzajúce a falošné. Vedzte, nie všetci novinári sú platení Pentou a ESETom. Ja ako dôchodca nie som dokonca platený nikým. Nepodceňujte novinárov, najmä nie starých. Na nás povrchnosť a plytkosť neplatí.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné