Akú logiku má obmedzenie pohybu ľudí spojené s ich plošným testovaním na jednom mieste?

Komentár
10 /

Možno som menej chápavý, ale asi nie som sám, čo celkom nepochopil najnovšie vládne opatrenia v boji so stále sa šíriacim koronavírusom na Slovensku. A to som vo štvrtok večer vydržal pozerať sa na premiéra Matoviča a jeho typické  dlhočižné sólo prednášané ľuďom pred jeho poslušnými ministrami bez epidemiológov.

Čím dlhšie som ho počúval, tým menej som mu rozumel. Mal som pocit, že premiér vnáša medzi ľudí viac chaosu ako usmernenia. V piatok som zistil, že v tom nie som sám. Prví zaútočili ľudia na predajne potravín, z ktorých zmizol chlieb a kvasnice, postupne aj ďalšie základné potraviny. (skúsenosť z prvej vlny). Niektorí sa rýchlo ponáhľali na cintorín upraviť hrob svojich blízkych, pretože o týždeň na sviatok všetkých zosnulých tam nebudú môcť  ísť.

Potom začali pípať telefóny. Priatelia sa ma pýtali, čo to vlastne na Slovensku bude od soboty, lebo vôbec nerozumejú tým komplikovaným opatreniam, pričom plošné testovanie sa teraz týka iba štyroch okresov na Orave a v Bardejove. Jednoducho ľudia majú v hlavách chaos.

A tak som sa nažil upratať si to vo vlastnej hlave a racionálne posúdiť situáciu, v ktorej sa ocitáme na Slovensku. Zdravým sedliackym rozumom som došiel k poznaniu, že je nelogické na jednej strane zavádzať plošné obmedzenie pohybu ľudí a na druhej strane ich nútiť sústreďovať sa na jedno miesto pri dvojnásobnom plošnom testovaní, ktoré nás čaká.

Obzvlášť keď som si pozrel inštruktážne video ministerstva obrany, ako prakticky vyzerá to konkrétne plošné testovanie prostredníctvom nie celkom presných antigénových testov. To množstvo ľudí prechádzajúcich testovacou miestnosťou (infikovaných či neinfikovaných) v krátkom časovom slede, odkašľajúc a vysmrkajúc sa pred samotným aktom testovania tyčinkou do nosohltana ma utvrdilo v tom, že toto nevyzerá veľmi bezpečne pre človeka, ktorý má byť zodpovedný voči sebe i ostatným počas pandémie. A čo bude s tými tisíckami pozitívne testovaných v jeden deň?

Nehovoriac o tom, že predtým i potom budem mať beztak obmedzený pohyb, hoci  bez testu viac. To mi prišlo tak, že štát sa snaží vyvinúť na občanov nátlak, aby sa prišli dať otestovať, inak nebudú môcť chodiť do práce. Ak nebudete mať na ulici v rukách potvrdenie o teste, tak môžete pri policajnej kontrole dokonca roiskovať pokutu.  Zostanete de facto v karanténe, pričom na tom bude lepšie váš pes, ktorý sa môže pri vyvenčení voľne pohybovať do sto metrov od domu.  A čo už chudáci seniori, z ktorých mnohí už mesiace iba veľmi opatrne vychádzajú na chvíľu z domu, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu, sú zdpovední, ale aj oni budú postihnutí prípadným netestovaním sa? 

Vláda láskavo necháva otvorené obchody, ibaže do nich okrem potravín a drogérie nebudete môcť ísť, pretože bude platiť zákaz vychádzania. To aby štát nemusel preplácať ich majiteľom odškodné? Alebo štát zatvára všetky školy okrem jasiel, škôlok a ZŠ prvého stupňa, aby nemusel zaplatiť pandemickú OČR rodičom? Ísť von bez potvrdenia o negatívnom teste môže znamenať riziko pokuty, keď vás náhodu zastavia policajti…

Už chápem, prečo hygienici a zdravotníci na pandemickej komisii uprednostnili dočasné zatvorenie krajiny pred plošným testovaním, ale vláda to skombinovala s dvomi celoplošnými testami počas dvoch po sebe nasledujúcich víkendov na prelome októbra a novembra. Našla si kladivo na nás občanov vraj za našu nezodpovednosť počas pandémie, hoci Matovič a spol. zjavne  zanedbali celé leto na prípravu pred príchodom druhej vlny.

Keby radšej tie milióny čudne nakúpených lacných testov z Ázie rozdelil štát do nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb a ďalších koronou najviac ohrozených skupín obyvateľov, aby sa v prvom rade pretestovali títo ľudia. Bolo by to určite efektívnejšie a užitočnejšie pre všetkých, ako tento chaos spôsobený plošným testovaním zdravých aj infikovaných na jednotlivých odberných miestach, aby človek získal certifikát, ktorý ho beztak nechráni pred koronou.

Vôbec by som sa nečudoval, keby toto neúmerne zvyšované napätie a strach vyústili do celoplošného hnevu ľudí, ktorí toho majú už plné zuby a nechcú ďalej žiť v umelo živenej neistote, čo bude zajtra alebo kedy to skončí. Ak niekto na to nemá, nemal by riadiť nás ľudí. Lebo potom je naozaj ťažké v tejto zložitej dobe zachovať si chladnú hlavu…

A na záver čerstvá správa z Nitry: V piatok lekár a člen Ústredného  krízového štábu Peter Visolajský informoval, že v Nitrianskej fakultnej nemocnici pretestovali antigénovými testami 6 ľudí, ktorí mali bezprostredne predtým potvrdený koronavírus presnejšími PCR testami, pričom antigénové testy, ktoré sa využívajú pri plošnom testovaní, ukázali pozitivitu len u jedného z nich…

A čo na to hovorí známy slovenský biochemik Pavol Čekan:

 

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné