Verejná knižnica M. Kováča na Fončorde premietne film J. Nvotu Rukojemník

Kino
2 /

Po letnej prázdninovej pauze pozýva Verejná knižnica Mikuláša Kováča na Fončorde všetkých Bystričanov na ďalšie tohoročné filmové predstavenie s hlasovým komentárom a titulkami pre nepočujúcich, ktoré sa uskutoční v pondelok 18. februára o 14:00 hod. v pobočke VKMK na Jilemnického 48.

Rukojemník

Tentoraz sa bude premietať film režiséra Juraja Nvotu “Rukojemník” (2014). Audiokomentár pripravil Karol Trnka. Vstup na premietanie je voľný pre všetkých.

 V tragikomickom príbehu je svet detských hrdinov – najmä syna komunistického funkcionára a malého rukojemníka rodičov, ktorí emigrovali na Západ v polovici šesdesiatych rokov minulého storočia, pár rokov pred začiatkom legendárneho obdobia „pražskej jari“ a okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy – kam patrí nielen kamarátstvo, prvé veľké objavy, lásky, súboje znepriatelených bánd a veľké očakávania, konfrontované s realitou „veľkáčského“ sveta.

Ťažko pochopiteľná, bizarná až absurdná realita vzťahov a postojov dospelých, labyrint čudných slov, skutkov, prejavov, ale aj také nepochopiteľné úkazy, akými sú pre dieťa politika, emigrácia, ale aj zrada a smrť privedú malého rukojemníka ku grotesknému rozhodnutiu.

Dej filmu sa odohráva v 60. rokoch minulého storočia. Do hlavnej úlohy tvorcovia obsadili syna Mariána Labudu mladšieho, Richarda Labudu. Malý Peter vyrastá v starostlivosti starých rodičov, jeho rodičia totiž emigrovali do Viedne a úrady im nepovoľujú získať syna späť.

Peter sa však nevzdáva a za podpory najlepšieho kamaráta Ferka (Christopher Pauliny), pomalšieho spolužiaka či dievčiny, ktorú má rád a kvôli ktorej sa neváha kedykoľvek pobiť i so skupinkou čiernogardistov vyžívajúcou sa v utrpení slabších, neprestajne vymýšľa všakovaké spôsoby, ako sa dostať cez čiaru von. Viac o filme na www.rukojemnik.sk .

 V Čechách snímku režiséra Juraja Nvotu uviedli už od pod názvom Jak sme hrali čáru. O námet a scenár filmu sa postarali Peter Pišťanek a Marian Urban. Výpravu viedol Jaroslav Košťál, o kameru sa postaral Diviš Marek a dobové kostýmy navrhla Simona Vachálková.

Po boku Richarda Labudu si vo filme zahrali Milan Lasica a Libuše Šafránková. V dráme sa objavilo mnoho ďalších známych slovenských a českých herečiek a hercov, medzi nimi napríklad Szidi Tobias, Ondřej Vetchý, Ady Hajdu, Robert Roth, Miroslav Noga, Ondřej Malý, Alexander Bárta či Slávka Halčáková.

 Audiokomentár a jeho význam

Umožňuje nevidiacim a slabozrakým zmierniť dôsledky ich postihnutia v každodennom živote, predstavuje kompenzáciu ich znevýhodnenia a uľahčenie ich prístupu k audiovizuálnym médiám, ku kultúre. Je potrebné zdôrazniť, že v prípade tohto projektu nejde o jednorazové podujatie či akciu, ale o začiatok novej éry sprístupnenia audiovizuálnej kultúry nevidiacim a slabozrakým.

Táto technológia prináša so sebou úplne novú možnosť zamestnania a spoločenského uplatnenia pre nevidiacich a slabozrakých, ktorí budú mať možnosť absolvovať vzdelanie v tejto oblasti a aktívne sa zúčastňovať na tvorbe audio komentára.

plagat kniznica

 

 

 

Zdroj: VKMK a agentúry, Foto: ilustračné