RSC Hamsik Academy zdolal v Radvani Častkovce, Podkonice deklasovali N. Zámky + HLASY

5 /

V tretej futbalovej lige bolo na programe druhé jarné kolo. A v ňom sa predstavili z nášho banskobystrického okresu obaja zástupcovia, teda FK Podkonice i RSC Hamsik Academy. Podkoničania hrali v Nových Zámkoch a zvíťazili tam vysoko 5:0. Pod Urpín prišiel tretí celok tabuľky Častkovce a na mestskom štadióne v Radvani neuspel. RSC Hamsik Academy vyhral duel 3:1. Oba naše tímy sa tak posunuli v tabuľke nahor.

III. LIGA – skupina Západ

Do stretnutia FKM Nové Zámky – FK Podkonice vstúpili aktívne domáci futbalisti. Na začiatku sa ich útočník ocitol sám pred brankárom Gábrišom, ale prekopol bránu. Zámčania boli nepríjemní, obliehali pokutové územie hostí, hrozili najmä zo štandardných situácií, ale náš celok tento tlak ustál. Najväčšiu šancu nepremenil v samostatnom nájazde útočník domácich, ktorý preloboval Gábriša, a lopta nepochopiteľne preskočila aj bránku. Podkoničania postupne preberali iniciatívu. Horváth unikol po ľavej strane Michalíkovi, ale ľavačkou minul bránku. V 34. minúte získal loptu Baliak, loptou za obranu vysunul Mózera, ktorý sa najprv pretlačil pred obrancu a potom ľavačkou poslal svoj tím do vedenia – 0:1. Podkonice boli aktívne. Po štandardke mohol zvýšiť Kostúr, no stav sa menil až z následnej ďalšej štandardky keď odrazenú loptu spoza šestnástky Martinec nekompromisne poslal do siete – 0:2.

Domáci pokračovali s vysokým postavením obrany aj druhý polčas. Kostúr v 59. minúte vysunul Mózera, ktorý zoči voči brankárovi zvýšil na 0:3. Zaujímavá situácia nastala o päť minút neskôr, keď hostia loptou za obranu vysunuli Horvátha, ktorý však nehral, loptu z druhej vlny prebral Kvietok a samostatný nájazd premenil – 0:4. Novozámčania sa snažili, ale Podkonice im na čele s kapitánom Turňom už nedovolili skórovať. Naopak Očenáš po štandardke v 85. minúte vyskúšal kvalitu súperovej siete a zvýšil na 0:5. Ďalšie góly mohli ešte pridať Kostúr, Mózer aj Horváth. Podkoničania v chladnom a veternom počasí zaslúžene zvíťazili v Nových Zámkoch. Klub vyslal aj tento odkaz: „Ďakujeme všetkým fanúšikom Podkoníc, ktorí boli na zápase.“

Tréner Podkoničanov Marcel Turňa hodnotil prehru nasledovne: „Z našej strany dobrý, kolektívny výkon, konečne podložený vyšším počtom strelených gólov. Mali sme trocha obavu ako zvládneme prechod z umelej trávy na prírodnú, keďže kvôli počasiu sa nám nepodarilo absolvovať ani jeden tréning na prírodnej tráve. Ale zvládli sme to na výbornú, o čom svedčí aj výsledok. Zápas trocha ovplyvnil silný vietor a mužstvo, ktoré hralo s vetrom, malo miernu výhodu. V prvom polčase to boli domáci, začali aktívne, s vyšším pressingom a so snahou streliť prvý gól. Mali v úvode miernu prevahu, nám sa nedarilo trocha viac podržať loptu pod kontrolou a v 20. minúte mali aj svoju jedinú veľkú šancu, zle sme zareagovali v obrane na dlhú loptu a útočník hostí preloboval nášho brankára, ale na naše šťastie aj bránku. Od tohto momentu sme už získavali kontrolu nad zápasom a do konca polčasu sa nám podarilo dvoma gólmi otupiť ambície domácich. Presadili sa Mózer po peknej kolmej akcii a Martinec po rohovom kope a odrazenej lopte. Druhý polčas sme využili už naplno výhodu vetra, ovládli sme jasne zápas, predviedli niekoľko veľmi pekných, kolmých akcií, po ktorých sa presadili opäť Mózer, po ňom aj Kvietok. Tri samostatné nájazdy sa nám ešte premeniť nepodarilo, takže gólový rozdiel mohol byť oveľa vyšší. Skóre uzavrel Očenáš pekným gólom po rohovom kope Tannhausera. Chcem vyzdvihnúť kolektívny výkon mužstva, všetci hráči odovzdali v zápase svoje kvality a verím že sme sa dobre naladili na derby zápas s Rakytovcami (RSC Hamsik Academy, pozn. red.), ktorý nás následne čaká.“

Zápas ohodnotil aj dvojgólový strelec Podkoníc Michal Mózer„Do zápasu sme šli s tým, že chceme za každú cenu vyhrať, aj keď sme boli prvý krát na prírodnej tráve. Prvých 15 minút sme si zvykali, ale potom sme začali hrať svoju hru, začali sme si vytvárať šance a som rád, že z prvej tutovky sme dali gól a to nám prinieslo pokoj. Súpera sme do žiadnej šance nepustil. Druhý polčas bol v našej réžii. Som spokojný, že sme pridali viac gólov a som celkovo rád za toto víťazstvo. Body musíme potvrdiť na domácom ihrisku v derby, ktoré nás čaká.“

(mrp + cb)

FKM Nové Zámky – FK Podkonice 0:5 (0:2)

Góly: 34. a 59. Mózer, 42. Martinec, 64. Kvietok, 85. Očenáš. ŽK: Zelník, Obert, Švajda – Martinec, Kvietok, Horváth. Rozhodoval: Ďurčo. Diváci: 100.

Zostava FK Podkonice: P. Gábriš – Očenáš , Turňa, Lihan – Baliak (79. Čilík), Martinec, Kvietok, Patrnčiak (86. Kandala) – Horváth (72. Tannhauser), Kostúr, Mózer

z duelu Podkoníc v N. Zámkoch (fb FK Podkonice)

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica minulý víkend nehral s Kalnou nad Hronom, pretože tento tím sa odhlásil zo súťaže. Prvý jarný duel teda absolvoval v nedeľu 12. marca o 13.00 hodine na mestskom štadióne Radvaň v Kráľovej. Privítal tretí celok tabuľky OK Častkovce. ´Hamšíkovci´ začali aktívne a skóre stretnutia otvorili už v 7. minúte. Biljalj Iseni zahral štandardku z diaľky z pravej strany výborne a Patrik Hrnko z Častkoviec hlavou nešťastne usmernil loptu do vlastnej bránky – 1:0. Ďalšiu šancu mali hráči RSC v 21. minúte, keď Denis Jančo na pravom krídle využil chybu hostí, získal loptu a pohotovo prihral pred bránku, kde ale Viktor Vondryska z prvej netrafil loptu ideálne a minul bránu. O niekoľko minút neskôr zas Vondryska na konci protiútoku posunul v šestnástke loptu viac na os ihriska Máriovi Ždánskemu, ktorý trafil z nádejnej pozície brániaceho hráča hostí. Hráči Častkoviec hrozili len ojedinele. V 26. minúte poslal loptu spoza šestnástky tesne nad brvno domácej svätyne Michal Petráš. Po druhýkrát sa radovali futbalisti RSC Hamsik Academy v 35. minúte. Jančo vysunul na pravé krídlo Adama Jackuliaka, ten prešprintoval brániaceho hráča a prihral výborne pred bránu, kde Vondryska poľahky zakončil – 2:0. Následne sa domáci hráči dostali do prečíslenia po kombinácii v strede poľa, ale Jančo, ktorý sa z ľavého krídla rútil na brankára Častkoviec, uprednostnil strelu pred prihrávkou a trafil Kišaca. Hostia znížili na 2:1 gólom do šatne, keď sa po nákope zo štandardky presadil zblízka Nikolas Valo.

Zverenci trénera Petra Venglarčíka však na inkasovaný gól zareagovali hneď v úvode druhého dejstva. V 48. minúte posunul striedajúci Patrik Abrahám loptu na ľavom krídle Isenimu, ten prihral na prednú žrď a Vondryska prepasíroval loptu za bránkovú čiaru – 3:1. Následne sa hral skôr medzišestnástkový, súbojový futbal bez vyložených tutoviek. Častkovce mohli znížiť v 80. minúte, keď kapitán Andrej Mizerák strelou z pravej strany šestnástky k bližšej žrdi natiahol gólmana Lukáša Högera. Väčšie šance si však už hostia nevypracovali, a tak si ´Hamšíkovci´ pripísali zaslúžené tri body.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: „To, čo sme si naplánovali, sme splnili do bodky. Mali sme nejaké hluché pasáže, čo vyplynulo aj z rešpektu k súperovi, lebo súper nemá náhodou toľko bodov, koľko má. Bol to dobrý zápas a myslím, že aj pre divákov. Až na päť minút prvého polčasu a sedem druhého sme jasne kontrolovali zápas. Škoda, že sme v prvom polčase nerozhodli skôr. Namiesto toho, že sme mali mať komfortnejší náskok, sme inkasovali zo štandardky. V kabíne sme si povedali ako prvé to, že nás to nemôže vyrušiť. Gól na začiatku druhého polčasu nás upokojil, a potom sme to kontrolovali. Rozhodla naša odvaha. Pracujeme na tom, aby sme v ťažkých situáciách, v miestach, kde je to trošku riskantné, boli odvážni. Keď to budeme skúšať, tak sa nám to bude dariť. Tomuto sme sa venovali v príprave, aby sme vedeli kontrolovať hru na všetkých miestach ihriska – od založenia útoku až po finalizáciu. V tomto zápase sme sa snažili hrať konštruktívne, lebo keď máme loptu, tak si vieme oddýchnuť.“

Viktor Vondryska, strelec dvoch gólov RSC Hamsik Academy: „Zápas sme začali tak, ako sme plánovali. Dostali sme sa do šancí, dali sme gól. Potom sme sa snažili navýšiť vedenie, čo sa aj podarilo, ale nešťastne sme z poslednej štandardky v polčase dostali gól. V šatni sme si povedali, že nič sa nedeje, že musíme hrať ako v prvom polčase a zvíťazíme. To sa aj stalo. Na 3:1 som pridal taký šťastnejší gól, ale aj ten sa ráta. V závere sme hrali už trošku defenzívnejšie, ale našťastie sme to zvládli. Bol to výborný kolektívny výkon. Pri mojom prvom góle mi to tam „Jacky“ (Adam Jackuliak) super hodil medzi brankára a stopéra, už som potom nemal náročnú úlohu. Dnes rozhodlo naše nasadenie, bojovnosť aj fyzická pripravenosť, na ktorej sme pracovali v príprave. A určite aj kvalitná defenzívna činnosť.“

Denis Jančo, zimná posila RSC Hamsik Academy: „Veľmi dobre sme začali, rýchlo sme dali gól a mali sme tam ďalšie šance, ktoré škoda, že sme nevyužili. Ale celkom rýchlo bolo 2:0. Mohli sme zvýšiť vedenie, škoda tej štandardky na konci polčasu na 2:1. Myslím si ale, že prvý polčas bol z našej strany dosť slušný. V druhom bolo veľmi dôležité, že sme dali rýchlo tretí gól, v podstate sme ich možno tak trochu zaklincovali. Ten zvyšok zápasu sme si viac-menej udržiavali. Oni z niečoho hrozili, mali tam nejaké situácie, ale aj my, už to bolo potom také vyrovnané. V zápase sme dobre držali loptu, nebáli sme sa, nekopali sme dlhé lopty, dobrá umelka, takže fajn. Mne osobne sa v prvom súťažnom zápase v novom tíme hralo fajn. Zabehal som si, zahral, bavilo ma to, chutilo mi, takže som si to naozaj užil.“

(fb RSC Hamsik Academy + cb úprava)

RSC Hamsik Academy – OK Častkovce 3:1 (2:1)

Góly: 7. Hrnko (vlastný), 35. a 48. Vondryska – 45.+ Valo. ŽK: 60. Abrahám, 90. Jovanovski – 84. Mizerák. Rozhodoval: Husár. Diváci: 90.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Vávro, Kapor, Gaško, Iseni – Neušel, Jančo – A. Jackuliak (90. Pollák), Ždánsky (88. Jovanovski), Slovák (46. Abrahám) – Vondryska (77. Šteiniger).

Zostava OK Častkovce: Kišac – Mizerák, Valo, Mišák (11. Petráš), Lichner – Šebek Laurinec (83. Sládek), Žákech – Majkút, Hrnko (66. Fako), Machara.

———————————————————————————-

Ostatné výsledky: Šaľa – Malženice 1:2, Galanta – Inter Bratislava 3:0, Vrakuňa Bratislava – Nové Mesto n. Váh. 0:3, Martin – Bánová 1:2,

Najbližšie sa hrá banskobystrické okresné derby. Podkonice na svojom štadióne privítajú RSC Hamsik Academy a to v nedeľu 19. marca o 14.30 hodine. Pôjde zároveň o súboj tabuľkových susedov.

1. Malženice 38b, 2. Galanta 34b, 3. Častkovce 31b, 4. Sereď 29b, 5. Beluša 25b, 6. PODKONICE 24b, 7. RSC HA 23b, 8. Veľké Ludince 22b, 9. Bánová 20b, 10. Šaľa 20b, 11. Nové Mesto n. V. 19b, 12. Martin 16b, 13. Inter 16b, 14. N. Zámky 9b, 15. Vrakuňa 2b.

Autor: (cb), Foto: fb RSC Hamsik Academy