Rakytovce aj Podkonice sa lúčia so sezónou v tretej lige víťazstvami + HLASY

4 /

V sobotu bolo na programe posledné kolo tretej futbalovej ligy a naši dvaja zástupcovia z banskobystrického okresu svoje stretnutia zvládli. Rakytovce po výhre 2:1 nad istým víťazom tejto súťaže Dolným Kubínom obsadili konečné druhé miesto. Podkonice zdolali doma Krásno nad Kysucou 2:0 a končia presne v polovici tabuľky na ôsmom mieste.

Rakytovce vstúpili do zápasu s víťazom tretej ligy Dolným Kubínom veľmi dobre a už v 10. sekunde po chybe v obrane hostí mal šancu Sojku, no lopta po jeho strela skončila vedľa bránky. V 14. minúte kontrovali hostia, Murín prihral z ľavej strany loptu Kolorédymu a ten presnou strelou k žrdi otvoril skóre – 0:1. Domáci mohli vyrovnať o dve minúty neskôr, po rohovom kope hlavičkoval Griglak do brvna. V 22. minúte vysunul Sojka pomedzi obrancov súpera Šteinigera a ten popod brankára Čillíka vyrovnal na 1:1. Hneď po tomto zásahu pohrozili Oravčania, po narážačke pred pokutovým územím strela Otrubu tesne minula bránku. V 26. minúte po centri Sojku prešla lopta ku Kohútovi, ktorý vyzvŕtal obrancu Kubína a presnou strelou poslal Rakytovce do vedenia – 2:1.

Druhý polčas opäť začali lepšie Rakytovce, po centri Marchuka sa k zakončeniu dostal Sojka, ale jeho strele chýbala razancia a loptu chytil Čillík. V 54. minúte sa po centri odrazila lopta k voľnému hosťujúcemu Lukáčikovi, ktorý z hranice pokutového územia vyslal strelu pomedzi hŕstku hráčov, no brankár Krejčí loptu vyrazil. Potom na opačnej strane potiahol loptu po pravej strane Marchuk, nahral ju Neušelovi, strelu však dokázal kryť brankár Kubína. V 61. minúte mali domáci výhodu priameho kopu, loptu „do ohňa“ vrátil Gaško a hlavičku Griglaka nohou reflexívne vyrazil Čillík. O dve minúty neskôr pohrozil aj líder, po centri Otrubu sa lopta odrazila k Lukáčikovi, ten ju však poslal nad brvno. V 70. minúte chybnú Majlingovu malú domov vystihol Otruba, no v samostatnom úniku ho vychytil Krejčí. V 77. minúte mal rozhodnutie na kopačke Šteiniger, ale po prihrávke Vaváka netrafil priestor troch žrdí. V závere mohli Dolnokubínčania vyrovnať, po dlhom autovom vhadzovaní a hlavičke Kolorédyho sa dôležitým zákrokom predviedol brankár Adam Krejčí.

HLASY PO ZÁPASE:

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: „Vzhľadom na to, že už bolo rozhodnuté v našej súťaži, pre nás bol ešte tento zápas dôležitý, nakoľko sme bojovali o druhé miesto. Dolný Kubín ku nám prišiel potvrdiť svoje postavenie. Zápas bol podľa mňa veľmi dobrý, možno na úkor technických prevedení bol otvorený. My sme mali o niečo väčšie okovy na nohách, pretože sme potrebovali vyhrať. Ale bol to veľmi dobrý, hlavne fyzický náročný zápas. Cez týždeň sme sa pripravovali na fyzickú hru, s takýmto nasadením by sme chceli ísť do ďalšej sezóny. Úroveň zápasu sa mi páčila, ani jedno z mužstiev nechcelo prehrať. Dolný Kubín bol absolútne koncentrovaný na zápas. Do neho sme vstúpili veľmi dobre, hneď na začiatku obrovská šanca Jana Sojku. Kubín ukázal svoju kvalitu, keď sme sa z niektorých situácii dostávali ťažšie. Gól sme dostali po takom rýchlom brejku a myslím si, že aj po chybe stopéra. Dokázali sme na to zareagovať najlepšie ako sme mohli, aj keď počas sezóny sme mali problém s otáčaním zápasov, ale dnes sme ukázali, že sme boli hladní za víťazstvom. Vyrovnali sme po zakončení Šteinigera. Druhý gól sme dali po centri a po tom, čo sme cez týždeň robili takú nátlakovú hru, kde sme posielali centre naslepo a chceli sme byť v dostatočnom počte na zadnej žrdi. V tomto prípade to na zadnej žrdi zatváral Daniel Kohút, šikovne sa presadil a poslal nás do vedenia. Aj druhý polčas sme mali hneď na začiatku vyloženú šancu. Potom si myslím, že opadla kvalita hry, nie však nasadenie. Bolo to plné súbojov, dobrých stretov. Tie šance sme si vytvárali my viac ako súper. Nakoniec sme mohli odchádzať smutný, pretože v 92. minúte mali hostia obrovskú šancu. Nás však podržal brankár Krejčí, toto sú presne momenty, pre ktoré tých brankárov máme. Chcem vyzdvihnúť obidvoch našich brankárov, pretože robili minimum chýb a som rád, že prispeli svojimi výkonmi k celkovému 2. miestu. Na záver ďakujem svojim kolegom Tomášovi Dzúrikovi, Boškovi Markovićovi, majiteľovi Alexandrovi Kórému za vytvorenie skvelých podmienok a som šťastný a hrdý na to, že sme skončili na 2. mieste v náročnej súťaži v konkurencii veľmi dobrých tímov. Teraz si trošku oddýchneme, dva týždne máme voľno a pripravíme sa na 3. ligu Západ. Uvidíme, čo nám tieto týždne prinesú. Všetci si potrebujeme oddýchnuť.“

Daniel Kohút, kapitán FK Rakytovce a autor víťazného gólu: „Koniec dobrý, ale sezóna pestrá, ako na hojdačke. Na jar sme sa trápili, aj keď sme vedeli, že táto časť bude taká. Dochádzal nám dych a neboli sme jediný v súťaži, kto zaváhal. Možno mužstvám v strede tabuľky sa hrá lepšie ako mužstvám, ktoré musia niečo dosiahnuť a niekam sa dostať. Toto mladému kádru potom zväzuje nohy. Čo sa týka tohto zápasu, začiatok taký slabší, až na jednu veľkú šancu. Možno sme ani nevedeli, kde sa otočiť a čo robiť. Ešteže sme sa po inkasovanom góle rýchlo dostali naspäť do hry, pretože inak by sme sa veľmi dlho trápili. Súper dobrý, vedel hrať s loptou. My sme to museli v niečom vyvážiť. To, či sa nám to podarilo, nech posúdia diváci. Výsledkovo sme to zvládli. Čo sa týka môjho pokračovania, tak diváci ma na ihrisku uvidia, ihrísk je v meste veľa. A čo sa týka toho veľkého futbalového, musím si oddýchnuť a porozmýšľať, teraz sám neviem. Zasadne rodinná rada určite a uvidíme.“

(fb FK Rakytovce + cb úprava)

FK Rakytovce – MFK Dolný Kubín 2:1 (2:1)

Góly: 22. Šteiniger, 26. Kohút – 14. Kolorédy. Rozhodoval: Matej. ŽK: Šteiniger  (Rakytovce). Diváci: 98.

Zostava + striedania Rakytovce: Krejčí – Majling (75. Pollák), Griglak, Gaško, Kohút – Jovančević (61. Konder), Neušel – Marchuk (66. Vavák), Sojka, Iseni (84. Bobrovský) – Šteiniger

Podkonice hrali proti Krásnu nad Kysucou doma už s divákmi, ktorí predchádzajúce dve stretnutia mohli vo svojej obci sledovať len spoza oplotenia. V záverečnom zápase sezóny potešil priaznivcov Kostúr už v 4. minúte. Gajan s Turňom rozohrali rohový kop zľava na krátko. Turňa sa snažil z uhla prekvapiť hosťujúceho Beňa. Ten loptu len vyrazil do priestoru, kde stál spomínaný Kostúr a pre neho nebol problém trafiť odkrytú bránku – 1:0. Už od úvodu bolo vidieť, že Kysučania neprišli do Podkoníc len brániť. V 9. min. po rýchlom prenesení hry sa do dobrej pozície na pravom krídle dostal Švancar, ale jeho center do pätky bol neadresný. V ďalšom priebehu sa hralo na oboch poloviciach ihriska. V 15. min. opäť zafungovala spolupráca Gajan – Turňa na ľavej strane, ale následná strela bola slabá a mierila priamo na Beňa. O chvíľu sa snažil zvýšiť opäť Gajan, ale jeho strela po priklepnutí Kostúrika bola nepresná. Na opačnej strane zahrávali hostia priamy kop z priesečníka bránkovej čiary a čiary ohraničujúcej pokutové územie, ale snaha prekvapiť Gábriša prudkou prízemnou strelou k bližšej žrdi nevyšla. Neujal sa ani center hosťujúceho Kolena, ktorý sa po priamom kope snažil nájsť v malom vápne lepšie postaveného spoluhráča. Desať minút pred koncom polčasu sa o slovo prihlásil Kostúrik, ale jeho koncovka po prihrávke Čilíka len tesne minula hosťujúcu svätyňu. O malú chvíľu vyslal na Gábriša delovku z 30 metrov Novotný, ale brankár domácich bol pozorný. Záver polčasu priniesol tutovku Gajana, ktorý po centri od Kostúra z bezprostrednej blízkosti neprekonal Beňa.

V úvode druhého polčasu pridal Beňa opäť bravúrny zákrok, keď sa pred ním po vysunutí Kostúrikom zjavil Solivajs, no druhý domáci gól nepridal. Blízko ku nemu boli hostia v 53. min., v ktorej jeden z hráčov kysuckého tímu využil nedorozumie v podkonickej obrane, ale jeho lob skončil len na brvne. Následne spoza šestnástky pálil Ďuratný, Gábriš loptu vyrazil a pred dobiehajúcim Podmanickým ju stihol čisto odvrátiť v sklze na roh Kubina. Po tomto zákroku hlavný rozhodca, na prekvapenie mnohých, ukázal na značku pokutového kopu. Podmanický však ukázal nasledovaniahodné gesto fair-play a priznal, že nebol faulovaný. Následne rozhodca penaltu odvolal. Hostia v tejto časti zápasu pôsobili futbalovejším dojmom, ale do vyložených šancí sa nedostávali. Krásny futbalový moment priniesol záver zápasu. Prezident klubu Barla prekvapivou nahrávkou vonkajškom vysunul v strede ihriska Kostúra, ktorého však krížnu strelu zľava zastavila žrď. Kysučania ešte cítili šancu na vyrovnanie, ale neujala sa ani Tvrdého strela a ani Ďuratného hlavička. A tak napokon sa v nadstavenom čase domáci diváci v Podkoniciach radovali aj druhýkrát, keď po Kostúrovej prihrávke zľava do prázdnej bránky uzatvoril skóre zápasu Jiang na 2:0.

Tréner Podkoníc Tomáš Kvačkaj: V poslednom domácom zápase sezóny sme chceli vyhrať, kdeže sme aj po dlhšom čase hrali pred našimi divákmi. Nebol to atraktívny zápas, keďže i teplé počasie limitovalo hráčov v nasadení a pohybe. Napriek tomu sme si dokázali vypracovať dostatok gólových príležitostí a zaslúžene sme vyhrali. Škoda nevyužitých čistých šancí po pekných akciách, inak by bol výsledok ešte krajší. Hráčom, celému realizačnému tímu a vedeniu sa chcem poďakovať za odvedenú prácu a prajem celému klubu a futbalu v Podkoniciach ďalšie úspešné roky.

Strelec víťazného gólu Podkoníc Adam Kostúr: Myslím si, že zápas bol z obidvoch strán ofenzívny a hralo sa hore – dole. Keďže to bol posledný duel sezóny a o všetkom už bolo rozhodnuté, dali sme rýchly gól a do prestávky mohlo byť už vymaľované, no zahodili sme veľa šancí. V druhom polčase mal aj súper svoje šance, ktoré mohol využiť. My sme mali opäť dve čisté príležitosti, mrzí ma môj nájazd, kde som trafil do žrde, ale nakoniec sme skórovali druhýkrát a zaslúžene vyhrali. Chcel by som vyzdvihnúť gesto hosťujúceho hráča, ktorý sa priznal, že nešlo o faul, keď rozhodca nepochopiteľne odpískal penaltu proti nám . A nakoniec by som sa rád poďakoval fanúšikom za podporu počas celej sezóny.“

(mrp + cb úprava)

FK Podkonice – TJ Tatran Krásno nad Kysucou 2:0 (1:0)

Góly: 4. Kostúr, 90+ Jiang. Rozhodoval: Kuteľ. ŽK: Rajčok – Podmanický, Jarabica. Diváci: 100.

Zostava + striedania Podkonice: Gábriš – Turňa, Martinec, Rajčok , Solivajs (64. Lichý) – Mihálik (76. Koreň), Kubina – Gajan, Kostúrik (84. Barla), Čilík (46. Jiang) – Kostúr

——————————————————————————————————————————-

Ostatné výsledky: Martin – Lip. Štiavnica 3:1, Kalinovo – Fiľakovo 3:2, Bánová – Lip. Hrádok 2:0, Kováčová – Lučenec 0:1, Čadca – R. Sobota 3:1, Oravské Veselé – Žarnovica 1:1.

PROGRAM:

V novej sezóne sa Rakytovce predstavia ako jediný zástupca z banskobystrického okresu v novej tretej lige skupiny Západ, ktorú organizuje a zastrešuje SFZ. Podkonice spolu s BadínomŠalkovou sa predstavia v novej súťaži organizovanej SsFZ Majstrovstvá regiónu stred.

1. D. Kubín 68b, 2. RAKYTOVCE 62b, 3. Martin 62b, 4. Oravské Veselé 56b, 5. Bánová 54b, 6. Lučenec 52b, 7. Fiľakovo 48b, 8. PODKONICE 46b, 9. Kalinovo 40b, 10. R. Sobota 35b, 11. Krásno n. Kys. 34b, 12. Kováčová 33b, 13. Lip. Hrádok 32b, 14. Žarnovica 24b, 15. Lip. Štiavnica 21b, 16. Čadca 10b.

Autor: (cb), Foto: fb FK Rakytovce