Rakytovce a Podkonice naplno bodovali, ich rivali zakopli + HLASY

0 /

V stredu sa predohrávalo 29. kolo tretej futbalovej ligy, v ktorej máme dvoch zástupcov z banskobystrického okresu. Rakytovce si ľahko poradili s poslednou Čadcou na jej ihrisku a keďže vedúci Dolný Kubín nečakane zakopol, náš celok sa na lídra dotiahol na rozdiel dvoch bodov! Podkonice vyhrali v Novej Bani nad Žarnovicou. Podkoničania bojujú o účasť v novovzniknutej tretej lige skupiny západ. Ich rivalom je Bánová, ktorá iba remizovala v Lučenci.

Úvodná desaťminútovka zápasu Čadca – Rakytovce priniesla po jednom náznaku šance na oboch stranách. V 13. minúte po rohovom kope mieril len do brankára Čadce zblízka Gaško. Po štvrťhodine hosťujúci Bekö vysunul Marchuka, no jeho strelu Bobok vyrazil na roh. V 19. minúte mali Rakytovčania výhodu priameho kopu, k lopte sa postavil Kohút a jeho strelu vyrazil na žrď kysucký gólman. Naše mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice otvorilo skóre zápasu v 25. minúte, keď si na center Marchuka nabehol Vavák a poslal loptu medzi žrde – 0:1. Radosť hostí trvala len tri minúty, po chybnej rozohrávke si prebral kolmú prihrávku Šmahajčík a sám proti brankárovi Krejčímu sa nemýlil – 1:1. Rakytovce však zareagovali ešte rýchlejšie, pretože už po minúte od vyrovnania si na dlhú loptu od Marchuka nabehol Bobrovský, jeho pokus ešte Bobok dokázal vyraziť, lopta sa však dostala k Beköovi, ktorý ju krásnou strelou poslal do bránky – 1:2.

Druhý polčas sa už odohral v réžií hostí, v 49. minúte po prihrávke Beköa v ťažkej pozícii zakončoval Šteiniger len do brankára. V 55. minúte potiahol akciu po pravej strane Vavák, poslal prudký center, ktorý si za vlastného brankára zrazil domáci Putyra1:3. V 63. minúte našiel dlhou prihrávkou Konder Kohúta, ten z ľavej strany naservíroval center priamo na kopačku Šteinigera a bolo 1:4. Tento rakytovský útočník  mal i ďalšiu šancu, no po prihrávke od Gaška mieril len do brankára Boboka. V 77. minúte po centri Kondera zakončoval na zadnej žrdi voľný Bekö, ale jeho strela išla tesne vedľa. V 83. minúte sa opäť zopakovala situácia ako pri štvrtom góle, center Kohúta si ešte Šteiniger dobre prebral a strelou k žrdi zvýšil na 1:5. Hosťujúci Šteiniger mohol zaknihovať v zápase aj hetrik, no tri minúty pred koncom po jeho strele spoza pokutového územia sa vyznamenal brankár Čadce Bobok.

HLASY PO ZÁPASE:

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: „Tieto zápasy, ktoré niekto nazýva ako povinné víťazstva, to nemám rád. Tímy z Kysúc sa prezentujú stále oduševneným výkonom, veľkou voľou a nahrádzajú svoje technické nedostatky práve silou vôle. Preto pre nás sú to cenné body z Čadce, majú rovnakú váhu ako tri body proti iným súperom. Ani sa to víťazstvo nerodilo ľahko, aj keď sme počas celého zápasu dominovali v držaní lopty i v šanciach, tak sme potrebovali zápas otvoriť gólom. To sa nám aj podarilo, vzápätí sme po takej nerozumnej chybe inkasovali na 1:1. Dali sme potom na 1:2, po peknej ofenzívnej akcii. Ale prvý polčas nebol dobrý, bol to asi najslabší polčas aký sme odohrali. Trošku sme sa dôrazne porozprávali v kabíne, poukázali sme na spôsob, akým sme sa prezentovali. Možno tomu prispela výmena piatich hráčov základnej zostavy, pretože sme chceli zaťaženie hráčov rozdeliť vzhľadom k tomu, že nás ďalší zápas čaká už v sobotu. V prvom polčase bolo vidieť, že súhra nie je ideálna. To, že nám nešli systémové veci je jedna vec, ale podstatné bolo to, že sme boli všade o krok neskôr, nedostupovali sme hráčov a v prvom polčase sme sa hľadali. Druhý polčas to bolo lepšie, strelili sme pekné góly, mohlo ich byť aj viac. Tešíme sa, že sme sa presadili viackrát ako minulé zápasy, pretože máme stále problém s presadzovaním sa v útočnej fáze. Teraz si dobre oddýchneme a budeme sa snažiť nadviazať na druhý polčas a hlavne nadviazať na potenciu. Verím, že sme sa konečne prebrali.“

Ivan Šteiniger, strelec dvoch gólov: „Od začiatku zápasu sme išli za tromi bodmi, čo sa nám aj splnilo zrealizovať. Prvý polčas sme vyhrali 2:1, ale boli tam chyby z našej strany. Druhý polčas sme už mali pod kontrolou. Mne sa podarilo streliť dva góly, no nie som spokojný, pretože tých gólov dnes mohlo byť aj viac. Na druhej strane som dvakrát skóroval, pretože posledné zápasy som sa nepresadil, takže verím, že mi to pomôže, aby som sa opäť strelecky presadil aj v ďalších zápasoch. Za oba góly sa chcem poďakovať Danovi Kohútovi, ktorý mi oba góly pripravil.“

(fb FK Rakytovce + cb úprava)

FK Čadca – FK Rakytovce 1:5 (1:2)

Góly: 28. Šmahajčík – 25. Vavák, 29. Bekö, 55. Putyra (vlastný), 63. a 83. Šteiniger. Rozhodoval: Plavecký. ŽK: Gaško (Rakytovce). Diváci: 80.

Zostava + striedania Rakytovce: Krejčí – Kolláti, Gaško, Pollák, Kohút – Neušel, Jovančević (46. Konder) – Marchuk (46. Šteiniger), Bobrovský (70. Majling), Bekö (83. Griglak) – Vavák (64. Iseni)

————————————————————————————————————————–

Podkonice sa predstavili v Novej Bani, kde hrá domáce stretnutia MFK Žarnovica. A tá má vo svojich radoch aj futbalistov zatiaľ fortunaligového Pohronia. Nebol to teda jednoduchý duel pre náš tím z banskobystrického okresu. Nanešťastie už v 2. minúte zachytil Černák  prihrávku hostí, šance sa nezľakol a pekným zakončením poslal Žarnovicu do vedenia 1:0. Pár minút po góle sa domáci jednoduchou narážačkou opäť dostali k nebezpečnému zakončeniu, ale brankár Gábriš loptu vyrazil. Až po úvodných 20-tich minútach prebrali iniciatívu Podkoničania, no i napriek tomu hrozili domáci. Najskôr Dlhoš šikovne zastavil Černáka, ktorý sa takmer rútil sám na bránku, a o niekoľko minút neskôr identicky dôležitý zákrok predviedol Martinec, ktorý opäť zastavil samostatný nájazd. Prvá vážna príležitosť hostí prišla v 37. minúte, keď po centri Sedliak hlavou našiel na päťke Portugalyana, no toho pekným zákrokom gólman Žarnovice vychytal. Radosť prišla o dve minúty neskôr. Turňa sa pred šestnástkou výborne zorientoval a peknou umiestnenou strelou vyrovnal na 1:1. Bodku za prvým polčasom dal Ouattara, ktorý krátkymi kľučkami vycvičil podkonických obrancov, ale Gábriš bol pripravený a nepríjemnú strelu vyrazil.

Do druhého polčasu muselo naše mužstvo vstúpiť pozornejšie, pretože domáci posilnení o šikovných zahraničných hráčov robili v prvej časti väčšie problémy. Napriek tomu začali Podkoničania nekoncentrovane a po chybe sa ocitol pred ich gólmanom Ouattara, obišiel ho, no v tutovke trafil žrď. Žarnovica hrala v úvode druhého polčasu aktívne, výraznejšiu šancu si aj napriek tomu už nevypracovala. Hostia pohrozili v 64. minúte, keď z priameho kopu Dlhošova rana prešla popod brankára, toho však podržala žrď a gól nepadol. Pár minút na to sa predral z krídla Sedliak, jeho nepríjemnú koncovku Arpáš vyrazil. O slovo sa v 75. minúte opäť prihlásil Dlhoš, ktorý zahrával priamy kop z úctyhodnej vzdialenosti. Jeho tvrdú strelu tečoval obranca do proti pohybu Arpaša, ten už nedokázal zareagovať a bolo 1:2. Tretí poisťovací gól mohol pridať Solivajs. Peknou akciou s Kostúrikom sa ocitol zoči – voči Arpášovi, proti bola bočná žrď a stav sa nemenil. Domáci pohrozili v nadstavenom čase, v prvej minúte po rohovom kope, ale lopta smerovala mimo bránky. Aj keď Žarnovičania predviedli kvalitný výkon s viacerými výbornými šancami, šťastie stálo pri našom mužstve a tak si vezlo domov dôležité 3 body.

Tréner Podkoníc Patrik Gábriš: „Vedeli sme, že v Žarnovici nás nebude čakať ľahký zápas, aj keď sú predposlední v tabuľke. Mali sme informácie, že hrajú pekný futbal. Do zápasu sme vstúpili najhoršie ako sa dalo. Hneď na začiatku sme dostali gól po individuálnej chybe a súper to hneď potrestal, čo zamávalo s našou psychikou. Nehrali sme vôbec dobre do nejakej 30-tej minúty, všade sme boli neskoro, pohyb nám chýbal, nezakryli sme skoro ani jednu loptu, súper bol všade skôr ako my. Ale našťastie sme dali gól na 1:1, aj keď to na prvý polčas nevyzeralo, že dáme gól, lebo súper mal asi 5-6 šancí, no niekedy to tak vo futbale je, že nedáš a dostaneš… Do druhého polčasu sme si povedali, že ideme niečo zmeniť a musíme viac hlavne behať, lepšie dostupovať hráčov a čo najmenej priestoru im dať. Bolo to o niečo lepšie, ale aj tak to nebolo také ako predchádzajúci zápas… Našťastie sa k nám konečne priklonilo futbalové šťastie, keď aj po nie dobrom výkone sme vyhrali. Klobúk dole pred súperom. Môžem povedať, že asi zatiaľ, čo sme hrali, išlo o najfutbalovejšie mužstvo. Ďakujem aj fanúšikom, ktorí prišli i v strede týždňa nás povzbudiť na štadión súpera, veľmi si to ceníme a týmto ich chceme pozvať na nedeľný domáci zápas s vedúcim Dolným Kubínom.“

Strelec prvého gólu Podkoníc Matúš Turňa: „Vedeli sme, že nás nečaká jednoduchý zápas. Prvý polčas nebol z našej strany ideálny. Boli sme neskoro pri lopte, zaznamenali sme veľa strát a dávali sme veľa priestoru hráčom Žarnovice. Aj keď hra nebola ideálna, dôležité je, že sme zápas zvládli. Ukázalo sa, že treba bojovať do poslednej chvíle a ako kolektív sme to ukopali a tešíme sa z troch bodov.“

(mrp + cb úprava)

MFK Žarnovica – FK Podkonice 1:2 (1:1)

Góly: 2. Černák – 38. Turňa, 75. Dlhoš. Rozhodoval: Matej. ŽK: Valko – Kubina, Solivajs, M. Sedliak, Slobodník, Barla, Koreň, Čilík. Diváci: 100.

Zostava + striedania Podkonice: Gábriš – Turňa (53. Lichý), Martinec, Dlhoš, Solivajs – Koreň, Kubina (56. Mihálik) – M. Sedliak (89. Jiang), Gajan, Portugalyan (73. Čilík) – Kostúr (73. Kostúrik)

——————————————————————————————————————————

Ostatné výsledky: R. Sobota – Martin 0:1, Lip. Štiavnica – Oravské Veselé 1:3, Krásno n. Kys. – Kováčová 1:0, Lučenec – Bánová 0:0, Lip. Hrádok – Kalinovo 1:1, Fiľakovo – D. Kubín 1:0.

Oba naše tímy sa najbližšie predstavia doma. V sobotu 21. mája o 17.00 hodine Rakytovce privítajú Bánovú a v nedeľu 22. mája o 17.00 hodine Podkonice hostia na svojom štadióne vedúci celok MFK Dolný Kubín.

1. D. Kubín 55b, 2. RAKYTOVCE 53b, 3. Martin 50b, 4. Oravské Veselé 44b, 5. Bánová 42b, 6. Fiľakovo 39b, 7. Lučenec 39b, 8. PODKONICE 38b, 9. Kalinovo 33b, 10. Krásno n. Kys. 27b, 11. Kováčová 27b, 12. Lip. Hrádok 27b, 13. R. Sobota 26b, 14. Lip. Štiavnica 18b, 15. Žarnovica 16b, 16. Čadca 9b.