´Hamšíkovci´ odštartovali jar výhrou v okresnom derby nad Podkonicami

1 /

Jarná časť III. futbalovej ligy, skupiny Západ odštartovala derby zápasom medzi RSC Hamsik Academy a Podkonicami na banskobystrickom mestskom mládežníckom štadióne Radvaň s umelou trávou. Viac než 400 divákov videlo zaujímavý zápas. Chlieb sa lámal až v samotnom závere a tri body brali napokon ´Hamšíkovci´, keď rozhodli v nadstavenom čase.

Domáci RSC HA vstúpili do duelu aktívne a v úvode často zamestnávali obranu súpera aj brankára Gábriša, ktorý sa zaskvel pri vyloženej šanci Krištofa. V 15. minúte už ale otvoril skóre zo svojej druhej príležitosti aktívny Matej Rosenberger, ktorý sa dostal k lopte po prihrávke z pravej strany šestnástky a vystrelil presne k ľavej žrdi – 1:0. Hostia vyrovnali v 25. minúte, keď sa po rohovom kope z pravej strany presadil prudkou strelou spoza šestnástky Dávid Selecký1:1. Gólman Gábriš podržal hostí v závere prvého polčasu pri šanciach Rosenbergera a Netolického, no nešlo o posledné zaujímavé momenty, ktoré dianie v prvom dejstve prinieslo. Mužstvo Podkoníc hralo od 45. minúty bez vylúčeného Dáriusa Ruska, ktorého pád v pokutovom území vyhodnotil hlavný rozhodca Švolík ako filmovanie, a tak videl spomínaný futbalista druhú žltú a zároveň aj červenú kartu.

Hráčov Podkoníc akoby vylúčenie povzbudilo a v druhom polčase už nepúšťali bystrický tím do toľkých príležitostí. Zverenci trénera Róberta Ježa kompaktne bránili a po zmene strán sa hralo dlho bez väčšieho vzruchu. Potom však prišiel dramatický záver. V 84. minúte mali ´Hamšíkovci´ k dispozícii penaltu po Seleckého zákroku na Holuba. Z bieleho bodu skóroval strelou do pravej strany kapitán Patrik Abrahám2:1. Podkonice však takmer okamžite vyrovnali na 2:2. Brankár RSC Slančík vyrazil center z ľavého krídla a z pravej strany šestnástky pridal svoj druhý gól Dávid Selecký. Domáci následne vrhli sily do útoku a v nadstavenom časte predsa len strhli tri body na svoju stranu. Po centri z ľavej strany vznikla pred bránkou skrumáž, v ktorej sa najlepšie zorientoval Alex Holub a hlavou poslal loptu do siete – 3:2.

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy: „Pocity sú len výborné. Videli ste, že to bolo plné emócií, aj z mojej strany. Veľmi som sa tešil, že sme ten zápas zlomili na svoju stranu. Myslím si, že do červenej karty sme boli určite lepším tímom. Súper vyrovnal krásnym gólom, kde asi ani mojim hráčom nemôžem moc vyčítať, možno lepšie pozičné postavenie pri odrazenej lopte, ale s prvým polčasom som určite spokojný. Druhý polčas ovplyvnila červená karta, súper sa už sústredil na defenzívu, čo je pochopiteľné, ale vtedy musíme hrať rýchlejšie, jednoduchšie, viac centrovať. Konečne sme ale mali trošku šťastia aj my, do budúcna nám to pomôže. Marek by bol prínosom na každej lavičke, myslím si, že aj na každej lavičke na svete. Je to úžasná vec pre mňa, pre chlapcov a ja mu aj týmto veľmi ďakujem za to, že nám aj takto pomáha. Marek bol veľkým prínosom, pokiaľ ide o jeho postrehy v zápase aj cez polčasovú prestávku, veľmi nám v tom zápase pomohol.“

Marek Hamšík, asistent trénera RSC Hamsik Academy: „Naozaj to bolo derby ako sa patrí až do posledných sekúnd. Sme veľmi radi, že sme vyhrali. Pred zápasom sme si povedali zopár taktických vecí, aj pokiaľ ide o emócie v derby. Nakoniec to bolo aj ťažké kontrolovať, ale myslím, že to, čo tréner očakáva, splnili. Oddali sa na tom ihrisku. Škoda toho záveru, kde sme si to zbytočne skomplikovali gólom na 2:2. Uvidíme, či ešte budem v pozícii asistenta. V prvom rade to bolo na tento zápas, na derby a som rád, že som mohol byť pri mužstve, pri chalanoch, aby aj oni mali ten pocit, že sú súčasťou tohto projektu.“

Alex Holub, obranca a strelec víťazného gólu RSC Hamsik Academy: „Brali sme to všetci ako derby, bol to vypätý zápas od začiatku a takáto výhra vždy poteší. Pri mojom víťaznom góle tam z ničoho nič bola mela, bol tam center, nejak sa to posklepávalo, lopta bola vysoko na päťke, tam sme skákali s obrancom dvaja a trafil som ju ja a išlo to dnu. Prvých pätnásť-dvadsať minút sme dominovali, tam sme mali pološance, nájazdy. Aj oni hrozili, ale tie pološance nás môžu mrzieť, lebo sme ten zápas mohli skôr ukončiť. Červená karta, neviem, ja som síce pri tom stál, ale myslím, že rozhodca mu nemusel dávať druhú žltú kartu. Ale išiel dosť naivne na penaltu, keby pokračoval, mohol dať gól, ale červená karta prísna, len si myslím, že šiel zbytočne na penaltu. Oni potom už bránili, čakali na brejky. My sme si to mali rýchlejšie posúvať, ale mali sme aj tlak.“

Rakytovce Sport Club Hamsik Academy Banská Bystrica – FK Podkonice 3:2 (1:1)

Góly: 15. Rosenberger, 84. Abrahám (z 11m), 90.+ Holub – 25. a 86. Selecký. ŽK: 57. A. Jackuliak, 66. Kapor – 33. D. Rusko, 45. B. Slobodník (RT). ČK: 45. D. Rusko (po 2 ŽK). Rozhodovali: Švolík – Šandrik, Obertová. Diváci: 415.

Zostava RSC HA: Slančík – A. Jackuliak, Jenat, Kapor, P. Hanes – Holub, Netolický (64. Ždánsky) – Krištof (72. Somov), Jančo, Rosenberger – Abrahám

Zostava Podkonice: Gábriš – Očenáš, A. Molčan, Hudák – Mózer, Turňa (79. J. Rusko), Melich (60. Kukoľ), Patrnčiak – Selecký (88. D. Molčan), Kostúr, D. Rusko

RSC Hamsik Academy odohrá nasledujúci zápas v nedeľu 10. marca od 13.30 h na mestskom mládežníckom štadióne Radvaň v banskobystrickej mestskej časti Kráľová proti Malackám.

Autor: (cb úprava, hamsikacademy.sk), Foto: fb RSC HA