4 /

Sobotňajší zápas 14. kola tretej futbalovej ligy – stred bol v Rakytovciach nielen rozlúčkou s jesennou časťou, ale zároveň aj posledný zápas dlhoročného kapitána nášho celku z okrajovej časti Banskej Bystrice Mareka Gašpara. Žiaľ nedopadol úspešne. Hosťujúci celok z Čadce totiž za neustáleho mrholenia vyhral a z poslednej priečky sa dostal na predposlednú práve na úkor domáceho mužstva.

Lepšie do zápasu vstúpili Rakytovčania, ale prvú šancu mali futbalisti z Kysúc, keď po štandardnej situácii hlavičkoval priamo do rúk gólmana Krejčího Práznovský. V 11. minúte zaujal prienik nášho Kondera, no jeho strela mierila presne do stredu bránky. V 14. minúte po pravej strane prešiel do pokutového územia domáci Podkonický, loptu prihral Hudekovi, ktorého však fauloval jeden z obrancov hostí nasledovala penalta. Loptu si vzal na biely bod Konder, no brankár Hlava jeho pokus vyrazil. Po tomto momente zostali naši futbalisti zaskočení a hra sa začala vyrovnávať. Zmrznutých divákov prebrala až v 32. minúte strela čadčianskeho Kána, ktorá letela tesne nad brvno.

V druhom polčase pokračoval futbal slabej úrovne. V 59. minúte po rohovom kope sa lopta dostala ku Gašparovi, ten ju poslal do ohňa na Podkonického, ktorý zakončoval vedľa žrde. Rozhodujúci okamih zápasu prišiel v 69. minúte. Po priamom kope sa lopta dostala na krátko k Tlelkovi a ten ju z 25 metrov napálil na bránku a keďže na mokrom teréne skočila nepredvídane, skončila zároveň i v sieti – 0:1. Domáci mohli hneď po góle vyrovnať po prihrávke Hudeka, ale Telúch mieril len priamo do brankára Hlavu. Hostia mohli v 74. minúte zvýšiť na 0:2 ale strelu kapitána Zubku Krejčí sledoval a loptu vytlačil spod vinkla. Rakytovciam sa už v závere nepodarilo skórovať a tak sa so svojím kapitánom rozlúčili prehrou a pádom na poslednú priečku v III. lige.

Bystricoviny chceli po zápase dať aspoň krátky priestor Marekovi Gašparovi, ktorý sa oficiálne lúčil s kariérou, ale našu ponuku na aspoň krátke vyjadrenie odmietol.

Bystricoviny po poslednom ďalšom nešťastnom stretnutí jesennej časti oslovili trénera Rakytoviec Petra Venglarčíka, ktorý nám povedal: „Duel poznačila naša nepremenená penalta. Naše sebavedomie bolo na nízkej úrovni už pred penaltou či samotným zápasom, čo je logické vzhľadom k tomu, koľko máme v tabuľke bodov. Najviac som však sklamaný z hry. Prehrali sme na jeseň zápasy, v ktorých sme herne nezaostávali za súpermi, ale dnes absentovali aj základné herné činnosti ako je spracovanie lopty a jej vedenie, presná prihrávka. Bez tohto my nemôžeme urobiť žiadnu nadstavbu, takto sa nedá hrať futbal ani na dvore. Máme síce mladé mužstvo, ale tento zápas bol ukážkou ako sa futbal hrať nemá. Stále si však myslím, že je to otázka psychiky. Čaká nás obrovská práca v podstate od piky a zamyslieť sa musíme všetci v klube nad tým ako to posunúť vyššie. Hlavne nám chýba kvantita a na základe toho aj kvalita. Je to teraz pre nás veľmi ťažká situácia.“

O zhodnotenie jesene sme požiadali aj prezidenta FK Rakytovce Tomáša Dzúrika: „Jesenná časť sa mi ťažko hodnotí. Sme na poslednom mieste a jediné pozitívum, ktoré si môžeme z tejto situácie zobrať je to, že už hlbšie nemáme kam padnúť. Vstup do tretej ligy nebol až taký hrozný, začali sme solídne, aj keď sme prehrali nejaké zápasy. Potom sme pod taktovkou nového trénera vyhrali a verili sme, že sa to nakopne. Nestalo sa tak. Chýbala nám väčšia odvaha, vôľa ísť za ďalším víťazstvom. Bohužiaľ súperi trestali každú jednu našu chybu. Možno na jar, keď sme dokázali vyhrať aj škaredé zápasy 1:0, tak teraz sa nám to vrátilo v opačnom garde. Mali sme veľa šancí v zápasoch, ale nedokázali sme ich premeniť. Súper mal dve – tri šance a dal gól. Následne sme ten zápas buď prehrali alebo remizovali.“

Prezidenta klubu sme sa spýtali aj na prípadne zmeny v kádri, keďže mužstvo sa jednoznačne potrebuje posilniť: „Máme spoluprácu s druholigovou Duklou, ale k nej sa nechcem vyjadrovať. Budeme musieť počas zimy káder poskladať tak, aby sme sa na jar vyhli vypadnutiu späť do štvrtej ligy. Uvidíme koľko mužstiev vypadne, vyzerá to na jeden či dva tímy. Nič iné nám nezostáva, iba si vyhrnúť rukávy a poriadne makať, aby sme sa v tretej lige zachránili.“

FK Rakytovce – FK Čadca 0:1 (0:0)

Gól: 69. Tlelka. Rozhodoval: Holas. ŽK: Kohút – Mačinek, Kubalák. Diváci: 100.

Zostava RAKY: Krejčí – Podkonický, Gašpar, Kohút, Pšida – Duvnjak (54. Bača), Konder, Veselovský – Telúch, Hudek, Ďurta

Ostatné výsledky: Martin – Fiľakovo 1:0, Lip. Hrádok – Kováčová 1:0, Zvolen – Oravské Veselé 0:0, R. Sobota – Žarnovica 2:2, Kalinovo – Lip. Štiavnica 3:1, Bánová – Krásno n. Kys. 2:2, Námestovo – Lučenec 2:2.

Rakytovce čaká najbližší zápas až na jar, konkrétne 29. marca, kedy by mali doma privítať Liptovský Hrádok.

1. Martin 39b, 2. Bánová 29b, 3. Oravské Veselé 27b, 4. Zvolen 26b, 5. Kalinovo 25b, 6. Kováčová 24b, 7. Fiľakovo 23b, 8. Lučenec 23b, 9. Námestovo 21b, 10. Lip. Hrádok 21b, 11. Krásno n. Kys. 17b, 12. R. Sobota 16b, 13. Lip. Štiavnica 15b, 14. Žarnovica 10b, 15. Čadca 9b, 16. RAKYTOVCE 8b.

Autor: (job), Foto: autor