0 /

Cez víkend odohrali zápasy 12. kola tretej futbalovej ligy naše dva tímy z banskobystrického okresu na domácich ihriskách. Podkonice už netradične v sobotu hostili na svojom štadióne tabuľkového suseda Lučenec a duel zvládli, vyhrali 1:0. Na nulu to dali v nedeľu i Rakytovce v súboji s predposlednou Rimavskou Sobotou. Strelili jej dva góly a najbližšie sa stretnú na Orave v priamom súboji o prvé miesto s Dolným Kubínom.

Podkonice už v sobotu privítali Lučenec (aj na fotografiách), ktorý bol o priečku vyššie, s cieľom preskočiť ho, čo sa mohlo podariť iba v prípade troch bodov. Od úvodu sa hral “medzišestnástkový” futbal. Obe obrany pozorne bránili. Náznaky šancí sa striedali na oboch stranách. V 11. min. sa v pokutovom území v dobrej pozícii ocitol domáci Koreň, ale lopta mu zostala pod nohou a nedokázal zakončiť. O tri minúty neskôr sa o slovo prihlásili aj hostia. Po rýchlom protiútoku Suju z ľavej strany prudkým centrom našiel na hranici pokutového územia Mózera, ale ten zakončil nad brvno. Potom na opačnej strane v páde zakončoval Kostúrik tiež nad bránku. V 23. min. dlhým pasom z vlastnej polovice našej Turňa na pravej strane Seleckého, ktorého center hľadajúci v šestnástke Kostúrika bezpečne zachytil gólman Jenčo. O malú chvíľu z vnútra pokutového územia sa snažil prestreliť obranu Lučenca Kostúr, ale jeden z obrancov jeho strelu zblokoval. Po polhodine dostal za obranu loptu hosťujúci Mózer, ale jeho krížna strela tesne minula Gábrišovu svätyňu. V 42. min. z pravej strany poslal loptu do pätky Mózer, ale Suja ju v páde neusmernil do priestoru troch žrdí a tak išli oba celky do kabín za nerozhodného stavu.

Úvodné minúty druhého polčasu naznačovali, že väčšiu chuť za strelením gólu budú mať Podkoničania, ale do šancí sa dostali futbalisti z Novohradu. V 51. min. sa na hranici pokutového územia uvoľnil Mózer, ale jeho strela, tak ako v prvom polčase, skončila tesne vedľa bránky. Ešte bližšie ku gólu bol opäť Mózer, ktorý si najvyššie vyskočil na Sujov center, no jeho hlavička len opečiatkovala brvno. V 58. min smeroval dlhý domáci pas na Kostúrika, ktorý zdanlivo stratenú loptu ešte zachytil a zabránil jej, aby akcia skončila odkopom od bránky, nahral Kostúrovi, ktorý ju chcel posunúť na lepšie postaveného Seleckého, ale brankár Jenčo bol pozorný a nedovolil mu zakončiť. Gólový moment, napokon jediný v zápase, videli diváci v 74. minúte. Turňa dlhým pasom hľadal na pravej strane Kostúra, ktorému sa lučenecká obrana snažila zabrániť spracovať si loptu, tá sa však odrazila z druhej vlny nabiehajúcemu Lašútovi a ten polostrelou, pololobom pohotovo prekonal Jenča a bolo 1:0. Hostia neskladali futbalové zbrane a už o štyri minúty mohlo byť vyrovnané. Striedajúci Srečković vyskúšal prudkou a do bránky padajúcou strelou spoza šestnástky pozornosť Gábriša, ten bol však pripravený a s vypätím všetkých síl vytlačil loptu nad brvno. Lučenčania  sa nechceli zmieriť s tým, že z Podkoníc odídu bez bodu, ale proti bol opäť Gábriš, ktorý v 80. min. reflexívne vyrazil zakončenie Oláha z bezprostrednej blízkosti, kde ho našiel pohotovou prihrávkou Srečković. Úplný záver zápasu i napriek snahe hostí vyrovnanie nepriniesol a tak náš celok dosiahol na domácej pôde cenné víťazstvo.

HLASY PO ZÁPASE:

Prostredníctvom trénera Pavla Širku sa vyjadril po výhre nad Lučencom pre bystricoviny.sk Ondrej Kostúr: „Dnes to bol ťažký zápas s kvalitným súperom, ktorý vyrážal zo zabezpečenej obrany do rýchlych protiútokov. Očakávali sme, že súper bude hrať v bloku a taký bol aj obraz hry. Hralo sa väčšinou v strede ihriska a my sme sa snažili nájsť riešenie na prehustenú obranu súpera. Lučenec bol nebezpečný z brejkových situácií, ktoré našťastie nepremenil najmä zásluhou výborného výkonu nášho brankára Paťa Gábriša. Pätnásť minút pred koncom zápasu nás Paťo Lašút dostal do jednogólového vedenia, ktoré sme si vďaka koncentrovanému výkonu udržali až do konca. Sme radi, že sme tento vyrovnaný zápas doviedli do víťazného konca a potvrdili sme tri body z predchádzajúceho zápasu v Liptovskom Hrádku.“

Patrik Lašút, strelec gólu Podkoníc: „Vedeli sme, že to bude náročný zápas, čo sa aj potvrdilo. Proti behavému mladému mužstvu sa hrá vždy ťažko, ale pred zápasom sme si v šatni povedali. že kvalita je na našej strane a musíme to ukázať na ihrisku. Po prvom polčase, ktorý bol opatrný z oboch strán, bolo viac – menej jasné, že to bude o jednom góle. Chvalabohu sme dali my ten jeden gól. V šatni ´Mate´ (Matúš Turňa) hovoril, že do gólových šancí sa dostávame zväčša po nakopnutej lopte za obranu ,tak sa mi aj podarilo streliť gól, keď som si pohybom vypýtal loptu za obranu od ´Mateho´ a preloboval som brankára. Som veľmi rád za tieto tri dôležité body a chcem sa poďakovať trénerovi za to, že mi dal šancu v tomto zápase. Veľkú zásluhu na tomto víťazstve má aj Paťo Gábriš, ktorý nás viackrát podržal.“

(mrp + cb úprava)

FK Podkonice – MŠK Novohrad Lučenec 1:0 (0:0)

Gól: 74. Lašút. Rozhodoval: Foltán. ŽK: D. Selecký, Martinec, Rajčok – Ufrla, Ustaník, Suja.

Zostava + striedania Podkonice: Gábriš – Martinec, Turňa, Mihálik, Lichý – Rajčok, Koreň – D. Selecký, Kostúrik, Lašút – Kostúr

—————————————————————————————————————————————

Rakytovce privítali v nedeľu popoludní na svojom ihrisku predposlednú Rimavskú Sobotu a chceli sa v poslednom domácom zápase rozlúčiť so svojimi priaznivcami na štadióne víťazstvom i nadviazať na tri body z Kalinova. Lenže boli to práve hostia z Gemera, ktorí pohrozili ako prví. Po centri Juhásza z pravej strany chýbali centimetre Šulekovi na lepšie zakončenie. V 4. minúte sa do lopty oprel náš Pollák, jeho pokus brankár Slaniniak vyrazil rovno pred Vaváka, ktorý prekopol bránku Rimavanov. V 10. minúte sa po prihrávke Boborovského rútil sám na brankára hostí Pollák, no trafil len vybiehajúceho gólmana. Rimavskosoboťania mohli odpovedať, keď sa prebil do pokutového územia Tannhauser, Höger ale jeho strelu vyrazil na roh. Po štvrťhodine mal výbornú šancu na otvorenie skóre zápasu Juhász, keď strieľal z hranice pokutového územia, no brankár Rakytoviec dokázal zabrániť lopte preniknúť do siete a vyrazil na rohový kop. Po napínavom úvode prišla pokojnejšia pasáž zápasu, ktorú narušila 38. minúta. Domáci zahrali rohový kop a loptu do siete upratal Gaško1:0. O minúte neskôr to mohlo byť v tábore nášho celku z okrajovej časti Banskej Bystrice veselšie, Sojka na pravej strane vysunul Polláka, ten poslal prudký center do pokutového územia, no Vavák loptu netrafil ideálne. V závere prvého polčasu domáci vyrobili v zadných radoch chybu, avšak brankár Höger v ďalšej šanci vychytal Šuleka.

Druhý polčas už toľko vzruchu nepriniesol, v 51. minúte sa opäť do šance dostal Šulek, keď na zadnej žrdi z hranice päťky pálil z voleja, no Höger jeho strelu vyrazil na roh. V 73. minúte sa do vynikajúcej šance dostal hosťujúce Tannhauser, no brankár  Rakytoviec dokázal aj túto šancu zneškodniť a loptu vyraziť na roh. V 83. minúte udreli teda domáci, k odrazenej strele Kollátiho sa dostal Vavák, jeho prvý pokus ešte brankár Slaniniak vyrazil, ale na dorážku už bol prikrátky a „RAKY“ viedli 2:0. V závere zápasu to ešte skúšal strelou spoza šestnástky znovu Vavák, ale Slaniniak jeho pokus zneškodnil. Naše mužstvo sa tak na tri body poriadne nadrelo, prekvapením je, že Rimavská Sobota má v tabuľke len 5 bodov, pretože v Rakytovciach podala dobrý výkon. Hráči z Gemera stroskotali na skvele chytajúcom brankárovi domácich. Po zápase isté, že bystrické mužstvo nebude zimovať horšie ako na treťom mieste v tabuľke, ale môže skončiť aj prvé, ak v sobotu vyhrá v Dolnom Kubíne a Martin stratí v dvoch zostávajúcich stretnutiach aspoň bod.

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: Nerád by som dnes hodnotil zápas ako náš slabý výkon, pretože po víťazstve 2:0 a potom, že sme opäť neinkasovali gól, by to nebolo fér voči hráčom. Ale musím priznať, že ten výkon a futbalová krása dnes nepotešila nikoho. Neviem ako divákov, ale nás určite nie. Potešilo nás víťazstvo a to, že zápasy, keď chceme v súťaži okupovať vyššie priečky, musíme zlomiť aj keď sa nám herne nedarí. Pomohla nám štandardná situácia a solídny výkon brankára, ale to nebudeme preceňovať, pretože máme dvoch vyrovnaných gólmanov. Dnes možno prvýkrát v súťaži sa náš brankár viac venoval chytaniu ako zakladaniu útokov, za čo sme radi. Zdôrazňujem opäť oduševnený kolektívny výkon v pozmenenej zostave. Čaká nás teraz posledný zápas jesene, ktorý budeme chcieť zvládnuť. Súper je toho najvyššieho rangu, ale už sme sa presvedčili, že vieme v tejto súťaži hrať s každým. Do Kubína pôjdeme s prirodzeným rešpektom, no odvážne a zdravo sebavedomo. Verím tomu, že keď odvedieme minimálne 70% vecí, ktoré vieme, tak dokážeme byť úspešní.“

Lukáš Höger, brankár FK Rakytovce: „Čo sa týka mojich zákrokov, tak najťažší a asi aj najdôležitejší bol v približne 75. minúte, kedy bol hráč sám predo mnou a umiestňoval strelu k žrdi, vytesnil som to na roh. Bolo to za stavu 1:0, našťastie sme o chvíľu neskôr dali druhý poisťovací gól a už sme to dotiahli do víťazného konca. Do zápasu sme naskočili celkom dobre, vytvorili sme si dve šance, ktoré sme nepremenili. Jedna z toho bola tutová, keď Jaro Vavák nedal gól z dorážky do prázdnej bránky. Druhú chytil brankár Rimavskej Soboty, keď išiel na neho z kraja sám Niko Pollák. Potom sa karta otočila, Rimavská Sobota nás začala dostupovať, začali sme kopiť chyby. Súper si vypracoval nejaké dve – tri šance za polčas, ktoré nepremenil. Na konci polčasu sme dali gól na 1:0 po rohovom kope, čo nás tiež trošku upokojilo. Druhý polčas sme tiež nehrali dobre, ľahko sme strácali lopty a ťažko sme sa dostávali z vlastnej polovice. Našťastie sme zápas „ukopali“ a berieme tri body.“

(fb FK Rakytovce + cb úprava)

FK Rakytovce – MŠK Rimavská Sobota 2:0 (1:0)

Góly: 28. Gaško, 83. Vavák. Rozhodoval: Kuteľ. ŽK: Kolláti, Venglarčík (tréner) – Langa, Mičuda, Kéry (tréner).

Zostava + striedania Rakytovce: Höger – Kolláti, Griglák, Gaško, Kohút – Sojka, Konder – Pollák (61. Šteiniger), Bobrovský, Jiang (77. Laurinc) – Vavák

—————————————————————————————————————–

Ostatné výsledky: Kalinovo – Dolný Kubín 0:3, Oravské Veselé – Krásno n. Kys. 4:1, Kováčová – Lip. Hrádok 2:1, Bánová – Fiľakovo 0:0, Čadca – Lip. Štiavnica 0:0, Martin – Žarnovica 5:1.

PROGRAM:

Najbližšie v sobotu 23. októbra o 14.00 hodine sa Rakytovce v pozícii druhého celku súťaže predstavia u lídra v Dolnom Kubíne v priamom súboji o prvé miesto v tabuľke. V nedeľu 24. októbra o 14.00 hodine hrajú Podkonice s Krásnom nad Kysucou pravdepodobne doma, rokuje sa totiž o výmene prostredia, keďže Kysučania sú v čiernej fáze covid automatu (pôvodne by sa malo hrať tam). O tom kde sa napokon bude hrať sa dozviete na facebooku FK Podkonice v priebehu týždňa.

1. D. Kubín 33b, 2. RAKYTOVCE 31b, 3. Martin 29b*, 4. Or. Veselé 27b, 5. Kalinovo 27b, 6. Bánová 24b, 7. PODKONICE 23b, 8. Lučenec 22b, 9. Fiľakovo 20b*, 10. Kováčová 20b*, 11. Lip. Štiavnica 16b, 12. Krásno n. Kys. 14b, 15. Lip. Hrádok 11b, 14. Žarnovica 7b, 15. R. Sobota 5b*, 16. Čadca 4b.