0 /

V nedeľu nastúpili na zápasy 8. kola tretej futbalovej ligy naše dva tímy z banskobystrického okresu na domácich ihriskách. Podkonice hostili prvé Kalinovo a vyhrali 3:1 po dobrom ofenzívnom výkone. Rovnakým výsledkom zdolali Rakytovce na svojom štadióne Žarnovicu.

Vzruch v Podkoniciach v súboji s vedúcim Kalinovom priniesla už prvá minúta. Sedliak centroval z pravej strany do ohňa, kde si hosťujúci Kováč zrazil loptu do vlastnej bránky, z ľavého horného rohu ju vyškriabal gólman Rusnák. Z následného rohu Sedliak hlavičkoval tesne nad brvno. Domáci boli o niečo viac aktívnejší, Sedliak to skúšal i z diaľky a opäť mieril nad bránku, neskôr po bojovnosti a prihrávke Baliaka vystrelil zo zhruba dvadsiatich metrov tesne vedľa žrde. Líder tretej ligy sa dostal do príležitosti až v tridsiatej minúte. Chovan podnikol akciu po pravej strane, ideálne našiel v šestnástke Cibulu, no ten z čista – jasna prekopol bránku v tutovke. Podkonice podnikli rýchly protiútok, Baliak videl vo veľkom vápne aktívneho Sedliaka, avšak tentoraz jeho strelu zblokoval stopér a zachraňoval možno istý gól. Ten diváci videli o malú chvíľu na opačnej strane. Cibula vysunul na pravej strane Hudeka, Martinec nezachytil jeho pohyb včas, stredom navyše unikal do pokutového územia Kulich a dostal napokon presnú prihrávku od spomínaného Hudeka, nemýlil sa teda v zakončení a zavŕšil peknú akciu na 0:1. Naše mužstvo však stihlo do prestávky odpovedať. Rozhodca po faule hostí ponechal výhodu domácemu mužstvu, Kostúr si to parádne narazil s Koreňon a z pravej strany krížnou strelou nedal Rusnákovi šancu – 1:1.

Druhý polčas začali Podkoničania aktívnejšie, vyslali viac striel spoza šestnástky. Po obaľovačke Kostúra lopta plachtila nad brvnom, Sedliak mieril vedľa žrde, Kubina minul tesne vinkeľ Rusnákovej svätyne a nad ňu poslal loptu v 60. minúte aj Selecký. Prevaha sa domácemu tímu napokon vyplatila. V 63. minúte Sedliak z ľavej strany šestnástky poslal hlavou loptu na pravú, kde pálil Selecký, a hoci Rusnák odvrátili jeho delovku na čiare, na dorážku z voleja v podaní Kostúra už nemal nárok, bola rovnako razantná a putovala medzi žrde, i keď tam bol zbytočný teč jedného z obrancov, nemal nárok totiž gólu zamedziť – 2:1. Naše mužstvo bolo pri chuti a mohlo pridať aj tretí gól. Najmä po úniku Kostúra po pravej strane, tvrdo vystrelil, no minul ľavý horný roh bránky. Na opačnej strane to skúšal Hudek z pravého kraja nepresne, napodobnil ho i podkonický stredopoliar Koreň. V 73. minúte po rohovom kope hlavičkoval Kostúr nad brvno. Kalinovo mohlo trestať zlý odkop gólmana Petríka, ale striedajúci Zöllei poslal loptu taktiež pár centimetrov nad brvno. Kostúr sa pokúšal o hetrik, mal ho na dosah po rýchlom protiútoku, ale znova lopta plachtila nad konštrukciou troch žrdí. Najväčšiu šancu mal líder súťaže v 82. minúte. Z pravej strany išiel nadzemný center popred bránku, hráči Kalinova loptu minuli, dostala sa však na ľavú stranu Vančovi, ktorý ju však ťažkopádne spracoval, slabo vystrelil, Petrík sa tak stihol presunúť a zasiahnuť. Potvrdilo sa pravidlo nedáš – dostaneš. Domáci v 84. minúte zvládli štandardku súpera, vykopli loptu až do stredu, kde číhal Selecký a hoci brankár Rusnák proti nemu vybehol, spomínaný Selecký situáciu zvládol, do lopty umne kopol, išla na opustenú bránku, dobehol ju ešte a poslal tam kam patrí – 3:1. Bolo teda o osude stretnutia rozhodnuté, hoci štvrtý gól visel na vlásku, keď Selecký unikal po pravej strane, ale nenašiel presnejšou prihrávkou striedajúceho Kostúrika pred odkrytou bránkou. Hostia v nadstavenom čase pohrozili Dobiášom, ale ten zakončoval do stredu bránky, kde bol pozorný Petrík.

Z tohto zápasu je aj naša fotogaléria.

HLASY PO ZÁPASE:

Marek Jobko, tréner Podkoníc: „V úvode sme boli trošku nervóznejší. Vedeli sme, že hostíme lídra súťaže. Takže to trochu chápem, navyše dva predošlé zápasy sme prehrali. Potrebovali sme si prinavrátiť sebavedomie, čo si myslím, že sa podarilo. Boli v tomto zápase lepšie pasáže, ale mali sme aj horšie pasáže. Nahradili sme to bojovnosťou a srdcom. Zaslúžene sme porazili Kalinovo. Nepozerali sme sa však na súpera, pozerali sme sa prioritne na seba. Zdôrazňoval som chalanom, že ma nezaujíma proti komu hráme. Aby sme sa pozerali iba sami na seba a nechali na ihrisku dušu od prvej minúty. Myslím si, že sa to podarilo a kolektívnym výkonom sme získali tri body. Kalinovo ma extra neprekvapilo. Má síce dobre technicky i rýchlostne vybavených futbalistov, ale zvládli sme ich celkom slušne eliminovať.

Adam Kostúr, strelec dvoch gólov Podkoníc na 1:1 a 2:1: „Pri prvom góle som si to dobre narazil s Tomášom Koreňom, sadlo mi to na zadnú, dobre som to trafil. Druhý som už v podstate iba doklepával. ´Segovi´ to vytlačil brankár z čiary a ja som to už iba dorazil. Bola to pekná akcia, ´Sedlo´ to pekne hlavou posielal na pravú stranu, kde sme my dvaja operovali. Z mojej strany to boli oba dôležité góly. K tomuto zápasu sme pristúpili ako ku každému inému, v predchádzajúcich dvoch sme mali smolu, teraz nám to už vyšlo. Chceli sme vyhrať a to väčšie chcenie rozhodlo. Prišiel k nám síce líder tabuľky, ale viac sme išli za tromi bodmi my než hostia. Bol to jeden z tých lepších treťoligových zápasov. Diváci sa mali na čo pozerať. Šancí bolo dosť na oboch stranách. Čaká nás teraz ďalší ťažký súper, ideme do Dolného Kubína, tam by sme chceli znovu bodovať a nadviazať na toto podľa mňa zaslúžené víťazstvo.“

FK Podkonice – TJ Baník Kalinovo 3:1 (1:1)

Góly: 44. a 63. Kostúr, 84. Selecký – 32. Kulich. Rozhodoval: Foltán. ŽK: Martinec, Mihálik, Kubina – Filipiak, Segeč.

Zostava + striedania Podkonice: A. Petrík – Rajčok, Turňa, Mihálik, Martinec – Koreň (86. Lichý), Kubina – D. Selecký (88. Lašút), M. Sedliak (70. Kostúrik), Baliak (83. Poliak) – Kostúr (84. Čilík)
—————————————————————————————————————————————

Rakytovce chceli po troch zápasoch bez plného bodového zisku už v súboji so Žarnovicou bodovať naplno. V úvode mali však šťastie, keď po chybe v zadných radoch nedokázal skórovať Škrteľ do odkrytej bránky. V 5. minúte po rohovom kope dobre hlavičkoval domáci Starší, ale lopta skončila tesne nad bránkou. V 15. minúte sa naše mužstvo z okrajovej časti Banskej Bystrice dostalo do vedenia. Po zisku lopty a centri Pavlíka sa hlavou presadil Vavák 1:0. Vedenie však Rakytovciam nevydržalo ani minútu, po zlej prihrávke a rýchlom brejku hostia zásluhou Vasylynetsa vyrovnali na 1:1. Do konca prvého polčasu sa hral bojovný futbal, no bez výrazných šancí na oboch stranách.

V druhom dejstve domáci nastúpili s cieľom strhnúť zápas na svoju stranu a to sa im dobrým výkonom podarilo. V 54. minúte zabojovali pred pokutovým územím súpera o loptu, tá sa dostala k Staršiemu, ktorý ju pretlačil cez obrancov Žarnovice a poslal za chrbát brankára Doveca – 2:1. O dve minúty po góle sa po rohovom kope v dobrej šanci ocitol obranca ´Rakov´ Majling, no jeho strela išla vedľa troch žrdí. Po hodine zahrozili aj hostia posilnení o niektorých hráčov z Pohronia na striedavý štart, ale pokus Výbošťoka z priameho kopu Krejčí kryl. V 70. minúte nová posila nášho tímu Bobrovský naviedol loptu, posunul ju Staršiemu, jeho strelu Dovec vyrazil, no len na kopačky Jianga, ktorý krížnou strelou zvýšil na 3:1. O dve minúty na to po centri Jianga sa vo veľkej šanci ocitol Konder, žiaľ mieril priamo do rukavíc gólmana Žarnovice. Domáci pokračovali v aktivite a v 77. minúte po centri Jianga a zakončeni Vaváka lopta skončila na brvne. V 80. minúte po prihrávke Staršieho a tečovanej strele Neušela ukázal svoje kvality opäť Dovec, loptu vyrazil na roh. Aktivita bystrického mužstva už ďalší gól nepriniesla, ale i tak sa Rakytovce dočkali troch bodov po víťazstve 3:1.

Peter Venglarčík, tréner FK Rakytovce: „Konečne sme si zakričali v kabíne po víťazstve, po troch zápasoch bez víťazstva. Získali sme tri body po dobrom výkone. Teší ma, že sa zlepšujeme a chceme sa vrátiť k tomu, čo sme predvádzali v úvode sezóny. Improvizovali sme trošku so zostavou, keďže opäť sa nám nejakí hráči zranili. Máme trošku problém s počtami, ale chlapci, ktorí dnes do zápasu naskočili, odviedli to, čo sme od nich chceli, takže sa dostavil aj želaný výsledok.“

Adam Bobrovský, najnovšia posila FK Rakytovce: „Zápas proti Žarnovici bol ťažký, keďže predošle sme nevyhrali. Takže tento duel bol pre nás dôležitý, aby sme ho zvládli výsledkovo, ale aj herne, čo sa nám podarilo. Prvý polčas bol vyrovnaný, hoci sme išli v zápase do vedenia. Druhý polčas už dopadol lepšie pre nás, strelili sme dva góly, ktoré nám zaručili potrebné víťazstvo.“

(fb FK Rakytovce + cb úprava)

FK Rakytovce – MFK Žarnovica 3:1 (1:1)

Góly: 15. Vavák, 54. Starší, 70. Jiang – 16. Vasylynets. Rozhodoval: Plavecký. ŽK: Neušel (Rakytovce).

Zostava + striedania Rakytovce: Krejčí – Majling (80. Pollák), Griglák, Gaško, Neušel – Sojka, Konder – Pavlík (53. Bobrovský), Starší (88. Šteiniger), Jiang (83. Laurinc) – Vavák

—————————————————————————————————————————————–

Ostatné výsledky: Lip. Štiavnica – Krásno n. Kys. 2:0, Oravské Veselé – Dolný Kubín 3:1, Kováčová – Bánová 2:1, R. Sobota – Lučenec 2:2, Čadca – Lip. Hrádok 2:2, Martin – Fiľakovo 2:0.

Naše oba tímy sa predstavia najbližšie opäť na ihriskách súperov. Podkonice hrajú už v sobotu 25. septembra o 15.00 hodine v Dolnom Kubíne u druhého celku tabuľky, Rakytovce nastúpia v nedeľu 26. septembra o 10.30 hodine v Bánovej u tretieho celku tabuľky.

1. Kalinovo 24b, 2. D. Kubín 21b, 3. Bánová 20b, 4. RAKYTOVCE 19b, 5. Lučenec 19b, 6. Martin 19b*, 7. PODKONICE 17b, 8. Kováčová 17b, 9. Or. Veselé 16b*, 10. Fiľakovo 15b, 11. Lip. Štiavnica 10b*, 12. Krásno n. Kys. 10b, 13. Lip. Hrádok 10b, 14. Žarnovica 6b, 15. R. Sobota 1b*, 16. Čadca 1b.