Za Šenkeříka prichádza do HC ´05 robustný Kanaďan Andrew Nielsen

ŠPORT
1 /

Po odchode Petra Šenkeříka vedenie extraligového hokejového klubu HC ´05 Banská Bystrica pracovalo na posilnení zadných radov mužstva. Výsledkom je príchod robustného kanadského obrancu Andrewa Nielsena.

Tento dvadsaťsedemročný zadák rozšíri enklávu kanadských hráčov. Postavou neprehliadnuteľný obranca strávil drvivú väčšinu svojej doterajšej kariéry v zámorí. V roku 2015 si ho dokonca vybrali v 3. kole draftu do NHL zástupcovia tímu Toronto Maple Leafs, v drese ktorého sa však nikdy nepredstavil.

Andrew Nielsen dlhé roky bojoval o svoju šancu splniť si sen o NHL v nižšej súťaži, kde najmä v prvých rokoch potvrdzoval svoj veľký potenciál. Podraftový ročník strávil prevažne v juniorskej WHL, odkiaľ sa však presunul na farmu Toronta a najmä v sezóne 2016/2017 po štatistickej stránke prekvapoval. V základnej časti nazbieral takmer 40 bodov a bol najproduktívnejším zadákom Toronta Marlies, kde napokon pôsobil do novembra 2018. Nasledovala výmena do Calgary, ktoré ho však rovnako poslalo len do AHL. S výnimkou sezóny 2020/2021, ktorú strávil v drese rakúskeho Linzu, pôsobil prevažne na rozhraní AHL a ECHL. V aktuálnom ročníku pred príchodom pod Urpín obliekal dres nórskeho tímu Vålerenga, kde v 23 zápasoch získal 14 bodov (1+13).

Viac svetla do podpisu zmluvy s týmto hráčom vniesol pre klubový web generálny manažér HC ´05 Banská Bystrica pre športovú časť Ľuboš Pisár:

„Podpísaním Andrewa do nášho tímu vstúpime do poslednej fázy sezóny silnejší. Ide o hráča, ktorý hral vyše 200 zápasov v AHL. Pri svojej výške je solídny korčuliar, dobrý v defenzívnych činnostiach, má dobrú prácu s hokejkou a kvalitnú prvú prihrávku. Zároveň si vie na ľade urobiť poriadok, keď treba. Verím, že prinesie do nášho tímu presne to, čo nám trochu chýba.“

K prechodu na Slovensko sa pre oficiálnu internetovú stránku ´baranov´ vyjadril aj samotný Andrew Nielsen:

„Cítil som, že prišla tá správna príležitosť pokračovať v progrese mojej hokejovej kariéry v Európe a postupne sa predrať do lepších líg. Viem, že bystrický tím má veľa kvalít a ja dúfam, že po príchode rýchlo zapasujem a prispejem svojou hrou. Prezentujem sa poctivou, tvrdou defenzívou, no dokážem prispieť aj v hre smerom dopredu. Teším sa na svoj príchod a budem veriť, že spoločnými silami zájdeme v play-off čo najďalej. Uvidíme, aké ´škody´ tam dokážeme napáchať.“

Rodák z kanadského Red Deeru v provincii Alberta netají smelé ambície. Na Slovensko príde už v utorok popoludní a v stredu sa pripojí k tímu HC ´05 na rannom tréningu pred duelom v Poprade.

Autor: (cb úprava, web HC ´05), Foto: ilustračné + HC´05