V nedeľu nastúpia ´barani´ proti ´kamzíkom´ v špeciálnych modrých retro dresoch

ŠPORT
2 /

Hokejový klub HC ’05 Banská Bystrica pri príležitosti osláv 100 rokov hokeja v Banskej Bystrici v nedeľnom zápase proti Popradu nastúpi v špeciálnej edícii retro dresov.  Zároveň v najbližších domácich zápasoch ocení osobnosti, ktoré sa podieľali na rozvoji hokeja v našom meste. 

Sto rokov hokeja v Banskej Bystrici je predovšetkým o pripomenutí a uctení si osobností, ktorí mali podiel na rozvoji hokeja v meste pod Urpínom, ale aj tých, ktorí boli pri jeho vzostupoch, pádoch či najväčších úspechoch. Uvádza sa v tlačovej správe, ktorú nám doručil hokejový klub HC ´05. V nej sa ďalej píše:

„V rámci storočnicovej sezóny prichádza na rad pripomenutie si všetkých zásadných momentov, ktoré viedli k napredovaniu hokeja v našom meste. Zároveň budeme oceňovať tých, ktorí priložili ruku k dielu a formovali rozvoj v ľadovom hokeji v Banskej Bystrici. Reč je o hráčoch, tréneroch, funkcionároch a iných legendách.“

Zásadnými momentami pre rozvoj banskobystrického hokeja bolo aj zastrešenie ľadovej plochy v roku 1966, či založenie experimentálnej hokejovej triedy v roku 1969, čo samo o sebe viedlo k rozvoju mládeže zameranej na hokej v našom meste.

Na založení tejto triedy sa podieľali Jaroslav Starší, Prokop Hanousek a Ján Lehocký, ktorého klub HC ´05 Banská Bystrica pozval, aby vhodil čestné úvodné buly nedeľného zápasu. Žiaľ, momentálny zdravotný stav pána Lehockého mu nedovolí zúčastniť sa ceremónii, ale v banskobystrickom klube sú radi, že v jeho mene príde prevziať ocenenie jeho vnuk. Okrem Jána Lehockého ocenia pred duelom proti Popradu čestnými plaketami aj ďalších 9 osobností. Budú to Ján Šimčík, Ondrej Snopko, Marián Chmelík, Dušan Daubner, Ivan Dzurák, Pavel Strieš, Ján Dilík, Ján Hegyi, a Juraj Pivka. Podobným spôsobom sa chystá klub HC ´05 oceniť počas zvyšných domácich zápasov aj ďalšie osobnosti banskobystrického hokeja.

„Spoločnosť im pri nástupe budú robiť mladí „barani“ 6. HT z Hokejovej školy Michala Handzuša, čím dôjde k prepojeniu dvoch generácii. Jednej môžeme ďakovať za ich prínos, tá druhá má všetko pred sebou a vo svojich vlastných rukách…“

– píše sa tiež v spomínanej tlačovej správe.

Nedeľné stretnutie 32. kola proti Popradu bude zároveň duelom, v ktorom nastúpia naši ´barani´ v edícii retro dresov. Tie následne pôjdu do dražby a niekoľko fanúšikov si tak bude môcť doplniť svoju zbierku dresov. Retro dresy čerpajú inšpiráciu z historických originálnych herných dresovktoré v minulosti obliekali hráči hlavného tímu a mládežníci z Banskej Bystrice.

Autor: (cb + TS HC ´05), Foto: HC´ 05