V gólovej prestrelke na Slovane ťahalo HC ´05 za kratší koniec + HLASY

6 /

Banskobystrickí hokejisti neuspeli v Bratislave v 19. kole Tipos extraligy. Domáci Slovan nás porazil 7:4, hoci po druhej tretine to bolo iba o gól 5:4. Hral sa otvorený hokej s nie šťastným koncom pre náš tím, ktorý zaknihoval štvrtú prehru v rade.

V Bratislave sa hralo hore – dolu už od úvodu stretnutia. Ako prvý musel zasahovať Gudlevskis, ale prvýkrát inkasoval jeho náprotivok Belányi. V presilovej hre sa presadil exbystričan Rasťo Gašpar bez prípravy z kruhu – 1:0. O minútu a pol našiel Takáč krížnou prihrávkou Yogana, ten nastrelil puk na bránku, no ešte ho tečoval Harris2:0. O 17 sekúnd však hostia znížili zásluhou Mitchella Fossiera, tečom prekonal gólmana ´belasých´, ktorý toho veľa nevidel – 2:1. Ten istý hráč mohol vzápätí úplne voľný vyrovnať, ale Gudlevskis zachránil nielen jeho strelu, ale i následnú dorážku. „Barani“ potom mali ďalšie šance, ale vyrovnať sa podarilo až Mattovi Mistelemu v 19. minúte, keď dobre umiestnil strelu za Gudlevskisov chrbát – 2:2. O deväť sekúnd neskôr však opäť udrel Harris z prečíslenia pred odkrytou našou svätyňou a Belányiho po tomto góle vystriedal Gajan – 3:2.

V druhej tretine padli štyri góly, ako prví skórovali domáci. Už po päťdesiatich sekundách sa presadil Rapuzzi z presilovky, strieľal z pravého kruhu a bolo 4:2. Trojgólový náskok zabezpečil Slovanu krídelník Yogan koncovkou po ľade z otočky – 5:2. V 30. minúte však znížil svojím druhým gólom Mitchell Fossier v presilovke z dorážky – 5:3, a o ďalších 11 sekúnd sa presadil Matt Mistele, keďže ťažil po vhadzovaní v stredovom kruhu z prekorčuľovania Bubelu s brániacim Golianom, jeho strelu po ľade od mantinelu Gudlevskis vyrazil, ale iba pred hokejku prv nášho menovaného hráča, ktorý bez problémov znížil na 5:4. Po tomto góle striedal brankárov aj tréner Slovana Döme, Gudlevskisa nahradil Winsdor! Do konca tretiny mali niekoľko šancí oba tímy, naďalej sa hralo veľmi ofenzívne.

Hneď po začiatku tretej tretiny mal dve veľké šance náš Tamáši a jednu Ihnačák, ale nový gólman Slovana Winsdor predviedol výborné zákroky. Ukázali sa byť napokon ako kľúčové, pretože Bratislavčania potom definitívne zlomili húževnatého súpera spod Urpína. Najskôr strelil gól v početnej výhode Rapuzzi, pre ktorého to bol druhý zásah v stretnutí, keď zmenil smer puku od hokejky ďalšieho exbystričana Jääskeläinena – 6:4, a po druhý raz v zápase sa presadil aj Yogan, ktorý puk uchmatol hráčovi HC ´05 ešte v strednom pásme, vošiel s ním do útočného a z kruhu zavesil ponad lapačku Gajana na 7:4. My sme potom nevyužili presilovku a po nej nezdramatizoval zápas ani Cardwell, pálil z dobrej pozície, no puk z jeho spoluhráčov nik netečoval a napokon ho zastavila až bránková konštrukcia!

Slovan sa po tomto stretnutí vyhupol na čelo tabuľky, my sme na deviatom mieste z dvanástich tímov.

HC Slovan Bratislava – HC 05 Banská Bystrica 7:4 (3:2, 2:2, 2:0)

Góly: 5. R. Gašpar (Sersen, Yogan), 7. Harris (Yogan, S. Takáč), 19. Harris (Yogan, S. Takáč), 21. Rapuzzi (Takáč, MacKenzie), 25. Yogan (S. Takáč, J. Valach), 48. Rapuzzi (Jääskeläinen, MacKenzie), 50. Yogan – 7. Fossier (Breton, Ščerbak), 19. Mistele (Boldižár, Vašaš), 29. Fossier (Cardwell, Ihnačák), 30. Mistele (Bubela, Vašaš). Rozhodovali: Štefik, T Orolin – Ordzovenský, Beniač, vylúčení na dve min.: 4:6, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0.

Slovan Bratislava: Gudlevskis (30. Winsdor) – MacKenzie, Golian, Gachulinec, Sersen, J. Valach, Maier, Beňo – Yogan, Harris, S. Takáč – R. Gašpar, Rapuzzi, Jääskeläinen – Fominykh, Kytnár, Matoušek – Šotek, A. Bezák, J. Sukeľ

HC 05 Banská Bystrica: Belányi (19. Gajan) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Fatul, Španko, Jendroľ, Boldižár – Fossier, Ihnačák, Ščerbak – Galbavý, Bubela, Mistele – Vašaš, Tamáši, Šoltés – Výhonský, G. Gabor, Kabáč

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Urobili sme neskutočné množstvo chýb v defenzíve, v takom prípade nemôžeme pomýšľať na lepší výsledok s jedným z top tímov v lige. Chýbalo nám v zostave z rôznych dôvodov veľa stabilne hrajúcich obrancov. Slovan má skvelých hráčov a keď im poskytneme také príležitosti, aké sme im aj poskytli, tak potrestajú to a skórujú. Napriek všetkému sme sa dokázali vrátiť do zápasu, mali sme dosť šancí, ale chybami sme dovolili súperovi znovu odskočiť. Rozhodla tretia tretina. Opakuje sa scenár z celej sezóny, nevieme premieňať naše vyložené šance. Prišlo zbytočné vylúčenie, zbytočná chyba a súper to využil. Deje sa to neustále – hráme dobre, niečo nám však chýba a zápasy prehrávame, a to aj napriek tomu, že si vytvárame šance. Hra nie je taká zlá, ale stále nám niečo chýba.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme veľmi zlý vstup do zápasu. Našťastie sme sa z toho nejako pozviechali a dali sme nejaké góly. Na konci druhej tretiny bolo iba 5:4 a chceli sme to vyrovnať. Mali sme možnosti na zrovnanie skóre, no nevyužili sme ich, navyše sme spravili dve chyby a bolo 7:4. Nemôžeme takto hrať. V  jednej pasáži sme za malú chvíľu inkasovali tri góly, to sa nám nemôže stávať.  Nemôžeme hlavne inkasovať gól po našom strelenom za pár sekúnd. Musíme mať dobré striedanie. Určite si to rozoberieme a budeme hľadať príčiny. Mrzia nás však hlavne nevyužité šance za stavu 5:4, mali sme ich minimálne tri. Následne nás dve chyby stáli výsledok. Je to stále o tom istom. Dostali sme priveľa gólov.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Nevyužili sme niekoľko šancí, nehrali sme zle. Úvod sme mali zlý, škoda tých rýchlych dvoch gólov, ale vrátili sme sa do zápasu. Hrali sme vyrovnanú partiu, no potom zase prišiel nejaký útlm, po ňom sme sa znovu dostali do zápasu a bolo to do poslednej tretiny stále vyrovnané. Mali sme dobré šance, aby sme dali na 5:5, no nevyužili sme ich a drobné dve chyby nás stáli výsledok. Druhý brankár Slovana podržal svoj tím za stavu 5:4, zlikvidoval nám tri gólové šance. Mňa mrzí, že som dve vyložené nepremenil. Netrafil som ideálne puk. Z takýchto šancí však musíme vyrovnať, nechcem sa na nič vyhovárať. Dnes nám vypadli zo zostavy nejakí obrancovia, ale nechceme sa ani na to vyhovárať. Sedem inkasovaných gólov je proste priveľa. Musíme viac komunikovať vzadu a viac šancí si vytvárať vpredu. Nehráme zle, len musíme využívať šance a byť viac hladní po góloch.“

Andrej Podkonický, asistent trénera Slovana Bratislava: „Som veľmi rád, že sme zvládli tento zápas. Dlho sa nám nepodarilo dať doma sedem gólov, diváci by si to isto užili, ak by bola vypredaná hala. Z oboch strán to bol výborný hokej, my sme začali dobre, dali sme dva rýchle góly, len škoda druhej tretiny, kedy sme dostali Bystricu znovu do hry. Vytvorili sme si náskok 5:2, no nemôže sa nám stať, že dovolíme súperovi ísť na kontakt, hoci bol nebezpečný a dôrazný pred bránku i dostatočne agresívny. Za 5:4 prišiel náš druhý brankár do bránky, chytil tri góly, my sme využili presilovku, upokojili sme sa a zaslúžene napokon vyhrali.“