V generálke na extraligu tesná prehra Bystričanov s Novými Zámkami + HLAS

1 /

Týždeň pred začiatkom štartu extraligy sezóny 2023/2024 si banskobystrickí hokejisti merali sily na domácom ľade s Novými Zámkami. Duel bol v piatok večer poznačený častými vylúčeniami, ktoré sa premietli aj do gólového zápisu. Barani napokon ťahali za kratší koniec. Výsledkom bola tesná prehra 4:5.

Už po necelých troch minútach čelili Bystričania dvojitému oslabeniu, navyše Petriska si za svoje počínanie vyslúžil až štvorminútový trest a Novozámčania mali skvelú príležitosť poslať svoj tím do vedenia. Napokon sa tak udialo na začiatku 7. minúty, kedy sa prakticky pred koncom početnej výhody presadil obranca Mike Lee0:1. Vyrovnanie prišlo v 9. minúte, postarala sa oň dvojica Turnbull – Wilkins a práve druhý menovaný bol na konci gólovej akcie, po ktorej sa začínalo odznovu. Vyrovnaný stav 1:1 vydržal do 18. minúty, kedy sa „býkom“ podarilo zužitkovať ďalšiu presilovku – po vylúčení Horu rozvlnil sieť za Belányim skúsený Juraj Mikúš 1:2. Zhruba minútu a pol pred odchodom do kabín oslabili domáci tím ešte Gašpar a Hora a tím z juhozápadu Slovenska mal tak ďalšiu vynikajúcu príležitosť navýšiť vedenie.

To sa Novozámčanom podarilo hneď z kraja prostrednej časti, už po 24 sekundách zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Loggins 1:3. Aj hostia sa dopustili previnenia voči pravidlám a bystrickí hráči dokázali streliť v početnej výhode kontaktný gól, na začiatku 27. minúty upravoval na 2:3 útočník Roman Žitný. Krátko na to oslabil svoj tím aj Lee a aj túto ponúknutú príležitosť dokázali ´barani´ pretaviť na gól – v 28. minúte vyrovnával na 3:3 Turbull. ´Býci´ išli opäť do vedenia na konci 32. minúty, keď vo vlastnom oslabení dokázal udrieť Tomáš Mikúš 3:4. Druhá polovica tejto tretiny bola pomerne nervózna a rozhodcovia v nej museli udeliť niekoľko trestov a k videniu boli aj vzplanutia vášní na oboch stranách a s tým súvisiace šarvátky.

Tretia časť už bola pokojnejšia a diváci v nej videli ešte dva presné zásahy. Ten prvý vzišiel z hokejok hráčov spod urpína, na začiatku 47. minúty vyrovnal stav zápasu na 4:4 obranca Bačik, lenže v 50. minúte sa nechal vylúčiť Wilde a Zámčania opäť zužitkovali presilovú hru. O rozhodujúci gól sa postaral dobre hrajúci Václav Stupka, ktorý s tromi bodmi režírovali výhru hosťujúceho celku po výsledku 4:5.

HC ’05 Banská Bystrica – HC MIKRON Nové Zámky 4:5 (1:2, 2:2, 1:1)

Góly: 9. Vela (Turnbull), 27. Žitný (Gašpar, Matoušek), 28. Turnbull (Wilkins), 47. Bačik (Hora, Vela) – 7. Lee (Loggins, Stupka), 18. J. Mikuš (Mamčics), 21. Loggins (Stupka, Roy), 32. T. Mikuš (Prokeš, Kozák), 51. Stupka (Števuliak, Lee). Rozhodovali: Valach, Štefik – Paulík, Hovan. Diváci: 723.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Bačik, Hora, Žabka, Wilde, Ďatelinka, Holenda, Bais – Gašpar, Bíreš, Žitný – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Sojka, Petriska – Macek, Stránský, R. Faith

HC MIKRON Nové Zámky: Kantor – Laurenčík, Lee, Mamčics, Ligas, Kozák, Hatala, Roman – Stupka, Roy, Loggins – Šišovský, Prokeš, T. Mikuš – Ondrušek, J. Mikuš, Števuliak – Kováč, Géci, Múčka – Fafrák

Doug Shedden, hlavný tréner: „Páčilo sa mi, ako sme hrali v rovnovážnom stave, kedy sme si dokázali vytvoriť množstvo šancí. Dali sme do jedného útoku Velu, Turnbulla a Wilkinsa a bol to asi ich najlepší zápas, čiže bolo pozitívom vidieť, ako sa prezentovali. Rovnako aj útok s mladými hráčmi Macekom, Stránským a Faithom ukázal veľa dobrých vecí. Boli tam aj pozitívne aspekty, no nemôžeme opomenúť fakt, že sme súperovi umožnili štyri presilovkové góly a jeden počas ich oslabenia. Síce aj my sme využili nejaké presilovky, no z pohľadu rozhodovania zo strany arbitrov to nebol zrovna najlepší zápas. Ja len dúfam, že to nie je predzvesť niečoho iného, musí tam v ich radoch nastať zlepšenie. Celkovo som však spokojný s tým, ako sme sa prezentovali, hrali sme tvrdo.“

Autor: (cb úprava, web HC ´05), Foto: fb HC ´05 (L. Lichá)