Útočník Tomáš Matoušek sa vracia do Banskej Bystrice

ŠPORT
1 /

V novej sezóne bude môcť HC ´05 Banská Bystrica počítať so službami odchovanca, ktorým je robustný útočník Tomáš Matoušek. Ten sa vracia do materského klubu po štyroch sezónach strávených v Slovane Bratislava a krátkej anabáze v Michalovciach.

“Matesa” ako ho všetci fanúšikovia bystrického hokeja prezývajú netreba zvlášť predstavovať. Ide o banskobystrického rodáka, odchovanca a hráča, ktorý bol pri mnohých úspechoch klubu spod Urpína. Dvakrát bol pri bronzovom umiestnení (2010/11 a 2013/14), dvakrát pri neúspešnom finálovom ťažení (2014/15 a 2015/16) a dvakrát dvíhal v bystrickom drese nad hlavu majstrovský pohár pre šampióna slovenskej extraligy (2016/17 a 2018/19). Povestný je najmä svojou tvrdou hrou, poctivou prácou na oboch koncoch klziska, obetavosťou a hrou v oslabeniach.

Celkovo odohral v drese s baranom na hrudi 246 stretnutí, v ktorých zaknihoval 73 kanadských bodov (28+45) a na konte má aj 231 trestných minút. Zaujímavosťou je, že je autorom jubilejného 2300. a 2400. gólu v histórii klubu HC 05 Banská Bystrica.

Okrem toho, že “Mates” je produktom banskobystrickej liahne, odohral dve sezóny v niekdajšom projekte HK Orange 20 a predstavil sa aj na dvoch juniorských svetových šampionátoch. Na jednom z nich, ktorý sa odohral v Kanade na prelome rokov 2011 a 2022 zdobilo jeho dres kapitánske céčko.

Následne Tomáš Matoušek zamieril do nadnárodnej KHL, kde počas jednej sezóny obliekal dres tímu Donbass Doneck a v rámci KHL si zahral aj za bratislavský Slovan. Po následnom návrate pod Urpín bol už plnohodnotným členom tímu a v Banskej Bystrici pôsobil až do konca sezóny 2016/17, po ktorej ešte reprezentoval Slovensko na majstrovstvách sveta. Na šampionáte v nemeckom Kolíne nad Rýnom zaznamenal pod vedením vtedajšieho trénera Zdena Cígera dva presné zásahy.

Matoušek v národnom tíme

Po šampionáte presedlal do českej najvyššej súťaže, kde si v drese Litvínova pripísal 82 štartov, koncom roka 2018 však podpísal zmluvu s naším klubom. Po sezóne zamieril do metropoly Slovenska a v sezóne 2021/22 sa so Slovanom radoval z majstrovského titulu. V drese “belasých” si pripísal aj 9 štartov v hokejovej Lige majstrov.

„Veľmi sa teším, že si opäť zahrám pred domácimi divákmi, čiže pocity z môjho návratu sú určite skvelé. Moje očakávania sú najvyššie a cieľom bude spraviť všetko pre to, aby sme zvíťazili v každom zápase. Verím, že vytvoríme dobrú partiu a bude sa nám dariť,“

– povedal po podpise zmluvy pre web HC ´05 Tomáš Matoušek.

Matoušek v drese baranov

Generálny manažér športovej činnosti v bystrickom klube Ľuboš Pisár k príchodu Matoušeka pod Urpín uviedol:

„Osobne som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť s Tomášom na jeho návrate domov. Akonáhle sa naskytla možnosť, že by sa k nám vrátil, neváhali sme. Myslím, že našim fanúšikom ho nie je potrebné predstavovať. Tomáš je veľmi silný v osobných súbojoch a v predbránkovom priestore. Veríme, že k svojej typickej hre prinesie do našeho tímu skúsenosti, líderstvo a bude príkladom pre našich mladších hráčov.“

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: HC ´05 + ilustračné