Tretia bystrická výhra v rade, tentoraz sme pokorili Spišiakov až v nájazdoch + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti v 33. kole Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad nováčikom zo Spišskej Novej Vsi 3:2 po samostatných nájazdoch. Získali sme tak dva body, hoci sme boli blízko aj k trom, keďže v 56. minúte ´barani´ viedli 2:0. Hostia sa však presadili v presilovke a následne aj v šestici pri hre bez brankára.

Prvú šancu zápasu mali Spišiaci v štvrtej minúte, keď sa pri ľavej žrdi nepresadil Džugan. Išlo napokon o jedinú strelu na našu bránku. Od toho času totiž dominovali Bystričania, ale koncovky Ďatelinku, Lampera, Vašaša a Šoltésa mali iba charakter previerky pre gólmana Melicherčíka. Ten čelil vážnejšej príležitosti až v jedenástej minúte, keď ho z prečíslenia ohrozoval voľný Björkung, Hokejisti spod Urpína potom hrali tri presilovky v rade. Stav sa pokúšal meniť najmä Šoltés, ale jeho strely nemali nebezpečné parametre.

V strednom dejstve neskončil úspechom ani únik Michauda z ľavej strany a Lamper sa nepresadil z medzikružia. Hostia pohrozili znovu Džuganom z metra pri ľavej žŕdke, Weninger bol pozorný. V polovici stretnutia hrala Spišská Nová Ves až 56 sekundovú presilovku o dvoch hráčov a počas nej Nieminen zaváhal pred odkrytou našou svätyňou. Neskôr už pri rovnovážnom pomere síl na ľade Kuru voľný z kruhu mieril do žŕdky bránky HC ´05. Bezgólový stav napokon menili Bystričania v 36. minúte. Zrazený puk sa dostal pred Petra Melchera, ktorý z pravého kruhu zakončoval, a hoci mu strela nesadla, dokonale zmiatla Melicherčíka – 1:0. Do prestávky mohli Spišiaci vyrovnať, avšak Salituro netrafil odkrytú bránku a Giľák neuspel z dorážky.

Začiatok tretej dvadsaťminútovky vyšiel ´baranom´ ideálne. Už po 37 sekundách zvýšil na 2:0 Chase Berger, keď zakončoval spoza bránky do brankára s úmyslom, že puk od neho skončí za čiarou, čo sa aj udialo. Tretí gól mohol pridať Bubela po parádnej akcii Lampera, ale aj Melcher z kruhu. Melicherčík podržal svoj tím. Jeho spoluhráči napokon v 56. minúte využili presilovku, pretože odrazený puk nekompromisne zamietol za Weningera Nieminen2:1. Záver bol tak dramatický, Spišiaci odvolali brankára, hrali v šestici a vyrovnali na 2:2. Konkrétne Ouellet-Beaudry delovkou spoza kruhu.

Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom mal najprv veľkú šancu Michaud a na opačnej strane ešte väčšie Ouellet-Beaudry, Giľák a v prečíslení Salituro. Únik potom nevyužil náš obranca Cardwell a Nieminena o pár sekúnd vychytal bravúrne Weninger. Rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých sa presadili až traja hráči Banskej Bystrice, rozhodujúci zásah zaznamenal Miloš Bubela.

HC´05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:2 pp a sn (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 36. Melcher (Ďatelinka), 41. Berger (Cardwell, Šoltés), Bubela (rozh. sam. nájazd)  – 56. Nieminen (Rapáč, Ouellet-Beaudry) 59. Ouellet-Beaudry (Atwal, Kuru). Rozhodovali: Snášel ml., Baluška – Janiga, Stanzel, vylúčení na 2. min: 7:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 695 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, K. Jendroľ – Vašaš, G. Gabor, Melcher – Bodnár, Matej Bača, Rákoš

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Ouellet-Beaudry, Česánek, Atwal, Petgrave, Malina, Ordzovenský, Chatrnúch – Rapáč, Kuru, Nieminen – Giľák, Salituro, Džugan – Ščurko, Rauter, Štrauch – Tomala, Vartovník, Hamráček

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Dnes sme hrali 60 minút naozaj dobre. Asi najlepšie od môjho príchodu. Tak v defenzíve ako aj v ofenzíve. Súper nemal úseky hry, v ktorých by nás nejako zatlačil. Veľa sme mu toho nedovolili. Mrzí nás, že sme v závere za stavu 2:0 inkasovali za pár minút dva góly, ktoré znamenali vyrovnanie a ďalší boj v extra čase. Špeciálne nás to mrzí, keďže hostia nemali vyložené šance a ani žiadny tlak. Nuž i taký je šport. Zaslúžili by sme si dnes tri body. Napokon sme druhý bod zobrali v nájazdoch, takže s tým musíme byť spokojní. Chlapci nechali na ľade všetko, nechýbala energia. S ich výkonom som spokojný, najmä v defenzíve. Za góly v početnej nevýhode ich viniť nemôžem.“

Miloš Bubela, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Teší nás, že sme tretí zápas za sebou dotiahli do víťazného konca. Proti Spišiakom sú to vždy ťažké zápasy, hrajú totiž tvrdo, jazdia hore – dole. Aj preto sme teda radi, že sa duel dotiahol do víťazného konca, hoci vyhrať sme mohli už v riadnom hracom čase. Nemalo by sa nám stávať, že v 56. minúte vedieme o dva góly a skončí to remízou. Musíme si z tohto zobrať ponaučenie a takéto chyby už ďalej nerobiť. V predĺžení nás pri šanciach súpera Weninger zachránil a my sme mu to napokon oplatili v nájazdoch. Chase Berger dobre načal ich brankára, nadviazali sme na neho a volili sme radšej strely, keďže Melicherčík je veľmi dobrý v dolnom postavení.“

Peter Melcher, strelec nášho dôležitého prvého gólu (tri zápasy so štyrmi gólmi): „Mne tento týždeň veľmi dobre vyšiel, ale najmä vyšiel celému tímu, keďže sa nám podarilo všetky tri zápasy v týždni vyhrať. Dnes škoda straty toho jedného bodíku, keďže sme podali dobrý výkon. Škoda záveru poslednej tretiny. Som rád, že sme napokon vyhrali v nájazdoch, že nám posledné zápasy vyšli. Verím, že v tom budeme pokračovať a vydrží nám to čo najdlhšie. Urobíme s chalanmi všetko pre to, aby sme sa dostali do prvej šestky, ktorá zaručuje priamu účasť v play-off. Chceme stále makať pokračovať v tvrdej práci. Čo sa týka mojich štatistík, neviem či to nazvať šťastným týždňom, ale začal som robiť jednoduchšie určité veci, počúvam trénera, čo mi rozpráva. Vychádzajú mi nejaké veci. Dnes som dal gól taký, že ak by mi strela vyšla, tak to asi v sieti neskončí. Šťastie stálo na mojej strane, padlo to tam a som za to rád. K tomu menšiemu zraneniu po strete s Petgraveom, nebol tam kontakt s nohou, ale s mojím prirodzením. Je to už všetko v poriadku. Bol som za ním, lebo mal k tomu pripomienku. Vysvetlil som mu, že tam nebol žiadny kontakt s nohou, ale že ma trafil do rozkroku. Bol potom aj on za mnou a ospravedlnil sa mi. Takže rešpekt aj pred ním.“

Marcel Melicherčík, brankár Spišskej Novej Vsi: „Nemali sme ideálny vstup do zápasu. Domáci mali k dispozícii k tomu ešte aj tri presilovky v rade, takže napokon môžeme byť radi, že sa nám to v závere podarilo vyrovnať. Nie je jednoduché dať za necelých päť minút pred koncom dva góly. Ukázal sa charakter mužstva. Inkasoval som však trošku nešťastné góly. Pri tom prvom mi tam ešte prešiel hráč, ktorý chcel zabrániť puku k ceste do bránky. Keby tam nebol, tak by som ho videl. Aj ten druhý bol náhodný, ale taký je tiež hokej. Čo sa nájazdov týka, musím uznať kvality útočníkov Banskej Bystrice, zakončovali to presne k žrdi. Puk od Šoltésa ma aspoň trochu štrajchol, ale bola to razantná a dobre umiestnená strela. Niekedy sa to proste chytiť nedá. Za bod sme veľmi vďační. Som rád, že som pomohol mužstvu a hráči sa trochu po mojom návrate do bránky rozstrieľali. Za každý bod som rád. Teším sa, že som v Spišskej Novej Vsi, všetko tu funguje ako má a blízko mám aj domov.“

Miroslav Mosnár, tréner Spišskej Novej Vsi: „Zápas mal dobré a vysoké tempo. My sme doplatili na nevyužívanie šancí. Mrzí ma obzvlášť nevyužitá presilovka piatich proti trom, v ktorej sme nemali ani poriadnu strelu na bránku. Po druhej tretine sme si povedali, že pôjdeme s týmto zápasom niečo urobiť. Prehrávali sme iba 0:1, no hneď v prvom striedaní sme inkasovali druhý gól. Z toho sme boli smutní. Mužstvo však napokon ukázalo charakter a dvoma gólmi v závere dokázalo duel doviesť do predĺženia. V ňom sme nepremenili vyložené šance. Domáci boli napokon v nájazdoch efektívnejší, ale sme radi aj za bod z hľadiska toho, ako sa zápas vyvíjal. S premieňaním šancí sa dlhodobo trápime, hoci nemôžem povedať, že by domáci šance tiež nemali, ale v nájazdoch bola badateľná na strane Bystričanov ich kvalita v koncovke.

Mosnár sa vyjadril aj k trom úvodným bystrickým nájazdom, v ktorých Melicherčíka postupne prekonali Berger, Bubela a Šoltés: „Nájazdy nie sú vabank, ale sú o tom, kto má akú strelu a kto to vie zakončiť. Keď poviem čistú matematiku – vzdialenosť a rýchlosť, plus trafili to bystrickí hráči úplne presne a prudko. Takže tam sa šanca pre brankára minimalizuje.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR