Tretia bystrická výhra v rade, pod Urpínom padli aj majstrovské Košice + HLASY

0 /

V 24. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice zdolali na svojom ľade Košice 2:1 a pripísali si tak tretiu výhru v rade. Hostia z východu republiky zaknihovali na opačnej strane tretiu prehru po sebe. Víťazný gól strelil obranca Patrik Bačík, ktorý však po skončení zápasu musel s menším zranením putovať do nemocnice a nemohol prísť na rozhovory.

Barani mali skvelý úvod, keď už v 28 sekunde zvonila žŕdka po stere Šenkeříka spoza kruhu a o desať sekúnd sa tešil z gólu Ján Petriska1:0, ktorý tečoval puk v medzikruží po strele obrancu novica Dávida Stránskeho, ten hral prvý duel za jeden tím so svojím o šesť rokov mladším bratom Adamom. Duel potom prerušilo v 11. minúte prasknuté plexisklo a tridsať minút spolu z predčasnou prestávkou sa nehralo, hoci aj rolbár pomáhal a neupravoval ľad a zapojili sa k štvorici mužov aj dvaja pracovníci bezpečnostnej služby. Po polhodinovej pauze tím spod Urpína nevyužil 24 sekundovú presilovku o dvoch hráčov a viac než tri a pol minúty o jedného. Janusa nepokorili v šanciach Wilkins, Vela a Šenkeřík. Početnú výhodu si zahrali aj Košice, ale z medzikružia sa netrafil Jääskeläinen. Na konci prvej tretiny po skončení oslabenia sa dostali pred bránku súpera Výhonský a Turnbull, ale na Janusa recept nenašli.

Viac z hry i šanci mali aj v druhej tretine Bystričania, hoci Krošelj čelil najprv dorážke Pollocka. Potom sa nepresadili na domácej strane z pravej strany voľný Žabka a z podobnej pozície ani uzdravený Gašpar. Dobre to skúšal i aktívny Šenkeřík, na opačnej strane Fejes. Najväčšiu možnosť mal po skvelej prihrávke Faitha v 34. minúte Petriska, vyrútil sa na Janusa, ale únik nezavŕšil druhým gólom. Ten nepridal ani Macek po dravom prieniku pred bránku. Stav sa teda nemenil.

V tretej tretine hostia boli oveľa aktívnejší, ale šance neprichádzali. Naopak ´baranom´ sa naskytlo prečíslenie dvoch na jedného v podaní Gašpara a Maceka, nevydarila sa finálna fáza. Na strane Košíc hrozil najmä obranca Breton, často útočil a z ľavej strany sa napokon ujala jeho tretia strela v stretnutí z tejto pozície, a to po peknej prihrávke Bergera v 51. minúte – 1:1. Lenže tento stav dlho netrval, pretože o necelé štyri minúty spoza kruhov z osi pásma prinavrátil vedenie ´baranom´ obranca Patrik Bačík, keď znovu tečovaný puk zapadol za Janusa – 2:1. Tím spod Urpína ustál potom i dlhú takmer dva a pol minútovú záverečnú hru súpera v šestici bez brankára. Košice sa z trmy – vrmy presadili, prepasírovali puk za čiaru, ale až tesne po záverečnom klaksóne, čo ešte odobrilo video.

HC´ 05 Banská Bystrica – HK Košice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 1. Petriska (D. Stránsky, R. Faith), 55. Bačík (Gašpar) – 51. Breton (Berger), Rozhodcovia: Výleta, P. Stano – Gegáň, Tichý. Vylúčení na 2. min: 1:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2013.

Banská Bystrica: Krošelj – Šenkeřík, Bačík, D. Stránsky, Hora, Luža, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, Wilkins – Petriska, Adam, R. Faith – Gašpar, Bíreš, Macek – Výhonský, A. Stránsky, Štrauch

Košice: Janus – Olsson, Breton, Ferenc, Šedivý, A. Bartoš, Mihálik – Jääskeläinen, Pollock, Fejes – Lamper, Berger, Lunter – Rogoň, Michal Chovan, Bartánus – Bačo, Šimun, Havrila

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Keď vyhrávame, tak nemôžem povedať nič viac, iba to, že ja som šťastný a aj hráči sú šťastní. Mali sme dobrý ävod, dali sme pekný gól hneď po buly. Košice sú dobrým tímom, majú vynikajúcich korčuliarov, sú silným mužstvom. Dnes sme však veľmi dobre bránili, čo mi urobilo radosť. Mali sme viacero šancí, z ktorých sme mohli vyťažiť aj viac ako len dva góly, ale celkovo som s výkonmi hráčov spokojný. Mám pocit, že sa zlepšujeme, inak by sme nevyhrali posledné zápasy pod mojím vedením. Výhry sú toho dôkazom. Myslím, že dnes to bolo veľmi náročné, no zvládli sme to, takže sa posúvame vpred.“

Ján Petriska, strelec prvého gólu v stretnutí, útočník B. Bystrice: „Je to veľmi dobrý pocit vyhrať, dať gól a ešte proti Košiciam, ktoré sú top tím ligy, takže určite sme radi. Myslím, že sú to veľmi cenné body. Snažili sme sa hrať od začiatku naplno, chytiť začiatok, čo sa nám podarilo. Potom oni trošku pridali, čo bolo poznať na hre, ale snažili sme sa hrať zodpovedne zozadu, hrať jednoducho a plniť si svoje veci, čo sa nám na konci zavďačilo. Príchod trénera Helminena je pre nás impulzom. Vidieť to na našej hre, aj na výsledkoch. Oživil tento tím a sme za to radi. Čo sa môjho gólu týka, tečoval som puk hokejkou. Máme to natrénované, ale bolo to aj so šťastím. Začalo to vyhratým buly, Faithík to nahral na beka, strela a ja som to len tečoval. Čo sa týka môjho úniku v druhej tretine, tiež to mám natrénované, snažil som sa, spravil som brankára, len trošku ma zahákoval, priskoro som to posúval, ale som rád, že sme i napriek tejto mojej nevyužitej šance vyhrali.“

Dávid Stránsky, nový obranca Banskej Bystrice: „Čo sa týka mojej asistencie, mali sme dohodnutý signál, ja som strieľal, Jano Petriska to sklepol. Myslím si, že sme mali veľa šancí, hrali sme doma, hrali sme aktívne. Vytvorili sme si veľa príležitostí v útočnom pásme, aj v druhej tretine sme sa bavili s chalanmi, že máme to momentum zápasu. Škoda, že sme inkasovali desať minút pred koncom a museli sme zase doťahovať, ale zaplať pánboh to tam padlo. Paťo (Patrik Bačik) to trafil výborne a potom sme to ubránili. Prvýkrát som hral s bratom Adamom, keďže je medzi nami značný vekový rozdiel. Nepredpokladali sme, že to príde tak skoro. Má prvú profesionálnu sezónu a hneď sme sa stretli v jednom tíme, čo je určite fajn. Sezónu som začal v Znojme, len neboli tam úplne ideálne výsledky. Rozhodli sme sa, že pre obe strany by bolo ideálne, aby som išiel týmto smerom a pozdvihol svoje výkony. Prišiel som do Bystrice s tým, že sa chcem ukázať, že viem hrať hokej. Na Slovensku som ešte nehral a určite by som rád dokončil sezónu v Banskej Bystrici.“

Dan Ceman, tréner Košíc: „Sme v situácii, o ktorej sme s hráčmi sme už veľakrát hovorili. Vyhrali sme veľa zápasov po sebe a boli sme až príliš sebavedomí. Nabrali sme nejaké návyky, ktorých sa potrebujeme zbaviť, ale to nie je jednoduché. Do takejto situácie sa dostalo už veľa tímov. Musíme sa z toho dostať. Nemali sme síce dobrý úvod sezóny, ale potom sme sa rozbehli a toto je naša prvá minikríza v rozbehnutej sezóne. Musíme dodržiavať to, čo nám ide najlepšie. Dnes sme nemali najlepšiu energiu, čo je spôsobené aj tým, že máme chorých hráčov, takže potrebujeme, aby sa vyliečili do ďalšieho zápasu. Teraz máme pár dní na to, aby sme si oddýchli, zapracovali na detailoch a dostali sa na víťaznú vlnu.“

Jaroslav Janus, brankár Košíc: „Nemyslím si, že sme hrali zle, mali sme tam dobré fázy, len škoda, že sme nedali o jeden gól viac. Šance tam boli, ale aj výkon domáceho brankára bol výborný. Prehrali sme síce tretí zápas, ale vyzeralo to z našej strany už oveľa lepšie ako zápas v Humennom. Treba dobre potrénovať a opäť sa dostať na víťaznú vlnu. Chceme robiť veci na viac a potom sa stanú chyby. Dnes bolo veľa prečíslení zo strany súpera, no nejako sme to ustáli vzadu. Musíme to zjednodušiť, vrátiť sa k veciam, ktoré sme predtým robili a tvrdo drieť, aby sa karta otočila na našu stranu. Čo sa týka úvodu, prišli sme dobre pripravení na zápas, ale po teči sme hneď inkasovali. Bol to smolný moment, ale nevzdali sme sa. Snažili sme sa zápas vyhrať. Žiaľ po vyrovnaní sme znovu inkasovali po teči a puk išiel na druhú stranu. Bolo by dobré, aby sme viac pukov dokázali zblokovať. Tlak sme si vytvorili aj na konci, ale chýbalo nám trošku šťastíčka.“