Tomáš Zigo a Mário Lunter v konečnej nominácii Slovenska na majstrovstvá sveta

ŠPORT
0 /

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpi na majstrovstvách sveta v Košiciach aj s dvojicou banskobystrických hokejistov. Do konečnej nominácie nášho národného tímu sa dva dni pred prvým súbojom proti Američanom prebojovali 27-ročný center Tomáš Zigo a 24-ročný krídelník Mário Lunter.

Realizačný tím výberu SR má na začiatku MS 2019 k dispozícii troch brankárov, ôsmich obrancov a štrnástich útočníkov. Informovali o tom generálny manažér tímu SR Miroslav Šatan a hlavný tréner Craig Ramsay, ktorý sa k nominácii vyjadril nasledovne:

„Všetci hráči si zaslúžia hrať na svetovom šampionáte, lebo odviedli maximum v príprave, ale všetkých sme nemohli vziať. Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Vyradení sú veľmi dobrí hráči a tiež dobrí ľudia. V prípade Marcinka sa prejavilo aj to, že sa nestihol dostatočne zohrať s tímom po finálovej sérii jeho tímu v Česku.“

Dva dni pred prvým duelom proti tímu USA nemá Slovensko k dispozícii kompletné štyri útoky. Útočník Libor Hudáček nehral ani v jednom prípravnom zápase, lebo je chorý a berie antibiotiká. Michal Krištof, s ktorým sa zrejme ráta ako s centrom najúdernejšej prvej formácie, zatiaľ taktiež nehral. Dostal chvíľu voľna po náročnej sedemzápasovej finálovej sérii vo Fínsku. Mierne zdravotné problémy aktuálne má aj banskobystrický útočník Mário Lunter. Potvrdil to médiám v dejisku šampionátu v Košiciach Miroslav Šatan.

Realizačný tím sa pri voľbe záverečného kádra rozhodol staviť na mladosť, vekový priemer tímu je 26 rokov. Až ôsmich hráčov – Erik Černák, Patrik Koch, Róbert Lantoši, Adam Liška, Mário Lunter, Tomáš Zigo, Matúš Sukeľ a Marián Studenič – čaká premiéra na MS v reprezentačnom A-tíme. Brankár Denis Godla bol súčasťou mužstva na predchádzajúcich dvoch svetových šampionátoch, ale dosiaľ si na nich ani raz nezachytal.

Bystričan Tomáš Zigo k svojej nominácii na šampionát povedal:

„Čakali sme, že nám ju oznámia už po utorňajšom zápase, no museli sme si počkať. Dopadlo to výborne, dozvedel som sa skvelú správu.  Tréneri si to asi potrebovali dobre premyslieť. Veľmi som sa túžil na šampionát dostať – ako každý z chlapcov. Som rád, že to vyšlo. Teraz nás čakajú veľmi ťažké zápasy.“

K nominácii svojho klubového spoluhráča z HC´05 Mária Luntera Tomáš dodal:.

„Majo bol chorý, takže sme boli od seba trochu izolovaní. Obaja sa veľmi tešíme, že nám to vyšlo. Zagratulovali sme si a už sa tešíme, kedy to vypukne.“

Najviac absolvovaných MS má dvojica Ladislav Nagy – Andrej Sekera. Obaja budú štartovať na v poradí ôsmom šampionáte, pričom pre Nagya budú domáce MS s najväčšou pravdepodobnosťou posledné v kariére.

Najväčšie zastúpenie spomedzi líg majú v slovenskom tíme najvyššia domáca súťaž a NHL. Kompletnú sezónu v Tipsport Lige odohrala pätica Ladislav Nagy, Patrik Koch, Dávid Bondra, Róbert Lantoši, Tomáš Zigo a záver ročníka aj Mário Lunter, ktorý odohral väčšiu časť sezóny za Slovan Bratislava v KHL. Sedem z nominovaných reprezentantov si zahralo v NHL – Erik Černák, Christián Jaroš, Martin Marinčin, Andrej Sekera, Richard Pánik, Tomáš Tatar, Marko Daňo, pričom však posledne menovaný absolvoval väčšiu časť ročníka vrátane jeho záveru v AHL. Z KHL sa do slovenského výberu dostali Michal Čajkovský, Dávid Buc, Adam Liška a Matúš Sukeľ. Po dvoch hráčoch dodali reprezentácii najvyššie súťaže vo Fínsku (Godla, Krištof), Česku (Čiliak, Hudáček), Švédsku (Ďaloga, Fehérváry) a aj zámorská AHL (Rybár, Studenič).

Slovenskí reprezentanti sa na MS napokon predstavia v dresoch, v ktorých bude dominovať štátny znak Slovenskej republiky. Logo Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) bude iba na ramenách. Manažér Miroslav Šatan k tomu poznamenal.

„Po dlhých debatách, ktoré zašli až do parlamentu, sme to vyriešili tak, že budeme hrať v podobných dresoch, v akých sme hrávali v minulosti. Hráči potrebujú počas šampionátu hlavne pokoj a určite nemajú záujem o nejaké kontroverzie. Preto sme túto tému uzavreli zvolením dresov so slovenským znakom.“

Stredajšieho tréningu v košickej Steel aréne sa z dvojice našich hráčov zúčastnil iba Tomáš Zigo. Predstaviť by sa mal v tretej formácii v tomto zložení ako na tréningu: Feherváry, Ďaloga – Daňo, Zigo, Lantoši

Zo zdravotných dôvodov stále nie je k dispozícii duo útočníkov Libor Hudáček a Mário Lunter.

Ponúkame vám aj krátke vizitky našich dvoch hráčov z Banskej Bystrice:

MÁRIO LUNTER

Dátum a miesto narodenia: 20. júna 1994 v Banskej Bystrici

Klub 2018/2019: HC ’05 iClinic Banská Bystrica

Štarty v reprezentácii/góly: 6/0

Účasti na vrcholných podujatiach: –

TOMÁŠ ZIGO

Dátum a miesto narodenia: 11. apríla 1992 v Banskej Bystrici

Klub 2018/2019: HC ’05 iClinic Banská Bystrica

Štarty v reprezentácii/góly: 12/3

Účasti na vrcholných podujatiach: 1x MS (2017)

Slovenský tím sa už pripravuje v dejisku MS v Košiciach. V piatok od 20.15 h nastúpia Slováci v A-skupine MS 2019 na svoj prvý súboj proti vysokému favoritovi – Američanom.

Konečná nominácia výberu SR na MS 2019:

   Brankári: Denis Godla (KalPa Kuopio/Fín., 9/0), Marek Čiliak (Kometa Brno/ČR, 11/0), Patrik Rybár (Grand Rapids Griffins/AHL, 8/0)

Obrancovia: Patrik Koch (HC Košice, 12/0), Marek Ďaloga (Mora IK/Švéd., 87/9), Michal Čajkovský (Dinamo Moskva/KHL, 55/5), Martin Fehérváry (HV 71/Švéd., 25/1), Christián Jaroš (Ottawa Senators/NHL, 29/3), Andrej Sekera (Edmonton Oilers/NHL, 75/10), Erik Černák (Tampa Bay Lightning/NHL, 4/1), Martin Marinčin (Toronto Maple Leafs/NHL, 25/2)

Útočníci: Dávid Bondra (HK Poprad, 27/4), Dávid Buc (HC Slovan Bratislava/KHL, 33/3), Róbert Lantoši (HK Nitra, 11/2), Adam Liška (HC Slovan Bratislava/KHL, 10/2), Mário Lunter (HC ’05 iClinic Banská Bystrica, 6/0), Ladislav Nagy (HC Košice, 115/34), Matúš Sukeľ (HC Slovan Bratislava/KHL, 23/2), Marián Studenič (Binghamton Devils/AHL, 6/1), Richard Pánik (Arizona Coyotes/NHL, 41/4), Tomáš Tatar (Montreal Canadiens/NHL, 50/12), Tomáš Zigo (HC ’05 iClinic Banská Bystrica, 12/3), Marko Daňo (Manitoba Moose/AHL, 29/6), Libor Hudáček (Bíli Tigři Liberec/ČR, 94/20), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fín, 26/3)

Autor: (bl), Foto: Zdroj tasr + hokej.sk