Tesne pred štartom extraligy hlási HC ´05 novú posilu, vracia sa obranca Dame-Malka

ŠPORT
1 /

Len krátko pred začiatkom novej hokejovej sezóny vedenie banskobystrického klubu spečatilo dohodu o mesačnej skúške s obrancom, ktorý v minulosti už obliekal dres ´baranov´. Pod Urpín sa vracia Olivier Dame-Malka, ktorý si za HC ´05 zahral v sezóne 2017/2018.

Rodák z kanadského Montrealu, ktorý však reprezentoval na medzinárodnej úrovni Francúzsko, prichádza do Banskej Bystrice ako voľný hráč. Uplynulý ročník strávil v najvyššej francúzskej súťaži Ligue Magnus v drese tímu Anglet, s ktorým napokon bojoval iba o záchranu. Napriek tomu prežil z individuálneho hľadiska veľmi vydarený ročník, keď v 39 zápasoch zaznamenal až 31 bodov (12+19)!

Tento tridsaťtriročný zadák odštartoval svoju púť hráčskej kariéry v kanadskej juniorke, odkiaľ viedli jeho kroky do ECHL. V sezóne 2011/2012 si pripísal na svoje konto aj 21 vystúpení v AHL, kde pôsobia záložné tímy mužstiev kanadsko-americkej NHL.

Etapu na európskych klziskách započal Dame-Malka v sezóne 2014/2015, kedy presedlal zo zámoria do francúzskej ligy a jeho prvým pôsobiskom na starom kontinente bol tím Dijon. Okrem tvrdej hry dokázal produkovať aj zaujímavé ofenzívne čísla a v nasledujúcich dvoch sezónach obliekal dres iného tímu z krajiny Galského kohúta – Rouen. Vynikajúcimi výkonmi, zavŕšenými ziskom titulu v ročníku 2016/2017, si vypýtal pozvánku do reprezentácie Francúzska, kde hájil ich farby na svetovom šampionáte.

Tieto ukazovatele neunikli pozornosti bývalého vedenia banskobystrického klubu a v júni 2017 podpísal Olivier Dame-Malka zmluvu s HC ´05. Vtedajší športový manažér tímu Július Koval ho vnímal ako perspektívneho obrancu s dobrou technikou korčuľovania a hrou do tela, čo vynikajúco zapadalo do koncepcie tímu. Napokon sa tento rodák z Kanady ohrial v Banskej Bystrici v tom čase iba do novembra a začiatkom mesiaca putoval naspäť do Francúzka, kde sa upísal tímu Grenoble. V drese s baranom na hrudi zasiahol do 13 extraligových duelov, v ktorých získal 3 body (0+3) a odkrútil si aj šesť zápasov skupinovej fázy hokejovej Ligy majstrov, kde zaznamenal 1 gól a 2 asistencie. Po sezóne sa vrátil do zámoria, kde odohral 20 stretnutí v ECHL, no opäť nasledoval návrat do západnej Európy, keď si ho upísali predstavitelia tímu Nice. V sezóne 2019/2020 bol dokonca kapitánom tohto tímu z prímorského letoviska a po individuálnej stránke prežil ďalší vydarený ročník, keď získal 31 bodov v 42 zápasoch. Nasledovala 11-mesačná anabáza v rumunskom Brašove, odkiaľ zamieril pred sezónou 2021/2022 do dánskeho Rodovre Mighty Bulls. Tam neostal nič dlžný svojej povesti tvrdého hráča a okrem 6 bodov v 40 vystúpeniach okorenil svoj pobyt na severe Európy 103 trestnými minútami.

Na margo tohto navrátilca sa pre klubový web vyjadril generálny manažér športovej časti HC ´05 Banská Bystrica Ľuboš Pisár:

„V súčasnej situácii pri dvoch dlhodobo zranených obrancoch, sme sa rozhodli reagovať a podpísali sme na skúšku Oliviera Dame-Malku, ktorý už pozná tento klub. Od jeho prvého pôsobenia v Bystrici sa hokej, aj liga trochu zmenili a zároveň aj on je skúsenejší hráč a myslím si, že je dobrá šanca, že počas tejto mesačnej skúšky uspeje a pomôže nám ako tímu.“

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: HC´05