1 /

V 40. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice prehrali na ľade Trenčína. Nedokázali sa gólovo presadiť. Domáci od tretej minúty dlho viedli tesným rozdielom 1:0. V tretej tretine sa ´baranom´ podarilo vyrovnať, ale po preskúmaní tento zásah Wilkinsa uznaný nebol. Napokon až v závere stretnutia prišla definitíva v podobe dvoch zásahov Trenčanov na konečných 3:0 z ich pohľadu.

Trenčianski hokejisti si dodali potrebný pokoj na hokejky už koncom 3. minúty, kedy sa ujal teč Ahla po strele obrancu Kielba – 1:0. Už tradične aktívny bol bystrický legionár Turnbull, ktorý sa v 12. minúte ocitol zoči-voči brankárovi Borákovi, no domáci strážca svätyne vyšiel z mikrosúboja úspešnejšie. Na opačnej strane hasil gólman HC ´05 Belányi po šanci Petrovického a čelil následným domácim možnostiam. Diváci tak v úvodnej tretine ďalší gól nevideli.

Prostredná časť veľa hokejovej krásy nepriniesla, absentovali vyloženejšie šance na jednej i druhej strane. O jediné väčšie vzrušenie sa postaral v 29. minúte trenčiansky útočník Sojčík a päť minúť pred sirénou jeho spoluhráč Conway, po ktorom sa uchyľoval k dorážke Charbonneau. Skóre sa však nemenilo.

Do zápasu mohol ´baranov´ vrátiť v presilovke Langkow, ktorý v 44. minúte nevyužil ponúknutú šancu a zuby si vylámal na Borákovi aj Turnbull, ktorý viackrát neuspel. Niečo vyše desať minút pred koncom napokon prišiel zásah tímu spod Urpína po natlačení sa pred bránku z hokejky Wilkinsa, no po preskúmaní celej situácie na videu arbitri tento gól neuznali. Záverečné pasáže už priniesli zaujímavejšie momenty, ktoré súviseli s bystrickou snahou vyrovnať a následnými kontrami súpera. V 52. minúte najprv zachránila Belányiho konštrukcia bránky, o dve a pol minúty neskôr ukázal už svoje kvality pri šanci Krajčoviča. A hoci sa Banskobystričania všemožne snažili o vyrovnávajúci gól, Trenčania napokon rozvlnili sieť. Udialo sa tak v 57. minúte, kedy Hudec našiel Charbonneaua a ten po peknom zakončení poistil náskok svojho tímu na 2:0. Keďže už ´barani´ nemali v podstate čo stratiť, prišla ich hra v šestici bez brankára, ktorá však viedla iba k tretiemu gólu, keď na 3:0 pečatil Baláž. Dôležitým článkom z pohľadu domáceho mužstva bol brankár Borák, ktorý zneškodnil 37 striel.

HK Dukla Trenčín – HC ‘05 Banská Bystrica 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 3. Ahl (Kielb, Giľák), 57. Charbonneau (D. Hudec, Eriksson Immo), 59. Baláž. Rozhodovali: Baluška, Výleta – Kacej, Bogdaň, vylúčení na 2. min: 2:2, presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 1812.

Trenčín: Borák – Kielb, Pietroniro, Petrovický, Starosta, Hlaváč, M. Hudec, Bartovič, Kupec – Ahl, Baláž, Giľák – D. Hudec, Conway, Charbonneau – Petráš, Sojčík, Eriksson Immo – Krajčovič, Mikúš, Škvarek

Banská Bystrica: Belányi – Bačík, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Žabka – Wilkins, Langkow, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, R. Faith, Výhonský – Macek, A. Stránský, Štrauch

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Treba pogratulovať domácemu tímu, zahrali výborne, so srdcom a dobre bránili. Zaslúžili si vyhrať tento zápas. V prvej tretine sme síce vyslali 19 striel, no až tak dobré to z našej strany nebolo, keďže sme neskórovali. Nemám veľmi čo povedať k našej hre, no musím povedať, že Trenčín podal dobrý výkon.“

Patrik Bačik, obranca Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme po pár minútach dostali gól, takže ťahali sme za kratší koniec od začiatku duelu. Trenčín hral zodpovedne, hoci sme tam mali potom nejaké šance, ktoré ak by sme premenili, tak zápas sa mohol vyvíjať inak. Žiaľ, nepremenili sme ich a do tretej časti sme išli už s tým, že prehrávame. V závere sa im podarilo dať gól na 2:0 a potom tretí do prázdnej bránky. Ak by sme využili štvorminútovú presilovku, možno sme mohli pomýšľať na nejaký úspech. Škoda neuznaného gólu, ten by nás verím nakopol, ale… rozhodcovia ho neuznali, asi tam nebol celým objemom za bránkovou čiarou. Stále tak bolo 1:0 pre súpera a ten si to postrážil. Nedokázali sme sa gólovo presadiť, aj také zápasy sú. Musíme zapracovať, strieľať góly a zbierať body.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel znovu na ľade súpera, a to v piatok 2. februára18.00 hodine v Košiciach.

Autor: (job + web HC´05), Foto: Zdroj TASR