Slováci na olympiáde končia, Surový netajil sklamanie, Országh vyzdvihol pozitíva

13 /

Slovenskí hokejisti nepostúpili do štvrťfinále na ZOH v Pjongčangu. V utorňajšom kvalifikačnom zápase prehrali s USA 1:5 a s turnajom sa rozlúčili v rovnakej fáze ako pred štyrmi rokmi v Soči.

V prvej tretine sa nepresadili oba tímy, v druhej nám nevyšiel vstup do druhej tretiny, keď sme po chybách v obrane a vylúčeniach inkasovali v rozmedzí 26 sekúnd dva góly z hokejok Ryana Donata a Jamesa Wisniewského, ktorý nastupoval iba na presilovky. V 34. minúte pridal tretí gól zámorských hráčov Marc Arcobello a nevyzeralo to s nami najlepšie – prehrávali sme 0:3. O štyri minúty neskôr využil presilovku Peter Čerešňák, presadil sa parádnou strelou spoza kruhu, keď americkému gólmanovi perfektne clonil banskobystrický útočník a kapitán Tomáš Surový1:3. Do prestávky sme si ešte vytvorili tlak, ale na rozdiel gólu sme sa nepriblížili a neskórovali sme ani v tretej tretine. Zámorskí hokejisti si v záverečnom dejstve už výsledok bez väčších problémov postrážili. V 50. a 57. minúte ho ešte prikrášlili Garrett Roe a opäť Donato, ktorý dal v dvoch zápasoch Slovákom štyri góly.

Po prehre 1:5 s USA netajil v rozhovore pre RTVS sklamanie kapitán Slovenska i našich ´baranov´ Tomáš Surový:

„Sme sklamaní. Po tých sľubných výkonoch v skupine sme neodohrali tento zápas najlepšie, teda tak, aby nám dal šancu postúpiť. Škoda, že sme prehrávali 0:3, to sa už potom ťažko doťahuje. V tretej tretine sme to nedali na rozdiel gólu, naopak súper znovu odskočil na tri. Mali sme si takéto veci postrážiť. Nemôžeme prehrávať rozdielom troch gólov, lebo proti takémuto súperovi sa to ťažko doháňa. Zlomili nás opäť oslabenia. Stávalo sa nám to počas celého turnaja. Prehrali sme si to ako celý tím, nieže niekto vyrobil vylúčenia. Nie je však dobré, že dostaneme toľko gólov v oslabení, lebo súper sa dostane potom na koňa a nám sa to už ťažko odvracia.“

Surový sa vyjadril aj k faktu, že na olympijskom turnaji sa častejšie presadzovali gólovo obrancovia než útočníci:

„Útočníci sú tam na to, aby dávali góly, tlačili sa do bránky, ale keď sa tak deje, obrancovia sú potom voľní a môžu strieľať. Čiže je to súčinnosť všetkých piatich hráčov na ľade. Je jedno kto dá góly, len sme ich mali dať viac. Iba proti Rusom sme dali tri, potom dva či menej a s tým sa ťažko vyhráva zápas.“

Ani asistent reprezentačného trénera Slovenska a zároveň hlavný kouč ´baranov´ Vladimír Országh neskrýval pred mikrofónom RTVS sklamanie z prehry, no vyzdvihol zároveň i pozitíva:

„Je to sklamanie. Bol to zápas o všetko. Prvá tretina bola z našej strany solídna, len škoda tých oslabení na začiatku druhej. Urobili sme aj zopár chýb, kedy nás Američania prečíslili. V závere sme to potrebovali otvoriť a rezultovalo z toho vyššie víťazstvo súpera. Na druhej strane treba sa pozrieť na to aj pozitívne. Na tomto turnaji dostalo priestor veľa mladých chalanov, ktorí mali možnosť pričuchnúť si k veľkému medzinárodnému hokeju. Hanbu sme si určite neurobili a pre tých chalanov je to veľký krok dopredu.“

Aj Vlado Országh odpovedal na otázku o nízkej produktivite útočníkov, a to nasledovne:

„Dosť často sme sa neudržali na puku, chýbala nám väčšia agresivita pred bránkou, ísť do nej, doraziť tam puk, dať aj nejaké škaredé góly, to sa nestalo. Avšak ako som povedal, bola to veľká škola pre mladých hráčov.“

Tréner Slovenska Craig Ramsay na záver dodal:

„Výška skóre nezobrazuje celkom našu hru. Nemyslím si, že nás Američania mali zdolať takým rozdielom. Urobili sme kľúčové chyby, potom sme sa snažili robiť veci, ktoré by ste normálne neurobili. Spravili sme nejaké zmeny, išli sme do rizika. Strelili sme gól v presilovke, ktorým sme znížili na 1:3 a skutočne som cítil, že máme šancu so zápasom niečo spraviť. Američania hrali extrémne dobre, výborne si pokrývali priestor pred svojou bránkou a my sme naše šance nevyužili. Bolo náročné to doťahovať. Napriek tomu by som rád vyzdvihol brankára Laca. Netreba vinu zvaliť na jedného hokejistu, ktorý zapríčinil oslabenia, alebo spravil chybu, prehrali sme ako celý tím.“

USA – Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (Little, O’Neill), 57. Donato (Wisniewski) – 37. Čerešňák (Graňák, Nagy). Rozhodovali: Rantala, Salonen – Suominen (všetci Fín.), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Čajkovský 5+DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

USA: Zapolski – Sanguinetti, Gunderson, Gilroy, Welch, Blum, Billins, Wisniewski – O’Neill, Roe, Little – Bourque, Greenway, Gionta – Terry, Arcobello, Donato – Butler, McCarthy, Stoa – Slater

SR: Laco – Baranka, Ďaloga, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Starosta, Mikuš – Lamper, Marcinko, Cingel – Bakoš, Bubela, Haščák – Hovorka, Surový, Nagy – Sukeľ, Krištof, Ölvecký – Kudrna

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR