Naši hokejisti v 1. kole nadstavby jasne zdolali Trenčín, vyšli nám presilovky + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 1. kole nadstavby Tipsport ligy zdolali doma Trenčín 5:1, keď až štyri góly dali v presilovkách a jeden z trestného strieľania. Využili sme aj faktu, že hostia prišli pod Urpín v oklieštenej zostave pre zdravotné problémy v tíme.

Slávnostné buly duelu hodil kanadský hokejista Mathew Maione, ktorý získal v sezóne 2016/2017 s Banskou Bystricou titul a stal sa historicky najproduktívnejším obrancom najvyššej slovenskej súťaže. Hráči si však z jeho návštevy čo sa týka produktivity príklad nezobrali, pretože v prvej tretine videli diváci minimum šancí a žiadny gól. Dravšie začali naši ´barani´, vyslali niekoľko striel na Tomeka, ale skóre mohol otvoriť súper v siedmej minúte. Valach sa zoči – voči Beskorowanymu nepresadil. Bystričania sa potom dostali do prečíslenia dvoch na jedného a po prihrávke Hickmotta nevyužil tutovku Hohmann. Náš tím sa nepresadil ani v presilovke, zahral ju zle, a na konci prvého dejstva nesupel ani voľný Bartánus pred výborným Tomekom.

Barani hrali na začiatku druhej tretiny presilovku a využili ju. V predbránkovom priestore si poradil so situáciou voľný Patrik Lamper1:0. Následne sme sa dostali aj do ďalšej početnej výhody, no až tesne po jej skončení mohol z kruhu skórovať Jääskeläinen, Tomek bol proti. Trenčania pohrozili v 29. minúte. Paukovček dostal parádnu prihrávku pred bránku, ale pri bekhendovom blafáku bol faulovaný a gól nedal. Tento faul však potrestali hokejisti spod hradu Matúša Čáka v presilovke, z medzikružia vyrovnal Marek Hecl1:1. Prešlo iba šestnásť sekúnd a hosťujúci Brodeur fauloval v tutovke Casona Hohmanna, ten rutinérsky premenil nariadené trestné strieľanie – 2:1. Náš tím mal potom viac z hry, vypracoval si niekoľko šancí, v nich neuspeli najmä Mlynarovič a Cardwell. V 37. minúte hrala Banská Bystrica krátko v početnej výhode a opäť sa presadil Cason Hohmann. Strieľal švihom z kruhu, Mlynarovič dobre clonil gólmanovi Dukly, ktorý kapituloval po tretíkrát v stretnutí – 3:1.

Domáci hrali na začiatku tretej tretiny dve presilovky a tú druhú využili. Po strele Bartánusa z medzikružia upratal vyrazený puk z ľavej strany do bránky voľný David Šoltés4:1. Dukla sa potom snažila znížiť, ale mohla aj inkasovať. Hickmottovi nesadol puk na hokejku pred odkrytou bránkou. Na opačnej strane nevyužil zaváhanie Beskorowanyho pri rozohrávke pohotovou strelou Švec. Trenčania nezužitkovali ani presilovku štyroch proti trom a v závere sa museli dokonca brániť v oslabení o dvoch hráčov. Inkasovali napokon aj piaty gól, keď sa bekhendom presadil po našej biliardovej akcii Tomáš Hričina – stanovil tak konečný výsledok na 5:1.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 22. Lamper (Bartánus, Cardwell), 31. Hohmann z trest. strieľania, 37. Hohmann (Southorn, Hickmott), 45. Šoltés (Bartánus, Hričina), 60. Hričina (Bartánus, Stupka) – 30. M. Hecl (McCormack, Sádecký)

Rozhodovali: M. Korba (SR). Rencz (Maď.) – Stanzel (SR), Kis-Király (Maď.), vylúčení na 2 min: 8:12, vyššie tresty: L. Paukovček 10 + DKZ za nešportové správanie, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2343.

Banská Bystrica: Beskorowany – V. Mihálik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, Owens, Nemčík, Žiak – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Stupka, Mlynarovič, Šoltés – Lamper, Bubela, Kriška – Fafrák, Bartánus, Hričina

Trenčín: M. Tomek – Stacha, McCormack, Sládok, T. Bokroš, Brodeur, Rajnoha, Dúžek – Špirko, Mikyska, M. Valach – Sádecký, L. Paukovček, M. Hecl – Sojčík, J. Švec, M. Hlinka – Ďurina, Ferenyi, Krajč

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to jeden z našich lepších zápasov. Vedeli sme , že Trenčínu chýbajú až traja obrancovia zo stabilnej základnej zostavy. Sústredili sme sa teda na to, aby sme hrali čo najviac v ich v tretine, aby beci Dukly museli viac pracovať. Nevyužili sme šance v prvej tretine. V náš prospech sa to začalo vyvíjať až po góle Hohmanna z trestného strieľania. Vyšli nám dnes presilovky aj oslabenia. Veľa sme na nich pracovali a prejavilo sa to práve v tomto stretnutí.“

Peter Frühauf, asistent trénera Trenčína: „Výsledok hovorí jasne o tom, čo sa dialo na ľade. My ak sme chceli uspieť, tak sme museli mať aj pri tých málo šanciach viac šťastia u tak kvalitného súpera. Samozrejme nemôžeme byť dvanásťkrát vylúčení za zápas, lebo vieme kde sa Bystrica v presilovkách nachádza, teda na akých je číslach. To sa dnes prejavilo. Chýbajú nám viacerí hráči, neboli sme v plnej sile, ale nechceme sa na to vyhovárať. Bystrica je v ofenzíve veľmi silná, my sa musíme dať čo najskôr do poriadku po zdravotnej stránke, aby sa zvýšila konkurencia v tíme.“

Cason Hohmann, autor dvoch gólov B. Bystrice: „Bol to dobrý zápas, každý prispel svojim dielom k výhre. Mali sme dobrú už prvú tretinu, v druhej sme sa odtrhli. Vyšli nám presilovky. V nich to bola výborná robota od hráčov, ktorí ich hrali. Dal som síce dva góly, ale najdôležitejšie je, že sme vyhrali a získali tri body a že sme naďalej na prvom mieste tabuľky. Dostal som červenú helmu pre najlepšieho hráča, ale mohol ju dostať akýkoľvek iný hráč nášho tímu, pretože každý by si ju dnes za výkon zaslúžil.“

David Šoltés, strelec štvrtého nášho gólu: „Sme veľmi radi za prvé tri body v nadstavbovej časti, no musíme zbierať tieto body aj naďalej. Nebol to jednoduchý zápas. Trenčania nás veľmi dobre napádali. Hrali tvrdo do tela, fyzicky. My sme sa snažili hrať rovnako tak ako oni. Strelecky sa chytili viacerí chalani v mužstve, čo je fajn. Je vždy lepšie ak je strelcov v mužstve niekoľko. Nie každý zápas vyjdú presilovky a oslabenia. V tomto zápase nám vyšli tak presilovky ako i oslabenia, za čo sme radi. V tejto nadstavbe bude každý jeden zápas  náročný. Všetky súboje sa tu už dohrávajú, tímy sú kvalitné, všetky veľmi dobre pripravené, bude to ešte ťažké.“

Marek Bartánus, tri body v zápase za tri asistencie: „My sme čakali ťažký zápas. Zdalo sa nám, že Trenčín dnes nemal toľko síl ako naposledy, keď hral u nás. Má dosť oklieštenú zostavu, tak asi preto. Sme však radi, že sme to zvládli, hlavne oslabenia a presilovky. V početnej výhode nám to tam napadalo a v nevýhode sme neinkasovali. Namakali sme sa v tréningoch na tom, aby to fungovalo. Správnou nohou sme vstúpili do nadstavby. Ja som rád za tri asistencie. Jazdilo sa mi na ľade parádne. Dúfam, že mi takto moje nohy vydržia čo najdlhšie. Tešíme sa už na utorok. Poctivo sa na Slovan pripravíme s tým, že chceme aj tento zápas doma zvládnuť.“

Mathew Maione, bývalý hráč B. Bystrice, hodil slávnostné buly: „Cítim sa tu veľmi dobre, ako doma. Milujem to tu. Mám tu veľa kamarátov. Keď sa mi s touto možnosťou prísť na pár dní ozval Július Koval, tak som bol nadšený. Fanúšikovia ma prijali výborne. Koval bol v Rige. Ja som bol už vtedy zranený, takže mi navrhol, aby som prišiel a ja som samozrejme súhlasil. Videl som mesto, stretol som bývalých spoluhráčov. Mám veľa spomienok na celú sezónu. Hral som tu jednu sezónu, vytvoril som si množstvo priateľstiev. Bol to môj prvý rok v Európe. Stále sa cítim poctený, že ma ľudia takto privítali. Navyše sú to už tri roky, čo som hrával za Banskú Bystricu. Bolo to skvelé. Veľmi sa mi páčilo, že sa robia takéto veci pre fanúšikov. Budem tu ešte do stredy, potom letím naspäť do Rigy. Pozriem si ešte utorňajší zápas so Slovanom.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a TASR