K ´baranom´ sa vracia Brian Ihnačák

ŠPORT
1 /

Do nášho banskobystrického hokejového tímu sa vracia skúsený útočník Brian Ihnačák. S vedením HC ´05 Banská Bystrica sa dohodol na kontrakte do konca sezóny 2020/2021. Informuje o tom aktuálne oficiálny web ´baranov´.

Počas prebiehajúceho ročníka bol 35-ročný Brian Ihnačák súčasťou druholigového talianskeho tímu Meran/Merano, lenže nastúpil iba raz (0+2) a odišiel na základe dohody s vedením klubu, pre ktorý je v súčasnosti prioritou stabilizovanie rozpočtu a znižovanie nákladov v náročnom ročníku ovplyvnenom koronavírusom. Spoločne s ním kvôli rovnakým okolnostiam skončili aj Mitch Nardi, John Carpino a takisto tréner, 58-ročný Miroslav Ihnačák, Brianov strýko.

Brian Ihnačák je pôvodom Slovák. Ide o syna legendárneho útočníka Petra Ihnačáka, ktorý v osemdesiatych rokoch patril medzi opory Toronta Maple Leafs v NHL. Narodil sa teda v Kanade, má talianske občianstvo, reprezentoval Taliansko aj na majstrovstvách sveta

Na Slovensko prišiel Brian v sezóne 2007/2008 a za MHK Kežmarok v najvyššej súťaži odohral celý ročník, presnejšie 37 stretnutí (9+10). Na ročník sa vrátil do zámoria, pôsobil v ECHL, ale na sezónu 2009/2010 prišiel späť na Slovensko. Bol to poriadne rozbitý ročník, pretože dvakrát nastúpil za Kežmarok, osemkrát za Zvolen a ďalšie dva duely pridal v drese Popradu. Ihnačák to ešte raz skúsil v zámorí, kde sa po roku v CHL nevrátil. Tri sezóny bol súčasťou talianskych klubov Pontebba a Valpellice, vďaka čomu dostal šancu reprezentovať „Squadru Azzuru“.

Za Taliansko si zahral prvýkrát na MS 2014, kedy v siedmich dueloch nebodoval. Reprezentoval aj o rok v B-kategórii, vtedy v piatich dueloch strelil dva góly a pridal dve asistencie. Naposledy si obliekol taliansky dres počas sezóny 2015/2016 v troch prípravných stretnutiach. V sezóne 2018/2019 hrával za Pardubice, v tejto ešte neodohral žiadny zápas.

Ihnačák v predošlej sezóne odohral za ´baranov´ dvanásť zápasov a získal rovnaký počet bodov za päť gólov a sedem asistencii.

Autor: (bl) + web HC ´05, Foto: ilustračné + archív bystricoviny