0 /

Banskobystrickí hokejisti v 27. kole Tipsport ligy zdolali v nedeľu večer na domácom ľade Miškovec 4:2, keď všetky góly dosiahli v presilových hrách. Hoci prehrávali 1:2, duel otočili vo svoj prospech a potvrdili tak tri body získané na ľade tohto súpera v piatok.

Naši hokejisti nastúpili už s uzdraveným Beskorowanym v bránke, hostia pricestovali iba s tromi formáciami, ale na ľade to badať príliš nebolo. Hráči Miškovca boli v tempe, ustáli prvotný tlak ´baranov´, keď brankár Rajna čelil viacerým strelám. Dvakrát to skúšal Jääskeläinen, po ňom Bartánus, Tamáši, v presilovke Lamper i Šille a v oslabení nevyzrel na neho v úniku ani Bubela. Prvé dejstvo prerušili pokazené dvere, odkiaľ vchádza rolba. Necelých päť minút pred koncom tretiny tak prišla na rad predčasné prestávka a a po nej sa táto časť zápasu dohrávala. Náš majster v nej mal presilovku a využil ju. Po strele Cardwella od modrej čiary sa ujal v sedemnástej minúte účinný teč Patrika Lampera – 1:0.

Po zmene strán maďarské mužstvo vyrovnalo. Obranca Dudás vystrelil z hornej časti kruhu tvrdo a puk od žŕdky putoval za gólmana HC ´05 – 1:1. Následne mali šance Bystričania, ale voľný Hrnka nenašiel recept na Rajnu a z úniku ho nepokoril ani Šille. Na opačnej strane po chybe Southorna sa dostal do vyloženej príležitosti Rodman, no ani on nemenil skóre. Domáci Bubela potom z ľavej strany strieľal do žŕdky. V 35. minúte mohol ísť Miškovec do vedenia po strele Vasa, ktorý mieril pod hornú žŕdku, Beskorowany predviedol skvelý zákrok. Na konci strednej časti sa ocitol už asi v piatej šanci Hrnka, opäť zblízka voľný neuspel.

Barani na rozhraní druhej a tretej tretiny hrali v oslabení o dvoch hráčov a hoci to v trojici ustáli, následne sme pykali v štvorici. Aktívny Dudás spoza bránky prihral do kruhu Rossovi a ten pálil bez prípravy a nekompromisne – 1:2. Naši hokejisti spod Urpína však do poldruha minúty vyrovnali. Pri avizovanom dvojnásobnom treste pre hostí sa po aktivite Hrnku presadil pohotovou strelou po ľade Jordan Hickmott – 2:2. Následne hrala Bystrica presilovku a ujala sa strela Jordona Southorna od modrej, keď Rajnovi dobre clonil Hrnka – 3:2. V ďalšej našej početnej výhode sa presadil voľný Timotej Šille z asi troch metrov a upokojil tak pred záverom stretnutia svoj tím – 4:2. Dvojgólové vedenie si už potom Bystričania ustrážili a zaknihovali ´povinné´ tri body.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – DVTK Jegesmedvek Miškovec 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Góly: 17. Lamper (Cardwell, Bartánus), 43. Hickmott (Southorn, Hrnka), 44. Southorn (Jääskeläinen, Hickmott),  53. Šille (Bartánus, Cardwell) – 24. Dudás (Vas, Beauvillier), 42. Ross (Dudás).  Rozhodovali: Snášel ml., Müllner – Stanzel, Jurčiak. Vylúčení na dve min. 7:6. Presilovky: 4:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2117.

Banská Bystrica: Beskorowany – Cardwell, Southorn, Nemčík, Ďatelinka, Petrinec, Mihálik, Zubák  – Jääskeläinen, Hickmott, Hrnka – Lamper, Bubela, Bartánus – Gabor, Tamáši, Kabáč – Fafrák, Marek Slovák, Šille

Miškovec: Rajna – Dudás, Ross, Goz, Vandane, Vojtko, Sziranyi – P. Kiss, Vas, Beauvillier – D. Rodman, St. Pierre, Harrison – Lada, Galanisz, Miskolczi

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Prvých pätnásť minút bolo z našej strany lepších. Po vynútenej skoršej prestávke sme dali v presilovke gól, no po ňom sme začali hrať akosi bezstarostne. Súper vyrovnal po tom, čo sme až dvakrát stratili puk. Po ďalšom góle súpera už v tretej tretine sme trošku znervózneli, no našťastie nás podržali presilovky, tie nám opäť dnes dobre vyšli. Obe presilovkové formácie odviedli skvelú prácu. V útočnom pásme sme mali lepší pohyb ako v predchádzajúcich zápasoch. Pracujeme na tom, vidno, že hráči si to osvojujú a je to už lepšie.“

Marcel Rodman, tréner Miškovca: „Prvých pätnásť minút bola Banská Bystrica jasne lepšia. Skórovala v presilovke. V druhej tretine sme sa zlepšili, hrali sme veľmi dobre a mali aj veľké šance. Brankár Bystrice svoj tím podržal. Skórovali sme rýchlo v tretej tretine, potom sa dve minúty nedialo nič, následne sme boli vylúčení a Banská Bystrica to potrestala. V presilovkách dnes domáci vyhrali zápas. Ja som rád, že moji zverenci hrali dobre, určite lepšie ako dva dni dozadu, čiže s týmto som spokojný a vidím veľa pozitív. Samozrejme s prehrou spokojný nie som.“

Timotej Šille, autor štvrtého gólu Banskej Bystrice, presadil sa aj v piatok v Miškovci: „Som rád, že som v piatok i teraz v nedeľu prelomil šnúru bez gólu a vyhrali sme dva zápasy v rade po dlhej dobe. To je super. Nezačali sme tento zápas tak ako v piatok v Miškovci, tam sme začali o trochu lepšie. Dnes sme to museli trochu doháňať. Myslím si však, že sme sa ´kusli´ a od druhej tretiny po vyrovnaní súpera sme boli lepší vo všetkých smeroch. Zabrali sme dnes v presilovkách, ale i v hre piatich proti piatim sme boli lepším tímom, len nám tam nepadli góly. Takže sme radi za tie presilovkové zásahy a chceme takto pokračovať aj naďalej. V Bystrici sa cítim dobre, postupne si zvykám na iný štýl hry, než som bol predtým zvyknutý. Som rád, že môžem byť v tomto tíme a byť sa o fleky, je to zábava.“

Tomáš Hrnka, dôležitý hráč pri našich góloch na 2:2 a 3:2: „Čo sa týka gólových situácií na 2:2 a 3:2, tak si myslím, že sme dobre zahrali presilovku. Pripomenuli mi to domáci zápas s Nitrou, ten priebeh bol skoro identický. V poslednej dobe hráme tie presilovky veľmi dobre a to je jedna z najdôležitejších vecí v zápase. Tak oslabenia ako aj presilovky, a my ich zvládame. Mrzí ma, že som dnes nevyužil množstvo šancí, ktoré som mal. Víťazstvo samozrejme teší, ale chcel som dať z tých šancí nejaký gól. Musím sa zamyslieť a vyhodnotiť tie situácie, teda čo som mal spraviť inak. Pri tej strele Southorna na 3:2 som clonil brankárovi, no nezdá sa mi, že by ma ten puk trafil. Ak áno, tak sa budem sťažovať (smiech). Miškovec hral dnes u nás iný hokej ako v piatok v Maďarsku. Doma hrali trošku laxne a dnes si asi vstúpili do svedomia, boli oveľa nepríjemnejší, napádali nás a bol to podstatne ťažší zápas.“

Autor: (job), Foto: FB HC´05 a Marek Rakovský