Hokejová sezóna štartuje v piatok, tréner HC ´05 Shedden chce káder ešte posilniť

ŠPORT
2 /

V piatok štartuje hokejová sezóna 2023/2024, na ktorú sa tešia aj Banskobystričania. Klub spod Urpína vyskladal zaujímavý káder, ktorý by mohol zabojovať o jednu z medailí. Pri mužstve zostal kanadský tréner Doug Shedden, ktorý je mimoriadne skúsený a kvalitný kouč. Práve s ním priniesol klubový web pred prvým piatkovým domácim duelom s Trenčínom rozhovor, z ktorého vyberáme niekoľko vyjadrení.

Doug Shedden v uplynulej sezóne naskočil do rozbehnutého vlaku a zdedil tím po svojom predchodcovi, no v prípade blížiacej sa sezóny je situácia trochu iná. Kanadský kormidelník absolvoval s hráčmi kompletnú prípravu, zostavoval si káder a niečo mu už ukázali aj prípravné zápasy.

„Predsezónne obdobie slúži na to, aby sme sa jednak pripravili na sezónu, ale aj na to, aby sme zistili čo nám vedia poskytnúť naše posily a akú úlohu by mohol každý jeden z hráčov zastávať. Som vcelku spokojný. Máme v tíme aj niekoľko mladých hráčov a v porovnaní s vlaňajškom je tu až 17 nových tvárí, čo je pomerne dosť razantná zmena. Mali sme však príležitosť lepšie sa spoznať a zistili sme, že aj niektorí z mladíkov sú vynikajúco pripravení a majú čo ponúknuť. Naopak, niektorí legionári potrebovali trochu viac času, aby sa dostali do adekvátnej formy, a hoci to nejaký čas trvalo, takmer všetci, respektíve väčšina z nich, je dobre pripravená na začiatok novej sezóny. Myslím, že ešte bude nutných pár zmien, aby sme sa posilnili. Všetci však dostali počas piatich týždňov príležitosť ukázať sa a s najväčšou pravdepodobnosťou odštartujeme sezónu v tomto zložení, no nevylučujeme ani scenár, že by sme sa ešte posilnili a nabrali tak na kvalite,“

– prezradil Shedden, pričom sa bližšie vyjadril k niektorým mladým hráčom v tíme:

„Môžem povedať, že jeden z mladých hráčov ma celkom oslovil tým, ako maká a reč je o Petriskovi. Tvrdo pracuje, nebojí sa a je to jeden z tých hráčov, ktorého budú súperi veľa času naháňať. Dokáže sa obetovať a hrá naozaj tvrdo, takže pre nás bude skvelou posilou. Spomeniem aj Žabku, ktorý síce nepatrí k najväčším hráčom, no vynahrádza to súťaživosťou a bojovnosťou. Páči sa nám a má na to, aby bol kvalitným hráčom pre túto súťaž.“

Samozrejme obísť sa nemohla ani téma zahraničných akvizícií. Kanadský kouč odpovedal na otázku, ako vníma legionárov, ktorých má k dispozícii a ktorý z nich by mohol byť najväčším prínosom:

„Taký Bode Wilde vyzerá, že skrýva v sebe nesporné kvality a myslím si, že môže v tejto súťaži nazbierať pomerne dosť bodov. Mal by trochu popracovať na defenzívnej stránke svojej hry, ale smerom dopredu je skutočne nadaný. Frank Hora bude hráčom, ktorému poskytneme dostatok času na ľade, nakoľko dokáže hrať v oslabeniach, aj v presilovkách a zároveň bude dôležitým hráčom aj v hre piatich proti piatim. Turnbull je zakončovateľ, ktorý keď si dokáže nájsť dobré miesto, tak premieňa svoje šance. Neviem, či môže plnohodnotne nahradiť Troocka, ale mal by byť schopný zaistiť nám tých dvadsať gólov. Vela je dostatočne silný a dokáže hrať v každom pásme a byť platný na oboch koncoch klziska. Je to dobrý hráč, ktorý možno nebude bodovo vyčnievať, no bude mimoriadne platným a užitočným v hre v oslabení, či v početnej výhode v priestoroch pred brankárom. Wilkins je jedným z hráčov, ktorí neboli v špičkovej forme a musí teraz makať, aby sa do nej dostal, no už na pohľad bolo jasné, že ide o inteligentného hráča, ktorý sa na ľade dobre orientuje. Nepatrí k najrýchlejším hokejistom, no má dostatok rozumu, aby to vynahrádzal.“

Doug Shedden by chcel s mužstvom začať sezónu čo najlepšie. Verí, že vstup do extraligy hráčom vyjde a HC ´05 bude v tabuľke čo najvyššie. Zároveň si myslí, že k nejakým zmenám v kádri ešte dôjde. A v čom tkvie dnes jeho kvalita? Kanaďan vraví:

„Oproti vlaňajšku je tento tím trochu iný. Tento rok sme to trochu omladili, takže sa chceme prezentovať okrem iného tvrdou prácou, chceme byť agresívni, chceme byť na puku. Nesmieme však zabúdať na poctivé bránenie a zároveň musíme mať kvalitu v bránkovisku, pretože všetky tímy v lige ju majú a jeden z našich brankárov bude musieť vystúpiť do popredia a ukázať sa.“

Nový ročník hokejovej Tipos extraligy sa začne na banskobystrickom ľadepiatok 15. septembra o 17.30 hodine proti Trenčínu a zatiaľ čo bystrickí hráči ladia zápasovú formu, v zákulisí sa pripravuje tímová autogramiáda. Tá sa bude konať aj za účasti realizačného a hráčskeho tímu v stredu 13. septembra od 16:30 v priestoroch nákupného strediska Europa SC.

Káder HC ´05:

Brankári: Belányi, Tervo (FIN)

Obrancovia: Ďatelinka, Bačik, Holenda, Hora (USA), Luža, Pavúk, Žabka, Wilde (USA)

Útočníci: Matoušek, Bíreš, Gašpar, Žitný, Štrauch, Sojka, Petriska, Faith, Macek, Stránský, Turbull (CAN), Wilkins (CAN), Vela (CAN)

Autor: (bl + web HC ´05), Foto: fb HC ´05