0 /

V 23. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice zdolali doma Nitru 5:3 a pripísali si druhú výhru pod vedením nového trénera Helminena. Tím spod Zobora po šiestich výhrach v rade prehral druhýkrát. Duel mal až dvoch dvojgólových strelcov, na bystrickej Franka Horu a na nitrianskej Samuela Bučeka. Víťazný gól zariadil v oslabení Alex Výhonský.

Do vedenia mohli ísť Bystričania už v prvej minúte, ale zblízka neuspel úplne voľný Wilkins pred fínskym gólmanom. A tak sa menilo skóre na opačnej strane v 9. minúte po vyhratom buly Slováka, keď sa z medzikružia presadil Čederle0:1. Tím spod Zobora mohol zvýšiť vedenie Harperom, no Krošelj bol proti. Blysol sa aj Aittokallio pri nájazde Turnbulla z pravej strany. Nitrania hrali potom presilovku a v nej mali tlak a veľkú šancu v podaní Gatesa. Nevyužili tohto faktu a pykali. Domáci otočili dvoma gólmi stav na 2:1 v priebehu jednej minúty. Po žŕdke Maceka získal odrazený puk Frank Hora a poslal ho spred bránkoviska medzi žrde v 16. minúte – 1:1. Následne po presnej prihrávke Wildeho z pravej strany uspel na ľavej voľný Matt Wilkins pred odkrytou bránkou – 2:1.

Na začiatku druhej tretiny využili ´barani´ presilovku o dvoch hráčov, na 3:1 zamietol puk pred bránkou voľný Marcus Vela po načasovanej prihrávke Wilkinsa. O pár sekúnd unikal v oslabení hosťujúci Čederle, ale Krošelja nepokoril. Gólman HC ´05 neinkasoval ani z hokejky Okoličányho z dvoch metrov a ani počas ďalšej početnej výhody súpera. Naopak počas oslabenia získal puk Alex Výhonský, vyšiel s ním aj vošiel do útočného pásma, prihral Petriskovi, ten vystrelil a na dorážke bol pred Aittokalliom pôvodca celej roboty úspešný – 4:1. Bystričania boli v laufe a mohli zvýšiť aj na 5:1 ak by z prečíslenia pokoril brankára hostí Bíreš a z medzikružia voľný Výhonský. Nestalo sa, a o slovo sa prihlásil kanonier ´Corgoňov´ Samuel Buček počas presiloviek. Najprv v 33. minúte a potom päť sekúnd pred druhou prestávkou. V oboch prípadoch zakončoval spoza hráča a Krošelj mal obtiažnu situáciu pri zakrytom výhľade – 4:3.

V tretej tretine sa Nitrania snažili vyrovnať a mohlo sa tak udiať už na jej začiatku, ale Gill z protiútoku recept na Krošelja nenašiel a napodobnil ho i Buček v šanci. Hral sa dobrý hokej, útoky sa striedali na oboch stranách, viac príležitostí mali hostia, ale v 46. minúte sa prezentoval športovým gestom Lacka, vďaka ktorému arbitri zrušili avizované vylúčenie na bystrickej strane. Vzápätí si hostia museli odpykať hneď dva tresty. Tieto momenty ´barani´ na prípadnú poistku nevyužili, a tak sa pomaly schyľovalo k dramatickému záveru. Predtým ešte zaujal moment, kedy Vitáloš poslal na striedačku Nitry Petrisku. V závere mali presilovku hokejisti spod Zobora, rozhodli sa hrať v šestici a v oslabení Frank Hora spoza vlastnej bránky nadvihol puk a ten doplachtil do opustenej svätyne súpera pri hre šiestich proti štyrom korčuliarom. Stanovil tak konečný výsledok na 5:3.

HC´ 05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (2:1, 2:2, 1:0)

Góly: 16. Hora (Výhonský, Macek), 17. Wilkins (Wilde, Bačík), 21. Vela (Wilkins, Wilde), 27. Výhonský (Petriska), 59. Hora – 9. Čederle (Marek Slovák), 33. Buček (Gates, F. Gajdoš), 40. Buček (Gates, F. Gajdoš). Rozhodcovia: M. Korba, Jobbágy – Valo, Jedlička.. Vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 2:0, diváci: 1852.

Banská Bystrica: Krošelj – Wilde, Bačík, Luža, Hora, Pavúk, Ďatelinka, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Macek – Štrauch, Stránsky, Plančár

Nitra: Aittokallio – Cotton, Matej Bača, P. Valent, F. Gajdoš, Vitáloš, Stacha, Fatul – Bajtek Gill, Buček – Harper, Gates, R. Jackson – Ridzoň, Marek Slovák, Čederle – Okoličány, Bubela, Lacka

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý začiatok, v prvej tretine sme hrali dobre a disciplinovane. Bol to z našej strany jednoduchý hokej, tvrdo sme pracovali, dali sme dva góly, zatiaľ čo súper iba jeden. V druhej tretine sme tiež makali, zvýšili náskok, len bolo z našej strany hlúpe, že sme skoro pustili jasné vedenie a takmer sme prišli o zápas. S treťou tretinou som spokojný, získali sme zápas späť, boli tam chyby, ale som s ňou spokojný. Zvládli sme to. Za každú výhru musíme byť radi a tešiť sa z nej.“

Alex Výhonský, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Je to cenné víťazstvo, keďže tabuľka je dosť nabitá. Sú to body, ktoré sme potrebovali. Mali sme tam trochu výpadok v druhej tretine, ale tréner správne pokričal a uhrali sme to potom do víťazného konca. Vedeli sme, že Nitrania majú dobré presilové hry, sami sme si to skomplikovali zbytočnými vylúčeniami, ale sme radi, že sa nám to napokon podarilo uhrať. Potešil ma môj gól, už to bola dlhá doba, čo som neskóroval. Človek sa môže presviedčať, že to nemá v hlave, ale je to v nej, takže určite opadlo niečo zo mňa a budem rád, keď budem nápomocný tímu aj v tomto smere.“

Alex Výhonský

Výhonský na tlačovom brífingu čelil aj otázke, ako veľmi kričal tréner Helminen v šatni počas druhej prestávky. „Kričí dosť,“ smial sa, no potom doplnil: „Ale v dobrom slova zmysle. Povedal to, čo mal. Je to o disciplíne, nemôžeme si dovoliť za priaznivého stavu lámať systém, musíme hrať našu hru po celý čas.“

Na Výhonského slová s úsmevom na tvári reagoval aj samotný fínsky tréner a hráčska legenda svetového hokeja Raimo Helminen: „Neviem, čo Alex zmienil, ale nekričal som na nich za disciplínu ani za nič, také veci ja nerobím. Pravdepodobne si vymýšľal.“

Samuel Buček, kapitán a strelec dvoch gólov Nitry: „Vstúpili sme do zápasu dobre, dali sme gól. Mali sme prvých desať minút navrch, ale potom sme urobili zásadné školácke chyby a dostali sme vzápätí dva góly. Na začiatku druhej tretiny pridal súper ďalší v piatich proti trom a bolo 3:1. Už to išlo s nami dole vodou. Zaspali sme tam, nehrali sme to, čo vieme. Bystričania boli všade rýchlejší, robili všetko v rýchlom tempe, my sme sa na nich iba pozerali. Za stavu 4:1 nám pomohli dve presilovky, znížili sme na rozdiel gólu. V tretej tetine sme mali nejaké šance, ale už prišli neskoro. Dnes sme hrali 40 minút a Banská Bystrica 60, takže si myslím, že vyhrala zaslúžene.“

Tréner Nitry Antonín Stavjaňa: „Viedli sme 1:0,ale domáci v priebehu desiatich minút otočili na 1:4 z nášho pohľadu. Hlavne štvrtý inkasovaný gól počas našej presilovky predurčil to, že sme duel dnes nezvládli. Mali sme výborný nástup do tretej tretiny. V nej hráči ukázali obrovskú snahu, bolo tam chcenie, aj sme si vytvorili šance, ale urazili sme trochu v Banskej Bystrici ´šťastíčko´. Ak by sme hrali tak ako poslednú tretinu, tak by sme zápas zvládli.“

Raimo Helminen

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel na ihrisku súpera, a to v piatok 1. decembra18.00 hodineTrenčíne.

Autor: (job), Foto: fb HC ´05 (M. Búrik)