0 /

Banskobystrickí hokejisti v 34. kole Tipos extraligy vyhrali druhýkrát na ľade Zvolene v tejto sezóne za tri body, keď tentoraz zdolali Košice 4:1. Ide už o našu tretiu výhru v rade, po ktorej sme sa dostali na desiatu priečku v tabuľke zaručujúcu kvalifikáciu o play-off.

Úvod do stretnutia mali lepší Košičania, už v prvej minúte nevyužil dve dobré príležitosti Klhůfek a po teči Lapšanského rozhodcovia najprv uznali gól i s potvrdením videoarbitra, no Bystričania siahli po trénerskej výzve a boli úspešní, keďže Poirier mal nedovolený kontakt s brankárom v bránkovisku. Naše HC ´05 následne ožilo, v presilovke mal šancu Lamper, no mieril iba do Sedláčka. Na opačnej strane sa v oslabení dostal do sóla Klhůfek, ale nepochopiteľne nezakončil a zbieral sekundy. Početnú výhodu napokon využili hostia v dvanástej minúte. Z dorážky uspel Eliáš po predchádzajúcej strele Růžičku – 0:1. Prvá tretina sa dohrávala až po prestávke pre dieru na zvolenskom ľade, kde hrá Banská Bystrica dočasne domáce zápasy. A dokázala počas tohto času vyrovnať. Najprv Faško-Rudáš strieľal vedľa zoči – voči Sedláčkovi, avšak v následnej presilovke sa ujal teč Patrika Lampera po strele Žiaka – 1:1.

Stredné dejstvo vyšlo nášmu trojnásobnému majstrovi podľa predstáv. Až trikrát sa v ňom presadil a súperovi nedovolil skórovať. Po rýchlom protiútoku zariadil vedenie 2:1 presnou strelou z pravej strany Alexis D’Aoust a na 3:1 zvyšoval po parádnej prihrávke Mlynaroviča od zadného mantinelu tvrdým príklepom pohotový Martin Bdžoch z kruhu. Košičania mali potom možnosť na zníženie, Lapšanský neuspel zblízka a mrzieť ich mohla i nevyužitá presilovka, počas ktorej paradoxne hrozili Banskobystričania. V úniku sa na dvakrát nepresadil Tamáši a gólom neskončilo ani prečíslenie Krišku s Ihnačákom. Štvrtý gól napokon pridal v 39. minúte Patrik Lamper z uhla z čiary, keď si Sedláček zrazil puk za seba – 4:1.

Do tretej tretiny tak nastúpil do bránky hostí Riečický a musel sa mať na pozore počas presilovky našich ´baranov´. Tí ju však zahrali zle, hrozili až po nej Faškom-Rudášom, D’Aoustom a Cardwellom, gólman ´oceliarov´ bol proti. Na opačnej strane mal veľa práce Belányi, zblízka sa ho snažili pokoriť Vrábeľ, Beluš a Havrila. Hokejisti spod Urpína potom dostali možnosť hrať v početnej výhode viac než päť a pol minúty, tridsať sekúnd z toho o dvoch hráčov, no nedokázali pridať piaty gól. Mrzieť ich to nemuselo, pretože žiadny už ani neinkasovali a pripísali si tak cenné tri body do tabuľky, v ktorej sa posunuli na desiate miesto.

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Góly: 20. Lamper (Žiak, Kriška), 24. D’Aoust (Mlynarovič, Vašaš), 31. Bdžoch (Mlynarovič, D’Aoust), 39. Lamper (Kriška) – 12. Eliáš (D. Růžička, Poirier),

Rozhodovali: Baluška, M. Novák – Synek, Durmis, vylúčení na dve min.: 3:6, vyššie tresty: Klhůfek (Košice) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D’Aoust, Mlynarovič, Vašaš – Lamper, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč

Košice: Sedláček (41. Riečický) – Pavlin, Baránek, Michalčin, D. Růžička, T. Slovák, Deyl, Novota – Jenyš, B. Mráz, Klhůfek – Poirier, Réway, Lapšanský – Belluš, Havrila, Frič – J. Milý, Eliaš, Jokeľ – Vrábeľ (od 32. min)

Tuukka Poikonen, nový tréner Banskej Bystrice: „Do prvej prestávky sme nehrali podľa našich predstáv. Musel som v šatni trošku zvýšiť hlas. Až po nej sme začali hrať presne to, čo sme chceli a zaslúžili sme si toto víťazstvo. Zjednodušili sme hru, tak sme chceli hrať. Vždy je dobré produkovať jednoduchý hokej, čo je aj našim cieľom do budúcna. Máme i nové veci týkajúce sa systému, na to si ešte musia hráči zvyknúť. Je dobré, že aj mladí hráči sa môžu implementovať do extraligy, ale táto súťaž je profesionálne, takže nemôžu na to zabúdať. Aj od nich sa totiž vyžaduje kvalitná hra.“

Patrik Lamper, dvojgólový strelec Banskej Bystrice: „Nezačali sme dobre, nehrali sme to, čo sme mali, ale po prvej prestávke sme si niečo povedali v šatni. Vedeli sme totiž, že hráme zle a uvedomili sme si to v hlavách. Potom sme už zlepšili hru a zaslúžene napokon vyhrali. Moje dva góly ma tešia, ale dôležité sú tri body, pretože pre nás je už teraz každý zápas play-offový. Predtým sme mali negatívnu šnúru prehier, dúfam, že teraz nás čaká tá pozitívna.“

Martin Bdžoch, strelec premiérového gólu za Banskú Bystricu: „Tri body sa nerodili ľahko. Prvá tretina bola z našej strany nedobrá. Chvalabohu sme sa prebrali a po prvej prestávke boli ďalšie minúty z našej strany už dobré. Bolo to bojovné, plnili sme pokyny trénerov, hrali sme jednoduchšie. Nevzdávali sme sa. Treba však hrať do budúcna celých 60 minút. Snažiť sa o gól za každého stavu a nevešať hlavu. Môj premiérový gól za Banskú Bystricu ma teší, určite zaň zaplatím do našej kasičky, ešte tam mám podlžnosť za príchodné, kopí sa mi to. Je to však jedno, pretože tieto tri body sú pre nás z hľadiska tabuľky veľmi dôležité.“

Jan Šťastný, tréner Košíc: „Dobre sme vstúpili do zápasu. Podarilo sa nám streliť gól, ale ten po preskúmaní videa najprv platil, potom neplatil. Znova sme však dali gól z presilovej hry, čo sme aj chceli. Rovnako tak viac korčuľovať a diktovať tempo hry. Častými prerušeniami sa nám to nedarilo, predčasne sme išli do šatní a v nej sme potom akoby už zostali. Domáci po tej predčasnej prestávke vyrovnali, dostali krídla a od toho času oni diktovali tempo hry a my sme ťahali za kratší koniec. Chceli sme sa dostať do zápasu ešte v tretej tretine, ale častými vylúčeniami sa nám nedarilo dostať sa do kontaktu. Domáci nás obrovskou bojovnosťou a chuťou do hokeja predčili.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský