0 /

Banskobystrickí hokejisti v 48. kole Tipsport ligy dokázali zdolať Nitru na domácom ľade 3:2 a dobre sa naladili na nedeľné Winter Classic na Štiavničkách. Súpera spod Zobora zdolali štrnástykrát v rade, naposledy s ním prehrali 16. apríla 2017! Do zostavy ´baranov´ sa v piatok večer vrátili viacerí absentujúci útočníci. Zo Slovana prišiel Patrik Lamper, po dvoch mesiacoch od zranenia sa zapojil do hry Tomáš Surový a po dlhšej pauze taktiež pre zdravotné problémy i Tomáš Zigo a Matej Češík.

V prvej tretine sa hral rýchly, korčuliarsky hokej. Akcie sa striedali na oboch stranách, ale chýbali šance z kategórie vyložených. V presilovke mohol otvoriť skóre náš Šoltés, no mieril vedľa. Veľký vzruch priniesla situácia v desiatej minúte. Bystrický brankár Williams sa pošmykol v medzikruží, keď vykorčuľoval za pukom, toho sa zmocnil Rapáč, avšak nestihol ho už zasunúť do prázdnej našej svätyne, pretože dobre zapracoval pri ňom obranca HC ´05 Nemčík. Prešlo len pár sekúnd a tešiť sme sa mohli napokon my. Náš štvrtý útok tvrdo pracoval v útočnom pásme, Zigo dostal puk spoza bránky pred ňu, kde operoval Tomáš Matoušek, šikovne strčil hokejku tam kde mal a bolo 1:0. Nitrania mohli vyrovnať Bučekom v 15. minúte, ale z dobrej pozície mieril iba do nášho gólmana. Barani potom v druhej presilovke v tejto časti hry mali mierny tlak, žiaľ Asselin z kruhu takisto len preveril novica Hanuljaka medzi nitrianskymi žrďami. Poslednú možnosť pred prestávkou mal znovu Buček, ale opäť mu nebolo dopriate streliť gól.

Aj v druhej tretine pokračoval kvalitný hokej s patričným nasadením na oboch stranách s množstvom súbojov o puk i rýchlymi akciami. V 25. minúte sa ocitol pri ľavej žrdi Higgs v šanci, ale zrazil puk tesne vedľa bránky. Hostia mali možnosť po aktivite Čaládiho, Williams bol proti. V polovici stretnutia sa diali veci. Najprv z medzikružia pálil náš Asselin do žŕdky, mal smolu, no potom po protiútoku troch na dvoch, ktorý začal Surový, mal možnosť Lamper, a hoci neuspel pred bránkou, z dorážky sa to podarilo Dávidovi Šoltésovi2:0. Vzruch na jednej či druhej strane neutíchal. Zaujala pekná zadovka Matouška, na opačnej strane neuspel zblízka Morrison. V 32. minúte však Nitran Lantoši poslal do úniku Slováka, Williams puk skvele vyrazil do strany, ale Slovák ho následne šikovne vrátil do stredu útočného pásma a pre Lantošiho bola ľahká práca trafiť poloprázdnu bránku – 2:1. Prešlo však iba 45 sekúnd a znovu sa hokejisti spod Urpína tešili. Po nahodenom puku Southorna ho sklepol pred Hanuljakom účinne Dávid Šoltés a druhýkrát sa tešil zo svojho presného zásahu v zápase – 3:1. Mohlo byť aj veselšie ak by Lamper využil sólo. Podobná príležitosť sa naskytla i hosťom v 40. minúte. Slovák si nakorčuľoval z ľavej strany pred Williamsa, no sám pred ním zlyhal.

Na začiatku tretieho dejstva hrali Bystričania presilovku, no paradoxne počas nej mal dve tutovky súper. Bortňák unikol a išiel sám na Williamsa, ale nemenil stav a neskôr po faule na ďalšieho unikajúceho útočníka Bučeka bolo nariadené trestné strieľanie, ktoré spomínaný aktér nepremenil, keď náš zámorský brankár vyrazil letiaci puk po vlastnom odraze až z bránkovej čiary v poslednej možnej chvíli. Hostia sa viac snažili dosiahnuť gól, my sme však dobre bránili a vykrývali stredné pásmo. Duel poriadne oživila 50. minúta. Nitran Blackwater mal konflikty s obrancom ´baranov´ Marshallom, na čo zareagovali dvaja najväčší bitkári v mužstvách – kapitán spod Zobora Mezei a zámorský legionár HC´ 05 Selleck. Férovka na ľade vyznela v počte úderov pre nášho hokejistu, obaja však putovali za pästný súboj predčasne pod sprchy. Ubehla iba minúta a hostia sa tešili zo zníženia, keď sa presadil Kerbashian, gól však videorozhodca neuznal, pretože Schiedl prešiel v tom čase cez bránkovisko a atakoval Williamsa. Počas čakania na verdikt bystrickí fanúšikovia vyprovokovali Slováka, ten stiahol rukavicu, ukázal im prostredník, čo si všimol jeden z arbitrov a poslal aj prvého asistenta do šatne za svojím kapitánom. Kerbashian sa však predsa len tešil z regulárneho gólu. V 55. minúte parádne napriahol v oslabení z pravej strany spoza protihráča do vinkla a bolo 3:2. Škoda, že potom Šoltésovi nevyšiel v presilovke bekhend, nasledovala teda dráma v posledných sekundách. Corgoni odvolali brankára, hrali v šestici a Higgs mohol definitívne spečatiť výhru, zo stredného pásma mieril do žŕdky. Nitra bola najbližšie k vyrovnaniu šesť sekúnd pred koncom. Williams vyhadzoval riskantne puk a ten od Rapáča takmer skončil za bránkovou čiarou. Našťastie sa tak nestalo a ´barani´ sa mohli tešiť z troch bodov.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HK Nitra 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Góly: 11. Matoušek (Zigo, Ďatelinka), 31. Šoltés (Lamper, T. Surový), 33. Šoltés (Southorn, Higgs) – 32. Lantoši (Marek Slovák), 55. Kerbashian (Scheidl). Rozhodovali: P. Stano, Goga – Kacej, Frimmel, presilovky na dve min: 5:7, vyššie tresty: Selleck – Mezei DKZ za hrubosť, Slovák DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, diváci: 2678

HC’05 iClinic B. Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Koper, Higgs, Bartánus – Lamper, T. Surový, Šoltés – Gabor, Zigo, Matoušek – Češík

HK Nitra: Hanuliak – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Pupák, A. Sloboda – Lantoši, Slovák, Scheidl – Majdan, Kerbašian, Blackwater – Rapáč, Bortňák, Buček – Hrušík, Čaládi, Pätoprstý

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Nevedeli sme, čo môžeme očakávať od nových hráčov a tých, čo sa vrátili po zranení. Prvých 40 minút sme však hrali dobre, intenzívne, s nasadením. V tretej tretine sme zbytočne strácali puky na obrannej modrej, aj v presilovkách. Veľmi dobrý výkon podali dnes Surový i Lamper, a to nás teší. Verím, že sa po tomto výkone dobre odrazíme do ďalších zápasov.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Domáci dali o gól viac, vyhrali, môžu byť spokojní. Aby sme boli úspešní, museli by sme sa v niektorých činnostiach súperovi vyrovnať. Dnes boli pre mňa prvé dve tretiny sklamaním, nešli sme do jednoduchého zakončenia a domáci v tomto ukázali krásu jednoduchosti. Neuznali nám gól Kerbashiana, keby som sa k tomu vyjadril, asi by som musel zaplatiť pokutu, tak sa na tieto veci ani nepýtajte.“

Dávid Šoltés, autor dvoch gólov B. Bystrice vrátane víťazného: „Bol to veľmi náročný zápas. Nitra hrá veľmi dobrý hokej túto sezónu, veľa korčuľuje, nebol to teda ľahký zápas. Jazdilo sa z jednej strany na druhú, veľa súbojov, veľa sa dohrávalo, zobralo to veľa síl. Som rád, že som sa po dvoch zápasoch v Bystrici chytil a dúfam, že budem takto pomáhať tímu naďalej. Pri mojich góloch sa prejavila super spolupráca a aj môj ťah na bránku, keď mi pri druhom góle Southorn dobre puk čapol a ja som to dal tečom dal do bránky. Pri prvom góle to bol protiútok a ja som to tam iba dorazil po odraze od betónu brankára. “

Patrik Lamper, útočník Banskej Bystrice po návrate zo Slovana: „Mohlo to byť dnes z mojej strany aj lepšie, ale dôležité je, že sa vyhralo, ostatné príde neskôr. Zápas sa musel divákom páčiť, hralo sa hore – dole, bola tam aj bitka, takže duel mal všetko čo má mať. O našej výhre rozhodli dnes využité šance. My sme využili o jednu viac a preto sme napokon vyhrali. Tešíme sa teraz už na nedeľu, každý jeden z nás. Viacerí to zažijú vôbec po prvýkrát v kariére, určite to bude pre nás všetkých dobrá skúsenosť.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice, návrat po zranení: „Ja si s Nitrou ani nepamätám slabý zápas, pretože tím spod Zobora má vždy silné mužstvo, je tam i rivalita, takže aj teraz to bol zápas so všetkým čo má v ňom byť. Diváci si iste prišli na svoje. Ja dúfam, že moja forma pôjde nahor. Po dlhšej pauze sa ešte musím do toho dostať, čo je normálne. Som hlavne rád, že som nastúpil, hral s týmito chlapcami a napokon sme aj vyhrali. Určite je to dobrá séria vyhrať s Nitrou štrnásťkrát v rade, ale dôležité bude, ako zahráme v play-off.“

Eric Selleck, zámorský útočník ´baranov´, úspešná bitka s Mezeiom: „Sme veľmi šťastní za víťazstvo. Celý tím hral skvele a dokázali sme získať tri body. Sme radi, že máme veľa hráčov späť. Čo sa týka bitky, bola tam strkanica, emócie narástli a tak sme sa pustili do seba. Pobili sme sa, podľa mňa som vyhral. Aj tento moment nás nakopol ešte viac v ceste za výhrou. Dôležitá bola prvá rana, ktorá sadla. Dá sa povedať, že som poslal taký odkaz všetkým hráčom súperov pred play-off. Dnes bola atmosféra ešte výnimočnejšia ako obvykle. Diváci boli úžasní, hlasití a pomohli nám vyhrať. Tú rivalitu medzi týmito dvomi tímami naozaj cítiť. Neviem presne koľkokrát v rade Banská Bystrica porazila Nitru, ale je to určite dosť.

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Mal som dnes určite šťastie, ale celý rok sa snažím tvrdo pracovať. Niektoré veci potrebujem ešte zlepšiť, niektoré mi idú, ale v konečnom dôsledku som pomohol tímu vyhrať. Spoluhráči hrali skvele, pomohli mi. Dá sa povedať, že to bol jeden z najlepších zápasov v sezóne, ale v podstate je to rovnaká výhra za tri body tak ako aj v iných víťazných zápasoch. Teraz si to užijeme, oddýchneme jeden deň a už sa tešíme na Winter Classic. V ňom očakávam skvelú skúsenosť a zábavu. Verím, že to bude úžasné pre všetkých, navyše hráme proti Zvolenu. S Winter Classic nemám žiadnu skúsenosť, ale keďže som vyrastal na Aljaške, tak tam som si užil veľa hokeja pod otvoreným nebom.“

Dalibor Bortňák, útočník Nitry, bývalý bystrický hráč: „Nemôžem hovoriť o nejakom spravodlivom či nespravodlivom výsledku. Keď nepremeníme šance, tak nemôžeme vyhrať. Bol to už taký play-off zápas a rozhodovali v ňom maličkosti. Hralo sa do poslednej sekundy, divákom sa určite tento duel páčil, ale nás mrzia nevyužité šance a hlavne nájazdy, z nich sme mali dať góly, vrátane mňa. Play-off sa už blíži, kádre sú uzavreté, viac sa teda bude hrať na malé chyby, ktoré v play-off rozhodujú. Bystrica dobre napádala a z toho pramenili jej šance. To si musíme prebrať. V šatni ohľadom nepriaznivej vzájomnej bilancie nepadlo ani slovo, snažíme sa hlavne zlepšovať od zápasu k zápasu a dobre sa pripraviť na play-off. Série riešia iba novinári a fanúšikovia, u nás nepadlo o tom ani slovo.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová