0 /

Banskobystrickí hokejisti v 31. kole Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade v súboji s Michalovcami rozdielom triedy 5:1. Hoci sa nám kompletne rozsypal kvalitný útok Výhonský, Tamáši, Kabáč, keď nehral ani jeden z týchto hráčov, zastúpili ich iní. Najmä Peter Melcher, ktorý dal dva góly a na prvý prihral, ale aj ďalší. Dobre zapadol i navrátilec Patrik Lamper a výborný výkon podal v bránke Evan Weninger.

Úvod duelu bol rozpačitý, chýbali šance, do prvej vážnejšej sa dostala až nová banskobystrická posila Lamper. Navrátilec a odchovanec spod Urpína mieril z pravého kruhu spoza hráča presne, Vošvrda zasiahol plecom. O pár sekúnd to skúšal pre zmenu z ľavého kruhu voľný Matej Bača, tentoraz úradovala lapačka gólmana Dukly. Skóre sa však v desiatej minúte predsa len menilo. Po vyhratom buly sa dostal puk z hokejky Melchera na modrú čiaru Patrikovi Bačíkovi, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:0. Hostia následne ožili, mali niekoľko dobrých príležitostí. V dvoch sa ocitol Przygodski, najprv neuspel z prečíslenia a potom nepokoril Weningera ani z metra. A keďže úspešný tiež nebol ani Cameranesi z protiútoku, prišiel trest. Bystričania sa presadili v 19. minúte počas presilovky, konkrétne po predchádzajúcej snahe Lampera z dorážky Peter Melcher2:0.

V strednom dejstve zvýšil na 3:0 Peter Melcher z úniku. Michalovčania mohli kontrovať, lenže Mašlonkov bekhend i Bokrošovu strelu zblízka zneškodnil výborný Weninger. Naši ´barani´ hrali potom druhú presilovku v zápase a v nej najprv Melcher zakončoval voľný z kruhu, hetrik mu prekazil Vošvrda. Ten však napokon kapituloval o niekoľko sekúnd, pretože sa ujala tvrdá rana bez prípravy spoza kruhu v podaní Dávida Šoltésa a bolo 4:0. Do prestávky oba tímy ešte nevyužili početné výhody, keď najmä zakončenie hosťujúceho Faitha volalo po góle.

Tretia tretina sa začala nevyužitou presilovkou hokejistov Michaloviec. Tí mali aj v ďalších minútach miernu prevahu, ale piaty gól pridali domáci Bystričania. V 52. minúte po dôraze pred bránkou sa k dorážke pri ľavej žŕdke dostal Martin Bdžoch a Vošvrda kapituloval – 5:0. Barani dostali razom krídla a vytvorili si niekoľko príležitostí. V presilovke nesadla dobre strela Melcherovi, presný nebol ani Berger a zblízka sa nepresadil mladý Sojka. Dukla až v závere využila početnú výhodu, v nej najprv Pavlina parádne odstavil betónom Weninger, no napokon kapituloval po strele Cameranesiho z kruhu – 5:1.

HC´05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Góly: 10. Bačík (Melcher, G. Gabor), 19. Melcher (Lamper, Bubela), 25. Melcher (Bačík, Carwell), 32. Šoltés (Berger, G. Gabor), 52. Bdžoch (Šoltés, Berger) – 58. Cameranesi (Erkinjuntti, Pavlin). Rozhodovali: Jobbágy, Žák – Hercog, Bogdaň, vylúčení na 2. min: 3:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 673 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Vašaš, G. Gabor, Melcher – Michaud, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, K. Jendroľ – Matej Bača, Sojka, Bodnár – Rákoš

Michalovce: Vošvrda – Doherty, J. Suja, Pavlin, Macejko, T. Bokroš, Mihálik, Luža – Kukuča, Cameranesi, Regenda – Galbavý, Galamboš, Keränen – Žitný, Erkinjuntti, R. Faith – Przygodzki, Buc, Mašlonka

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Som hrdý na hráčov. Počas tých šiestich dní, čo som tu, pracujú tvrdo. Majú otvorené mysle, oči, uši. Počúvajú na nové veci a implementovali ich do zápasu. Ukázali to dnes na ľade. Som šťastný za prvé moje víťazstvo s Banskou Bystricou, ale nie je to šou jedného muža. Je to tímová práca. Všetci sme radi, že tri body zostali doma.“

Peter Melcher, dvojgólový strelec Banskej Bystrice (2+1 v zápase): „Všetci sme podali veľmi solídny výkon. Podarilo sa nám streliť dovedna päť gólov, mne sa tiež podarilo prelomiť strelecké nešťastie. Dúfam, že v tomto smere budeme pokračovať a vyhrávať aj ďalšie zápasy. Mal som šance dnes i na hetrik, párkrát som tam dostal puk na prvú, no žiaľbohu mi to nevyšlo. Asi mi ten hetrik dopriaty nebol. Myslím si, že tie tri získané body tešia viac než hetrik. Možno mi to vyjde nabudúce. My teraz potrebujeme hlavne body do tabuľky, potrebujeme v nej stúpať nahor a takýmito výkonmi sa to môže dariť. Nový tréner doniesol do kabíny dobrú náladu a atmosféru i niečo nové. Myslím si, že to funguje. Ak takto budeme pokračovať, môžeme sa dopracovať niekam ďalej.“

Patrik Lamper, úspešný a víťazný návrat do Banskej Bystrice: „Takto som si predstavoval svoj návrat. Som rád, že sa vyhralo a dúfam, že budeme takto pokračovať. Bol to z našej strany dobrý zápas. Robili sme celých 60 minút to, čo sme chceli robiť. Možno tam boli nejaké menšie výpadky, ale podržal nás brankár. Ja som sa na ľade cítil veľmi dobre. Po dlhšom čase som hral veľa a som za to rád. Bol to iba môj prvý zápas po návrate domov a viem, že sa ešte môžem ja i celé mužstvo zlepšiť. V bystrickej šatni sú výborní chalani, som rád, že som tu a teším sa, že dostanem viac priestoru na ľade.“

Juraj Faith, asistent trénera Michaloviec: „To čo nás zdobilo v posledných zápasoch a prinieslo nám šesť výhier dnes nefungovalo. Boli sme slabší na puku ako domáci hráči, málo dôrazní v našej tretine, žiadne bloky striel tam z našej strany neboli. Všetko sme nechávali na brankára, nech sa s tým vytrápi. My sa musíme vrátiť k základným veciam, ktoré nám prinášali úspech. Iba tak sa dostaneme späť na víťaznú vlnu.“

Pavol Regenda, útočník Michaloviec: „Zápas sme začali dobre, ale postupom času sme nevedeli dať gól a Bystričania ich naopak dávali nám. Preto si tento duel zobrali na svoju stranu. My sme sa trápili v koncovke, celkovo sme sa utrápili a prehrali. Čo s atýka mojej nominácie na zimné olympijské hry, dozvedel som sa o nej po ceste do Banskej Bystrice v autobuse, keď som spal. Zrazu mi len začal pípať mobil. Som za to rád, je to určite splnený sen a momentálne vrchol mojej kariéry, hoci ešte stále nie som stotožnený s tým, že do Pekingu idem alebo tam mám ísť. Som však za to trénerom vďačný, hoci dnešný zápas z mojej strany nebol taký, aký by si patril na reprezentačného hráča. Musím to zlepšiť a dobre sa pripraviť na olympiádu.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský