0 /

Banskobystrickí hokejisti v 32. kole Tipos extraligy prelomili osemzápasovú sériu prehier v dôležitom súboji s Miškovcom. Prvýkrát v sezóne zvíťazili v dočasnom domovskom stánku vo Zvolene za tri body. Maďarské mužstvo je na desiatom mieste zaručujúce miestenku v kvalifikácii play-off. Naši ´barani´ z jedenástej pozície strácajú na tohto súpera po nedeľnom dueli už iba tri body.

Úvod zápasu bol rozpačitý. Aktívnejší boli o niečo viac hostia, no nevyužili dve dobré príležitosti. V prvej sa ocitol voľný Anderson spomedzi kruhov, Belányi bol pozorný, a v druhej bol Rokaly, ktorý nebezpečne tečoval puk. Do vedenia išli napokon banskobystrickí hokejisti v krátkej presilovke z prečíslenia. Vašaš ideálne našiel Alexa Bretona a ten zakončoval v trinástej minúte pohotovo bez prípravy – 1:0. ´Baranom´vyšla aj druhá presilovka. V nej mali tlak a pretavili ho do druhého gólu. Jakub Sukeľ v medzikruží mieril do odkrytej časti Adorjánovej svätyne – 2:0. Maďarský celok mohol znížiť v závere prvej tretiny, no Flick neuspel z dvoch metrov sám pred Belányim.

V strednom dejstve najprv Banskobystričania nedokázali skórovať počas šiestich minút v početnej výhode. Mali prevahu i šance, konkrétne Ihnačák, Tamáši, Sukeľ a najmä Cardwell, ten dokonca až trikrát, no Adorján odolal. V 28. minúte Breton pálil takmer od modrej čiary do žŕdky. Postupne ožíval v hre piatich proti piatim aj Miškovec. Csányii nepríjemne strieľal z kruhu a Miskolczi sa nepresadil voľný z troch metrov. Vyšlo to až v 36. minúte Vasovi po rýchlej akcii prvej formácie, dostal sa totiž k nemu puk po kolízii Osterberga s Bretonom a poslal ho v páde ponad lapačku gólmana HC ´05 – 2:1. Pred prestávkou mal ešte na bystrickej strane dobrú možnosť Faško-Rudáš, avšak nesadol mu v koncovke ideálne puk na hokejku.

Na začiatku tretej tretiny nevyužili hráči spod Urpína ďalšiu presilovku, po nej mali rovnakú možnosť hostia a tí aj poriadne hrozili. Najprv to bol Vas, úradoval betón Belányiho, ktorý následne vychytal Magosiho a Galanisza. Maďarský celok mal potom ďalšie početne výhody a to dokonca jednu o dvoch hráčov v trvaní 55 sekúnd, využil ju, keď sa presadil z kruhu nekompromisnou strelou Magosi 2:2. Trojnásobný majster našiel na tento zásah súpera odpoveď v 55. minúte. Samuel Mlynarovič pekne prenikol do útočného pásma, našiel si priestor medzi kruhmi a presne zakončil – 3:2. V záverečných minútach ešte Miškovec odvolal brankára, hral v šiestich, ale vyrovnať sa mu nepodarilo.

HC‘05 Banská Bystrica – DVTK Miškovec 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Góly: 13. Breton (Vašaš, Kabáč), 16. J. Sukeľ (Breton, Ihnačák), 55. Mlynarovič (Marek Sloboda, Ganz) – 36. Vas (Osterberg, Wehrs), 52. Magosi (Galanisz, Szirányi). Rozhodovali: Müllner, P. Šefčík – Hercog, J. Šefčík, vylúčení na dve min.: 5:7, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Belányi – Crevier-Morin, Breton, Cardwell, Ďatelinka, Ganz, Bdžoch, Demo – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – Vašaš, Mlynarovič, Dvorský – D’Aoust, Tamáši, Kabáč – Kriška, Výhonský, Vybíral – Marek Sloboda (od 30. min.)

Miškovec: Adorján – Wehrs, Bukor, Láda, D. Kiss, Szirányi, Vojtkó, Fazakas – Rokaly, Vas, Osterberg – Magosi, Lövei, Csányi – Anderson, Galanisz, Flick – Turbucz, Páterka , Miskolczi

Jozef Budaj, asistent trénera Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že hráme proti nepríjemnému súperovi, ktorý dobre korčuľuje. Snažili sme sa hrať čo najlepšie, najmä v strednom pásme, dobre napádať a byť silní na puku. Získali sme konečne prvé tri body vo Zvolene, čo nás teší. Je to iba začiatok, všetci v to veríme a chceme sa priblížiť k play-off. Dôležité bolo, že sme sa ubránili v oslabeniach v tretej tretine a dokázali streliť tretí gól. Chceme ísť krok po kroku. Malé veci rozhodujú zápasy a na tých pracujeme. Vieme, že sa bijeme práve s Miškovcom o miestenku do kvalifikácie play-off, preto sme radi, že to dobre pre nás dopadlo. Teraz bude už každý jeden zápas pre nás dôležitý a rovnako tak každý získaný bod.“

Samuel Mlynarovič, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Konečne sme vyhrali, je to skvelý pocit. Som rád, že som dal víťazný gól a dobre to tam trafil. Bolo to po buly, všetko dobre zapadlo ako to zapadlo. Miškovec sa aj po našom vedení stále držal v hre, viedli sme 2:0 a mohli sme v ďalších presilovkách pridať i tretí gól, no nestalo sa, súper vyrovnal, ale poctivou tímovou robotou a odhodlaním sme to predsa len strhli na našu stranu. Verím, že toto bude impulz, ktorý nám pomôže a aj v ďalších zápasoch sa nám bude dariť. Uvedomujem si, že som takto dlho nečakal na prvý gól v sezóne, no mal som dlhú pauzu, keďže som bol dlho zranený a nehral som. Teraz verím, že tých gólov bude aj na moje konto pribúdať, najmä však verím víťazstvá, aby sme sa dostali do kvalifikácie play-off. Tam chceme potrápiť niekoho. Tento zápas bol dôležitý, chceli sme skresať náskok súpera na tri body, lebo deväť by už bolo veľa. Teraz je to v tabuľke hrateľné pre nás v boji o desiatu priečku. Budeme sa snažiť získavať body kde to len bude možné. Verím, že Miškovec bude zakopávať a my ho predbehneme.“

Jakub Sukeľ, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas. Išli sme do neho s cieľom získať tri body a to sa podarilo. Prvá tretina bola dobrá, viedli sme 2:0. Druhá nebola ideálna, inkasovali sme v nej gól. V tretej nás výborne podržal ´Belo´ v bránke a ´Mlynky´ to rozhodol, takže sme radi. Zbytočne sme si skomplikovali zápas v tretej tretine oslabeniami, to sa nám nemôže stávať. Nemôžeme hrať tak dlho v oslabení, to rozhoduje o výsledku v zápasoch. Aj keď sme inkasovali vyrovnávajúci gól, tak bolo dôležité, že sme dokázali streliť víťazný. Po tejto výhre bude lepšia atmosféra v kabíne. Hlavne, že sme získali body so súperom, ktorý je v tabuľke pred nami, kde chceme byť my. O to sú cennejšie.“

Dave Allison, tréner Miškovca: „Prvých desať minút sme mali dobrých, ale ďalších desať sme len odhadzovali puky, mali veľa strát. Nabaľovalo sa to a súper nám strelil dva góly v ich presilovkách. V druhej tretine sme už hrali o dosť lepšie, ale myslím si, že to prišlo neskoro. Musíme byť konzistentnejší a to sme dnes neboli po celý čas, preto sme prehrali.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský