0 /

Banskobystrickí hokejisti po sobotňajšej jasnej výhre nad Detvou v play-off našej najvyššej súťaže zakopli v nedeľu s týmto súperom a druhý štvrťfinálový zápas prehrali 2:4. Do zostavy hostí sa vrátil uzdravený Puliš, nastúpil v prvom útoku, ktorý nám dal tri góly!

V prvej tretine najprv oba tímy nevyužili presilovky, skóre mohli otvoriť naši chlapci, ale Lunter z medzikružia Petríka neprekonal. Do vedenia išla napokon Detva. Murček vyhral v buly, puk poslal pred bránku, kde bol úplne voľný Ščurko a prezentoval sa pekným bekhendovým blafákom – 0:1. My sme mohli vyrovnať v ďalšej početnej výhode, v nej mal tri dobré možnosti Lunter, ale ani z dvoch metrov sa mu nepodarilo nájsť recept na gólmana hostí. V presilovke pohrozil i súper. Ščurko sa nepresadil zblízka a pred Williamsom pohorel aj V. Fekiač, keď nepochopiteľne prestrelil bránku. V 16. minúte sa Šoltés pekne preštrikoval pred detviansku bránku, no ani on stav nemenil. Až o pár sekúnd sa vydarila parádna strela Patrikovi Lamperovi z pravej strany a jeho tvrdý projektil znamenal vyrovnanie na 1:1. Do prestávky mohli podpolianske ´medvede´ znovu viesť, skúšal to Tibenský z kruhu, ale Williams bol proti.

Na začiatku stredného dejstva mali príležitosti naši hokejisti. Zaujal prienik Luntera, ale pri pravej žrdi neskóroval. Potom to v presilovke skúšali Šoltés a Surový, Petrík bol proti. Detvania hrozili z brejkov, po jednom z nich spálil tutovku Gašpar. Najväčšiu šancu však mali ´barani´ v 31. minúte. Šoltés strieľal z medzikružia, no Petrík ležiac na ľade predviedol neuveriteľný zákrok lapačkou. Nakopol tým spoluhráčov, ktorí sa presadili v presilovke. Od modrej vystrelil Martin Chovan, Murček tečoval puk do žŕdky, no z následnej dorážky ho napokon poslal za Williamsa Ščurko1:2. Hokejisti spod Urpína museli tak prepnúť na vyššie obrátky, čo sa aj udialo, no v početnej výhode pohorela na brankárovi kompletná zámorská trojica Faille, Selleck a Asselin. Posledne spomínaný netrafil ani poloprázdnu svätyňu súpera.

V tretej tretine mali ´barani´ prevahu, ale nevypracovali si vyložené šance. A tak na opačnej strane udreli hostia. Po výbornej práci Murčeka s pukom a jeho prihrávke sa rútil sám na Williamsa Puliš a v 47. minúte potvrdil kanonierske schopnosti – 1:3. Naše mužstvo už muselo túto hrozbu brať vážne. Surový sa ešte nepresadil zoči – voči Petríkovi, ale ten napokon kapituloval po delovke Mareka Bartánusa z kruhu v presilovke – 2:3. Záver bol tak poriadne dramatický. Štvrtý gól Detvy mal najprv na hokejke Žilka, netrafil ľavý horný roh, na opačnej strane to v tlaku skúšal znovu Bartánus. Bystričania už nemali čo stratiť, odvolali na konci duelu brankára, no v šestici nevyrovnali. Puk medzi opustené žrde totiž dopravil hosťujúci Král a poistil tak nečakané víťazstvo Podpoľancov po výsledku 2:4.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC 07 Detva 2:4 (1:1, 0:1, 1:2) – stav série 1:1

Góly: 16. Lamper (T. Surový, Kubka), 52. Bartánus (K. Sloboda, T. Surový) – 9. Ščurko (Murček, Puliš), 34. Ščurko (Murček, Martin Chovan), 47. Puliš (Murček), 60. Král (Tibenský)

Rozhodovali Fridrich, P. Jonák Výleta, Bogdaň, vylúčení na 2 min: 4:7, vyššie tresty: Sládok (Detva) 10 minút za zhodenie rukavíc, presilovky 1:1, oslabenia 0:0, 2476 divákov.

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, Southorn, Mihálik, K. Sloboda, Nemčík, Biro – Lamper, T. Surový, Šoltés – Asselin, Faille, Selleck – M. Lunter, A. Šťastný, Bartánus – Koper, Zigo, Matoušek – Češík (od 50. min.)

Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Betker, Golian, Sládok, F. Fekiač, Kuklev, Gachulinec, D. Jendroľ – Puliš, Murček, Ščurko –  Žilka, V. Fekiač, R. Gašpar – Král, McLean, Tibenský – Török, Matúš Chovan, Martin Ďaloga

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že to nebude jednoduché. Prvú tretinu sme nehrali dobre, teda tak ako sme chceli. Súper hral obetavo, tímovo a to bolo rozhodujúce. Celý zápas sme sa naháňali za výsledkom, mali sme dosť šancí, ale brankár Detvy chytal fantasticky, podržal svoje mužstvo. Nehrali sme s takou intenzitou ako v sobotu. Musíme si dať pozor na prvú päťku súpera, ktorá dnes rozhodla, dala nám tri góly. Treba teda nejaké veci zmeniť. Vedeli sme, že to nebude ľahká séria, moji zverenci sa musia dať dohromady, nepodceniť súpera v hlavách. Práve o tom podcenení sme sa rozprávali po prvom zápase, lebo do hláv to vojsť môže, takže sme sa veľa o tom bavili a prízvukovali, že musíme do zápasu dobre vstúpiť, hrať tak ako včera. To sa však nestalo. Urobili sme pár chýb a presilovky boli z našej strany kostrbaté.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Mali sme výborný vstup do zápasu. Vždy je ťažké ustáť prvú tretinu, nám sa to opäť podarilo. Zachovali sme si pohyb aj do ďalšej časti stretnutia. Dôležité bolo i to, že sme zvládli presilovky súpera. Blokovali sme strely a to taktiež rozhodlo o výsledku. Moji hráči hrali výborne, tímovo, vrhali sa do striel a Roman Petrík v bránke nás podržal. Chcel by som mojich zverencov pochváliť za neskutočný a vynikajúci výkon. Veľmi si toho vážime. Povedali sme si aj pred týmto duelom, aby sme boli čo najmenej vylučovaní, nestalo sa tak úplne, ale zvládli sme oslabenia. Síl máme dosť. Hráme na štyri päťky. Teraz nás čakajú dva dni voľna a naberieme síl. Sme radi, že má Petrík dobrú formu. Vyhovuje mu, keď je v permanencii. Tešíme sa už na domáce zápasy. Dúfam, že konečne na ne prídu aj naši diváci vo väčšom počte a snáď spolu i s Bystričanmi vypredajú štadión.“

Roman Petrík, brankár Detvy: „Išli sme potrápiť Bystricu na ich ľade a podarilo sa nám vyhrať, čo je super. Je to prvá naša výhra v play-off. Tešíme sa z toho. Veríme, že aj doma vyhráme nejaké zápasy. Ja som mal dosť veľa roboty, nesťažujem si. Máme teraz dva dni na oddych, určite zregenerujeme. V sobotu rozhodli presilovky súpera, ale dnes sme ich zvládli a to malo vplyv na výsledok. Mne sa chytalo po oba zápasy dobre. Vyhovuje mi, keď ide na mňa viac striel počas zápasu. Dôležité bolo, že sme zvládli dnes prvú tretinu. Rozhodujúci bol gól na 1:3. Ten nás upokojil a už sme to zvládli.“

Marek Bartánus, autor nášho gólu na 2:3: „Nikto nečakal, že to bude ľahká séria. Detva hrá výborný hokej. Dnes nám to nevyšlo, pretože sme upustili od nejakých vecí, ktoré nám vychádzali v prvom zápase. Už sme si to teraz všetci v šatni uvedomili. Určite na tom popracujeme a vrátime sa k našej hre. Výkon nebol z našej strany ani v tomto stretnutí zlý, no nedali sme góly zo šancí, ktoré sme mali. Súperovi to vyšlo, predviedol školu efektivity. Ťažko sa hrá proti nim, keď musíte do nich búšiť. Je teda stav série 1:1, ale nič sa ešte nedeje, ideme ďalej, chceme v Detve vyhrať. Musíme sa viac snažiť, viac chodiť do bránky a šťastie sa prikloní na našu stranu. V druhom zápase sme nešli tak do bránky ako v tom prvom. Musíme sa k tomu vrátiť hneď ten ďalší zápas a tento čo najskôr hodiť za hlavu.“

Ladislav Ščurko, autor dvoch gólov Detvy: „Bol to ťažký zápas. Siahli sme na dno svojich síl. Vydaril sa nám však aj strelecky, dali sme majstrovi štyri góly a to sa cení. Ubránili sme aj ich presilovky, čo bolo kľúčové. Podarilo sa nám i zregenerovať, vládali sme sa ubrániť veľkej sile súpera. Nie sme mužstvo nabité hviezdami, skôr kolektívne, dávame do hry srdiečko, bojovnosť, dnes nám to vyšlo, preto sa môžeme tešiť z prvej výhry v play-off.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová a Marek Rakovský