FOTO: Na Námestí SNP oslávilo zlatý hetrik ´baranov´ takmer dve tisíc ľudí

ŠPORT
1 /

Takmer dve tisíc fanúšikov prišlo vo štvrtok večer oslavovať zisk tretieho majstrovského titulu spolu s hráčmi, realizačným tímov a vedením HC ´05 na banskobystrické Námestie SNP.

Oslavy začali spanilou jazdou hokejistov na špeciálne upravenom autobuse bez strechy zo zimného štadióna do centra mesta. Na pódium postupne prišli všetci aktéri tretieho zlatého hetriku a šampanským sa nešetrilo. Prvú dávku z fľaše schytal moderátor podujatia Adam Lehocký od útočníka Tomáša Matouška, následne sa druhá dávka ušla primátorovi Banskej Bystrice Jánovi Noskovi od skúseného Mareka Bartánusa a tretia putovala na hlavu a za krk trénera Dana Cemana, o čo sa postaral ďalší náš útočník Andrej Šťastný. Na pódiu zaspievali slovenskú hymnu chlapi zo Šumiaca, nechýbala ani popevok fanúšikov „My sme majstri no a čóóó“, ktorý je v meste pod Urpínom najpopulárnejší.

Pri prvom titule niesol z hráčov na pódium majstrovskú trofej Tomáš Surový, pri druhom Cason Hohmann a teraz pri treťom pripadla táto úloha obrancovi Vladimírovi Mihálikovi.

„Chcel som, aby sme sa striedali, čo sa týka nesenia trofeje na pódium slávnostných osláv. Hokej je kolektívny šport, takže by to nemal byť stále iba kapitán,“

– ozrejmil svoje rozhodnutie útočník Tomáš Surový, ktorý počas všetkých troch majstrovských sezón nosil na svojom drese kapitánske Céčko. Nadšenie fanúšikov ho nadchlo:

„Sme veľmi radi, že prišlo toľko ľudí na námestie a že práve takto mohla vyvrcholiť sezóna. Vidieť, že si to stále vážia, rovnako ako aj my hráči. Majstrovský titul je výsledkom celoročnej práce už od mája, keď sa začína mužstvo iba skladať. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo dvakrát obhájiť titul, získať ho tretíkrát v rade, dostať sa piatykrát po sebe do finále patrične si to užívame. Fanúšikovia nám na námestí vytvorili skvelú atmosféru, tie tituly patria aj im.“

Náš 32-ročný obranca Vladimír Mihálik bol pri všetkých prvenstvách tohto tímu. Po skončení osláv ani on netajil svoje pocity:

„O tom, že donesiem trofej na pódium rozhodol kapitán Tomáš Surový. Veľmi ma to potešilo. Je to pre mňa niečo špecifické oslavovať tretíkrát v rade majstrovský titul. Málokto sa takým niečím môže pýšiť. Ľudia na námestí boli skvelí, prišlo ich veľa a potešili nás.“

Mesto Banská Bystrica venovalo majstrovskému klubu HC ´05 zlatú pamätnú plaketu s tromi pukmi. Na každom z nich bola vyznačená sezóna, v ktorej ´barani´ získali titul.

„Nebolo veľmi zložité vymyslieť takúto plaketu, keď niekto získa zlatý hetrik a päťkrát v rade je vo finále. Myšlienka vznikla spontánne. My sme chceli takto oceniť celý hokejový klub. Za posledných päť rokov tam všetci odviedli úžasnú robotu. Dokázali v meste rozpútať pravé hokejové peklo. Myslím si, že málo čo dokáže ľudí spojiť ako takýto hokejový úspech,“

– uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý zlatú plaketu odovzdal na pódiu kapitánovi tímu Tomášovi Surovému.

Banskobystrický útočník Matej Češík sa tešil už zo šiesteho slovenského titulu. Prvý získal ešte v roku 2007 so Slovanom Bratislava, ďalšie dva s Košicami v rokoch 2013 a 2015 a po návrate do rodnej Banskej Bystrice pribudli na jeho konto ďalšie tri v rade.

„Bolo to krásne, ľudia sa tešili, Chlapi z Horehronia parádne zaspievali. Tento titul je pre mňa najkrajší, pretože je najčerstvejší a posledný. Je pre mňa i najemotívnejší. Trošku som stratil hlas, ale nie je to z trojdňových osláv, hoci mi to všetci vravia. Ja som ho stratil ešte pred posledným piatym finálovým zápasom. Ochorel som trochu. Cez tieto oslavy sa teda musím šetriť,“

– prezradil tridsaťročný defenzívny center ´baranov´ a zároveň šesťnásobný slovenský hokejový majster.

Začiatku osláv ešte pred odchodom autobusu zo zimného štadióna sa zúčastnil aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, ktorý pre Bystricoviny a TASR povedal:

„Som fanúšik hokeja a chcel som pogratulovať Banskej Bystrici, pretože to, čo sa jej podarilo, je obrovská vec. Všetci, ktorí sa vyznajú hokeju, môžu so mnou súhlasiť, že to nie je náhoda. V bystrickom klube bolo badať dlhodobú koncepčnú prácu, ktorá priniesla výsledky. Sledoval som finálovú sériu, podľa mňa bola najlepšia, pretože oba tímy odohrali krásne a napínavé zápasy.“


Skvelým bystrickým fanúšikom a bojovným ´baranom´ sa za úspešnú sezónu poďakoval tréner Dan Ceman. Oslava tretieho titulu pokračovala pod pódiom pred Radnicou autogramiádou našich zlatých ´baranov´.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a FB