0 /

Banskobystrickí hokejisti nastúpili na druhý duel sezóny v našej najvyššej slovenskej súťaži ako úradujúci majster konečne na domácom ľade. Po výhre v Poprade sme dokázali naplno bodovať i s Detvou – zvíťazili sme 5:2. Pri všetkých našich góloch bol obranca Jordan Southorn, v zápase si pripísal štyri asistencie.

Detvanci dostali už v druhej minúte príležitosť hrať presilovku, ale z vylúčenia Kabáča nevyťažili nič. Ako sa využívajú početné výhody sme predviedli my. Na opačnej strane si potom sadol na trestnú lavicu Jendroľ a lekciu z efektivity sme ukázali súperovi už po 68 sekundách, presadil sa Patrik Lamper – 1:0. V 14. minúte mohol zdvojnásobiť naše vedenie Róth, s jeho strelou spomedzi kruhov si však poradil brankár Petrík. O pár sekúnd dostal hosťujúci Pač päťminútový trest za vrazenie na mantinel a zvýšiť mohol Southorn od modrej, dobre clonil Hrnka, gólman Detvy však výborne reagoval na puk. Barani v závere prvej tretiny dostali početnú výhodu o dvoch hráčov, nevyužili ju, ale sedem sekúnd pred klaksónom sa dočkali vo výhode o jedného hokejistu, Jordan Hickmott dorazil puk do bránky po veľkom tlaku – 2:0.

Po pokojnom úvode druhej časti hry sa domáci fanúšikovia potešili aj tretíkrát. Joona Jääskeläinen dostal peknú prihrávku  a z ľavého kruhu prestrelil v 26. minúte Petríka – 3:0. Nastalo uspokojenie sa s výsledkom, menej sme korčuľovali, hralo sa hore –dole. Hostia toho využili z protiútoku. Zuzinovi naľavo korčuľoval Ščurko, Peter Zuzin sa mu chystal prihrať, keď si v tom momente zrazil puk do vlastnej siete obranca Southorn – 3:1. Detva sa dočkala aj druhého gólu, dve minúty pred koncom tretiny využil presilovku švihom zblízka Martin Podešva2:3.

V tretej tretine sme sa vrátili k svojej hre, zapli sme na vyššie obrátky a v 46. minúte mohol Banskej Bystrici vrátiť dvojgólové vedenie Nemčík, no Petrík sa stihol presunúť a skvelým zákrokom podržal tím. Vyšlo nám to až na druhý pokus, v 47. minúte sa druhýkrát v zápase presadil Joona Jääskeläinen v presilovke z ľavého kruhu po štvrtej asistencii Southorna – 4:2. Súper ešte pohrozil nečakane spoza bránky Törökom, Beskorowany mal aj šťastie, no inak Detva nehrozila. Piaty zásah definitívne hostí umlčal, postaral sa oň Mitchell Blake Wahl, keď zavesil puk pod žŕdku po krížnej prihrávke Hickmotta – 5:2.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 WPC Koliba Detva 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Góly: 9. Lamper (Southorn, Šoltés), 20. Hickmott (Southorn, Wahl), 26. Jääskeläinen (Southorn, Hickmott), 47. Jääskeläinen (Southorn, Wahl), 53. Wahl (Hickmott) – 33. Zuzin (Martin Chovan), 39. Podešva (J. Sýkora, Žilka).

Vylúčení na dve min: 5:6, navyše: Pač (Detva) 5+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Adamec, Valach – Durmis, Jurčiak, diváci: 2334.

HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany – J. Brejčák, Southorn, Biro, Mihálik, Ďatelinka, Nemčík, Petrinec – Hickmott, Wahl, Šoltés – Lamper, Hrnka, Jääskeläinen – Fafrák, Tamáši, Bartánus – Róth, Gabor, Kabáč

HC 07 WPC Koliba Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Golian, Andersons, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Kuklev, Pač – Zuzin, P. Valent, Ščurko – Žilka, Podešva, J. Sýkora – Král, Gašpar, M. Surový – Török, V. Fekiač, Čenka

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme boli lepším tímom, pretavili sme to do dvoch gólov, v druhej sme síce pridali tretí, ale prestali sme korčuľovať a súper nás predčil, bol lepší. S Detvou sme hrali takpovediac hore – dole a to sme nechceli. Nehrali sme náš hokej. Pučili sme sa však z toho a ešte k tomu aj brali napokon tri body. V tomto ohľade to bolo dobré.“

Jordon Southorn, obranca B. Bystrice, štyri asistencie v zápase: „Začali sme dobre, dali sme rýchle góly, takto by sme chceli začať každý zápas. Potom sme mali niekoľko vylúčení, ale ustáli sme oslabenia, dokázali sme sa otriasť po dvoch inkasovaných góloch súpera a v tretej tretine sme spravili všetko pre to, aby sme vyhrali a vedenie si postrážili. Vrátili sme sa k svojej hre. Som rád, že sme sa presadili v presilovkách, trénovali sme ich posledné dva týždne a tak som si mohol aj ja pripísať nejaké kanadské body. Najdôležitejší je však tímový úspech.“

Patrik Lamper, autor prvého gólu Banskej Bystrice: „Prvú tretinu sme hrali dobre, no potom sme si mysleli, že to pôjde samo, prestali sme korčuľovať. Hostia znížili. Tretiu tretinu sme museli zapnúť na vyššie obrátky a hrať našu hru, čo sa podarilo a vyhrali sme. Sme radi za šesť bodov z dvoch zápasov, vedeli sme, že to nebude ľahké s Popradom a ani s Detvou. Teší ma dnes môj gól na 1:0, ale dôležité je, že sa vyhralo, to ma teší oveľa viac.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „ Prvá tretina bola dobrá z našej strany, dobre sme korčuľovali, nepúšťali sme súpera k nejakým šanciam. V druhej sme však akoby prestali hrať, Detva nás prestrieľala, málo sme korčuľovali, inkasovali sme až dvakrát a súper sa dotiahol na rozdiel gólu. V tretej tretine sme hostí už nepustili do vyložených šancí a znovu sme hrali svoju hru, ktorá nás zdobila v prvej tretine. To bol základ úspechu. Dali sme nejaké góly aj v presilovkách, ale je stále ešte čo zlepšovať. Budeme sa snažiť využívať každú jednu početnú výhodu. Po dvoch kolách máme dve výhry, takže s týmto musí byť spokojnosť, lepší štart sme si nemohli ani predstaviť. Som rád, že majstrovskú zástavu odhalil ´Suro´, je už hokejovou legendou, takže verím, že si to užil. Bola to pekná pocta pre neho. Páčilo sa mi aj majstrovské video.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Povedali sme si, že musíme vstúpiť do zápasu disciplinovane, no to sa nepodarilo. Ponúkli sme súperovi presilovky a prehrávali sme 0:2. Druhú tretinu sme hrali výborne, boli sme lepším tímom, hoci sme dostali tretí gól, znížili sme napokon stav na 3:2 a mali sme lepší pohyb. V poslednej časti hry sme chceli ísť do vyrovnania, ale nepodarilo sa nám to, vyrobili sme hlúpy faul a nasledoval gól na 4:2, ktorý nás zlomil. Piaty gól sme inkasovali po nepokrytí hráča medzi kruhmi. Nemôžeme proti takémuto kvalitnému súperovi hrať v štvorici. Musíme hru udržať v piatich ak chceme pomýšľať na lepší výsledok.“

Peter Zuzin, strelec prvého gólu Detvy: „Prvú tretinu sme nehrali hokej aký sme produkovali v druhej tretine, teda jednoducho, to čo hrá práve Banská Bystrica. Nahadzovať puky do útočnej tretiny, za bránku a z toho ťažiť. Začali sme to robiť až v strednom dejstve, boli sme silní na puku a znížili sme na rozdiel gólu. Žiaľ iba druhú tretinu sme boli lepší, v prvej a tretej boli naopak lepší domáci, preto aj vyhrali. Dostávame góly po individuálnych chybách. To si musíme uvedomiť a poučiť sa z toho. Treba to napraviť, aby sme mohli vyhrávať.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová