0 /

Banskobystrickí hokejoví ´barani´ v 44. kole Tipos extraligy hostili v dočasnom domovskom stánku vo Zvolene Detvu. A hoci duel prehrali vysoko 2:6, viac pozornosti pútali rozhodcovia Kalina s Novákom. Udelili veľké množstvo trestných minút, zápas natiahli na rovné tri hodiny a vykázali zo štadióna prezidenta nášho klubu Juraja Kovala a jeho syna Júliusa, ktorý zastáva funkciu športového manažéra (exkluzívne foto v našej galérii).

Vo Zvolene to bola od začiatku jednoznačná záležitosť Detvy. Tá išla do vedenia už po 48 sekundách, keď Čacho ľahkou strelou z dolnej časti pravého kruhu zaskočil Belányiho – 0:1. V piatej minúte fauloval Ďatelinka v úniku Jána Sýkoru a nariadené trestné strieľanie útočník hostí rutinérsky premenil – 0:2. Hokejisti spod Urpína potom mohli znížiť, no Melcher neposlal puk do odkrytej bránky a v presilovke sa neujal ani teč Lampera, vzápätí Sukeľ neuspel zblízka a rovnako tak stroskotal pred gólmanom Petríkom znovu Lamper. V 16. minúte v strednom pásme obranca Detvy Jendroľ škaredo fauloval nášho Tamášiho, no arbitri nepískali faul, čo nazlostilo vedenie HC ´05. Následne nevyužil ďalšiu príležitosť Melcher a na druhej strane sa presadil po strele Charbonneaua šikovným tečom Ján Sýkora sekundu po skončení presilovky – 0:3.

Pred začiatkom druhej tretiny prezident Banskej Bystrice Juraj Koval a jeho syn, športový manažér Július Koval, vyčítali rozhodcom neodpískaný zákrok Jendroľa na Tamášiho, takže arbitri Kalina s Novákom sa ich rozhodli vykázať zo štadióna. Prestávka sa tak natiahla na 40 minút! Po nej ´barani´ zatlačili podpolianskych ´medveďov´, mali prevahu, ale vypracovali si iba jednu vážnejšiu šancu, ktorú nevyužil Faško-Rudáš. Detva nepretavila do štvrtého gólu dve presilovky v rade, ale mrzieť ju to nemuselo, pretože po ich skončení Rymsha napriahol spoza kruhov a zvýšil na rozdiel štyroch gólov – 0:4. V ďalšej početnej výhode hostí nezužitkoval dve čisté príležitosti V. Fekiač, ale pred druhou prestávkou predsa len menil stav na 0:5 Čacho, keď skóroval zoči – voči Belányimu. To sa už však na tribúnu vrátili naši Kovalovci a bolo otázne, ako zareagujú rozhodcovia.

Tretiu tretinu Kalina s Novákom začali i napriek účasti vykázaných predstaviteľov HC ´05 a aj tí sa prizerali ďalšiemu zásahu súpera, keď po necelých 90 sekundách prenikol po pravej strane Rymsha a pridal šiesty gól svojho tímu – 0:6. Banskobystričania odpovedali v 45. minúte. Filip Vašaš predviedol peknú individuálnu akciu a z kruhu pokoril Petríka – 1:6. Ten následne podržal svoj tím v oslabení, pretože náš Kábáč ho mohol prekonať zblízka. Duel sa však už prakticky iba dohrával. ´Barani´ ešte využili presilovku v 55. minúte, keď strelu Ďatelinku účinne tečoval Patrik Lamper2:6. A na záver ešte trojhodinový zápas okorenila bitka Cardwella s Bačom. Schyľovalo sa i k pästnému súboju Creviera-Morina s Jendroľom, obaja zhodili rukavice, no z mastenice nič nebolo, pretože tréner Bokroš veľmi ráznym spôsobom odvolal svojho zverenca z ľadu a ten ´zbabelo´ no na druhej strane ´rozumne´ putoval na striedačku a hneď aj radšej do šatne.

HC 05 Banská Bystrica – HC 07 Detva 2:6 (0:3, 0:2, 2:1)

Góly: 45. Vašaš (Sojka, Žiak), 55. Lamper (Ďatelinka, Faško-Rudáš) – 1. Čacho (Gachulinec), 5. J. Sýkora (z trest. strieľania), 20. J. Sýkora (Charbonneau, Cox), 35. Rymsha (Gachulinec), 40. Čacho (Downing), 42. Rymsha (Gachulinec)

Rozhodovali: Kalina, M. Novák – Bogdaň, Gegáň, vylúčení na 2 min: 7:11, vyššie tresty: Ďatelinka, Cardwell a Crevier-Morin 10 minút za zhodenie rukavíc, Ihnačák 10 minút za nešportové správanie – King 10 minút za zhodenie rukavíc, Bača a Jendroľ 10 + 10 minút za nešportové správanie a zhodenie rukavíc, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Belányi – Žiak, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Ganz, Bdžoch, Petrinec – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – Lamper, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Sojka, Melcher – Výhonský, Dvorský, Marek Sloboda – Mlynarovič

Detva: R. Petrík – Lalík, F. Fekiač, Gachulinec, Rymsha, Rais, King, O. Turan, Jendroľ,  – Ščurko, Čacho, Ľupták – Askarov, Downing, J. Sýkora – Charbonneau, P. Valent, Cox – Matej Bača, V. Fekiač, Žilka

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to divný zápas. Detva bola veľmi efektívna, dala ľahšie góly. My ich dostávame v poslednom čase priveľa, to bol hlavný dôvod i tejto dnešnej prehry. Videl som však i pozitíva, dobre sa zapojili do hry napríklad Sojka, Melcher. Hrali sme už oveľa horšie zápasy ako tento a bodovali sme v nich. Videl som teda aj pozitívne veci. Ak budeme hrať poctivý hokej a robiť menej chýb, budeme zbierať body. Čo sa týka tých nehokejových vecí, my sa koncentrujeme iba na hokej. Neriešime to, čo sa deje okolo. To nie je naša robota.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme zlý úvod. V prvej tretine sme hrali zle, dostali sme tri góly. Nevedeli sme sa dostať do zápasu ani v druhej tretine. V tretej si už Detva strážila výsledok, my sme to už len skorigovali. Nebol to oslnivý výkon z našej strany. Nezapasovala mne osobne tá dlhá prestávka medzi prvou a druhou tretinou, keďže som tam mal vyšší trest. Musel som sedieť nejakých trinásť minút navyše na trestnej lavici. Nebolo to nič príjemné. Rozhodcovia mi povedali, že čakajú, kým vypracú nejaký sektor. Ja som sa spýtal, či by vypratali celý štadión, keby na nich niekto kričal, kebyže sú tu ľudia. Bohužiaľ, išli do šatne, odmietli ísť na ľad a vyhodnotili to tak ako to vyhodnotili. Ešte som nič také nezažil. Je to profesionálna liga a toto nám nerobí nejaké dobré svetlo. Bol to teda dlhý zápas, bohužiaľ stali sa v ňom také veci, aké sa stali.“

Prezident HC ´05 Juraj Koval, pre bystricoviny.sk  po vykázaní zo štadióna so slzami v očiach uviedol: „Prvú tretinu sme prehrali 0:3, lebo Detva bola podstatne lepšia. No asi v pätnástej minúte sa udial agresívny zákrok Jendroľa na nášho hráča Tamášiho. Považoval som to za hrubé ohrozenie zdravia nášho hráča. Rozhodcovia nechali pokračovať v hre, neprerušili ju ani. Podľa mňa to bolo napadnutie hlavy a krku. Nezapískali faul. Keďže je prázdny štadión a ľudia nie sú povolení, tak som zakričal smerom na arbitra Kalinu, že pán Kalina, chráňte zdravie hráčov! Ďalej na pána Nováka, že pán Novák, treba takéto zákroky pískať. Nič viac a nič menej. Cez prestávku prišiel za nami hlavný usporiadateľ, že máme zmeniť správanie. Pred začiatkom druhej tretiny išiel na kocke opakovane daný zákrok Jendroľa, išlo naozaj o hrubý a nezapískaný faul. Takže, keď išli rozhodcovia na plochu, zakričal som na nich, že výborný výkon, bravó, gratulujem, máte televízny záznam na kocke, môžete si to pozrieť. Nič zlé som nepovedal, ani jeden vulgárny výraz. Rozhodcovia sú však jemnocitní. Nepustili mužstvo hostí ani na ľadovú plochu. Povedali, že pokiaľ sa nevzdialim zo štadióna aj s mojim synom, tak ukončia zápas. Hokej robíme pre to, aby sa hral. Toto je však vrchol zo strany týchto nedotknuteľných pánov. Zažil som za šestnásť rokov v hokeji kadečo. Videl som aj, ako sa správali diváci či funkcionári, ale aby si za moje nevinné výroky rozhodca radšej sypal popol na hlavu, tak on ide škodiť chlapcom, ktorí chcú hrať hokej. A škodiť aj funkcionárom, ktorí v tejto dobe bez divákov a bez peňazí robia hokej. Je toto v poriadku? Ja svoje vystúpenie nepovažujem za nejaký výstup. Ja som povedal, aby páni riadne pískali nebezpečné zákroky.“

Juraj Koval sa so synom vrátili na tribúnu na konci druhej tretiny a po zápase pred médiami ešte prezident nášho klubu dodal: „Spomenul som si, že ide o rozhodcu, ktorý v roku 2019 nepoznal v play-off pravidlá a nevedel, ako sa má hrať nadstavený čas. Ak by vtedy nebol na zápase pán Lintner, tak vznikne škandál prvej triedy. Vtedy pán Kalina dostal veľký trest a teraz si asi povedal, že si upevní sebavedomie a bude vyhadzovať zo štadióna funkcionárov, ktorí v tejto dobe, keď hráme bez divákov a bez peňazí, robia hokej a niekedy ani nevedia pre koho… Zdá sa, že nemôžeme využiť ani naše ústavné právo, teda slobodu slova a niečo povedať na ich adresu. To je nonsens. Oni majú sledovať hru a nie nás v hľadisku. Opakujem, nikto nebol vulgárny, ani jedno vulgárne slovo sme nepoužili.“

Rozhodcovia Kalina s Novákom sa ani hodinu po zápase pri odchode zo zvolenského štadióna nechceli k danému incidentu vyjadriť, odmietli čokoľvek povedať médiám.

Ján Sýkora, strelec dvoch gólov Detvy: „ Bol to dobrý zápas z našej strany, pretože máme tri body, ktoré potrebujeme do tabuľky v boji o šieste miesto. Išli sme za víťazstvom, i keď zápas bol dlhý, kúskovaný, tak môžeme byť spokojní. Hralo sa tri hodiny, ja som poriadne vyhladol. Mne vadilo hlavne, že sme po prvej tretine sedeli okrem prestávky ďalších dvadsaťdva minút v šatni. To hráča vyvedie z tempa. Emócie tiež patria hokeju, tie tam boli na jednej i druhej strane, ale dlhá prvá prestávka nás vyviedla z tempa, to nám prekážalo, ale dôležité je napokon to, že sme i napriek všetkým nehokejovým veciam vyhrali.“

Ernest Bokroš, tréner Detvy: „Pre nás je už každý zápas dôležitý, aj tento takým bol, takže som rád za tri body. Chceme totiž držať kontakt so súpermi, s ktorými bojujeme o prvú šestku v tabuľke. O zápase rozhodla prvá tretina, ktorú sme si rozohrali dobre, viedli sme 3:0. Potom sme navýšili náskok a za stavu 5:0 som už veril, že si to dohráme. Mrzí ma však záver, nebol pokojný. Tie osobné bitky sa mi nepáčili, neuznávam ich. Čo sa týka troch hodín trvania tohto duelu, bolo to v réžii rozhodcov, my sme iba počúvali ich pokyny. V prvej prestávke nás žiaľ zastavili na chodbe, aby sme sa vrátili do šatne. Nič sa s tým nedalo robiť.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský (bystricoviny)