0 /

Banskobystrickí hokejisti v ôsmom kole Tipos extraligy podali dobrý výkon v Bratislave a vďaka nemu získali dva body po výhre nad Slovanom v samostatných nájazdoch. Vyhrať mohli už v riadnom hracom čase, ale trápi nás koncovka. Musíme zapracovať na premieňaní vyložených šancí a robiť menej chýb.

Pred zápasom odovzdalo vedenie domáceho klubu dres s č. 50 bývalému brankárovi Pavlovi Rybárovi na počesť jeho životného jubilea. Jeho nasledovník Gudlevskis si pripísal prvý zákrok v zápase, na opačnej strane premárnil veľkú šancu zoči – voči nášmu gólmanovi Belányimu exbystričan Zigo. Slovanisti potom nevyužili presilovku a hneď po nej sa dostal do šance po prieniku náš Gabor, žiaľ nevyužil ju. Ďalšiu príležitosť mal potom bystrický útočník Tamáši, ale z bezprostrednej blízkosti trafil len brankára. Napokon išli do vedenia bratislavskí hokejisti po zásahu odchovanca nášho hokeja Matouška. Ten sa totiž presadil z dorážky – 1:0. V prvej tretine mali viac šancí ´barani´ spod Urpína, ale ani Fossier neprekonal brankára Slovana, keď mal na určitý čas odkrytú jeho svätyňu.

V druhej tretine mal prvú veľkú príležitosť Harris pri našej presilovke, ale netrafil. Potom mali opäť šancu Bystričania a dočkali sa zaslúženého vyrovnania. Ján Brejčák využil zakrytý výhľad Gudlevskisa a od modrej čiary poslal puk do siete – 1:1. Slovan mohol poslať do vedenia Zigo, ale svoju príležitosť pred odkrytou bránkou nepremenil. O minútu na to však Dávid Šoltés mieril presne popod betón Gudlevskisa k žrdi a ´barani´ išli do šatne na predčasnú prestávku pre rozbité plexisklo s jednogólovým náskokom – 1:2.

Bratislavčania sa v tretej tretine pokúšali o vyrovnanie, ale narážali na dobre brániaceho súpera spod Urpína. V 49. minúte však napálil príklepom od modrej čiary obranca Sersen a vyrovnal na 2:2. Naši hokejisti si chceli vedenie zobrať späť, najväčšiu možnosť mal Mistele, ktorý z medzikružia dobrou strelou neprekonal Gudlevskisa. V predĺžení mohli rozhodnúť najskôr náš Berger a po ňom na opačnej strane Yogan a Sukeľ, no o víťazovi napokon rozhodli až samostatné nájazdy. V prvej sérii sa presadil exbystrický hráč v drese Slovana Jääskeläinen, my sme kontrovali v štvrtej Támášim a napokon víťazný nájazd premenil Brian Ihnačák v 6. sérii, keďže Jääskeläinen už druhýkrát neuspel.

HC Slovan Bratislava – HC 05 Banská Bystrica 2:3 pp a sn (1:0, 0:2, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 16. Matoušek (J. Sukeľ), 49. Sersen (Gachulinec, Kytnár) – 29. J. Brejčák (Berger, Fossier), 35. Šoltés (Fossier, J. Brejčák), 65. Ihnačák (rozh. sam. nájazd). Rozhodovali: D. Konc st., Krajčík – Knižka, Jedlička, vylúčení na dve min.: 2:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 2460 divákov.

Slovan Bratislava: Gudlevskis – MacKenzie, Golian, Valach, Maier, Gachulinec, Sersen, Štajnoch – Zigo, Harris, Takáč – Jääskeläinen, Rapuzzi, Yogan – J. Sukeľ, Kytnár, Matoušek – Lukošík, Preisinger, Urbánek

HC ´05 Banská Bystrica: Belányi – Breton, J. Brejčák, Žiak, Crevier-Morin, Ďatelinka, Bdžoch – G. Gabor, Ihnačák, Ščerbak – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, Mistele – Výhonský, Tamáši, Kabáč

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: V prvých dvoch tretinách sme hrali veľmi dobre, mali sme veľa šancí, hlavne v prvej sme boli lepší, hoci po chybe sme inkasovali. Od druhej tretiny sa Slovan zlepšil, jeho hráči nás dobre napádali. V tretej tretine nás dostali pod tlak, robili sme individuálne chyby, ale záver sme našťastie ustáli. Som spokojný s dvoma bodmi, aj keď sme mohli získať aj tri, ale musíme si rozobrať chyby a poučiť sa z nich. Škoda, že sme nepremenili viaceré šance a pri góle na 2:2 sme urobili chybu.“

Ján Brejčák, strelec prvého nášho gólu, pri druhom asistoval: „Potešilo nás víťazstvo po troch prehrách. Sme radi, že sme zobrali aspoň dva body. Po posledných zápasoch sme si sadli, povedali sme si ako musíme hrať, aby sme si vytvorili lepšiu pohodu. Išli sme do Bratislavy s cieľom bodovať, podarilo sa, za čo sme radi. Nehrali sme a ani nehráme zle, len robíme chyby. A keď ich vyrobíte viac ako súper, tak prehráte. V tomto zápase sme robili menej chýb, viac sme strieľali a padlo nám to tam. Každý zápas je aj o brankároch, minimálne na sedemdesiat percent, takže sme radi, že sme Gudlevskisa prekonali a mohli vďaka tomu zobrať dva body.“

Brian Ihnačák, strelec nášho víťazného gólu v nájazdoch: „Vytvorili sme si veľa šancí. Prvé dve tretiny sme hrali výborne, ale dali sme len dva góly. V tretej tretine sa naša hra trošku rozpadla. Je to už frustrujúce, že nepremieňame šance, ale nepoddávame sa, ideme ďalej na sebe pracovať. Zaslúžili by sme si za predvedenú hru dnes aj tri body. Nič s tým však neurobíme. Hráme neustále na ihriskách súperov, takže dva body z Bratislavy zobrať nie je jednoduché, musíme byť aj za ne radi. Je to zvláštny pocit, pretože nám sa ani nezdalo, že by sme prehrali tri zápasy v rade. Neriešili sme to až tak, lebo sme hrali dobre v tých dueloch. Musíme zlepšiť koncovku. Dnes sme zabojovali, ale treba premieňať šance pred odkrytými bránkami súpera. Inak to nepôjde.“

Andrej Podkonický, asistent trénera Slovana: „Nezachytili sme prvú tretinu. Súper bol rýchly a silný na puku. Hokej, ktorý sme chceli hrať od začiatku sme hrali až v tretej tretine. Dnes sme si nezaslúžili vyhrať za dva body.“

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR