0 /

Naše banskobystrické HC ´05 si v nedeľu večer zmeralo sily v zápase 16. kola Tipos extraligy v dočasne domovskom stánku vo Zvolene s Detvou. Stredoslovenské derby skončilo napokon po samostatných nájazdoch v náš prospech. Vyhrali sme 4:3.

Banskobystričania mali dobrý vstup do stretnutia. V 54 sekunde ťažil z chyby hosťujúceho beka Alex Breton, keď sa parádne trafil z medzikružia – 1:0. Detva mohla odpovedať v presilovke, ale Čacho ani Ščurko recept na Vaya zblízka nenašli. Podarilo sa to až v siedmej minúte V. Fekiačovi, ten zakončoval pohotovo po šikovnej prihrávke Askarova od zadného mantinelu – 1:1. Hokejisti spod Poľany sa nabudili a mali o niečo viac z hry. Zaujal prienik Čacha, gólman ´baranov´ zasahoval s problémami. Napokon kapituloval v sedemnástej minúte. Strieľal Ján Sýkora spoza kruhu v presilovke a tečovaný puk z hokejky Ďatelinku si napokon našiel cestu medzi žrde – 1:2. Následne mohol pridať tretí gól hostí v oslabení Cox, nevyužil únik. My sme trestali 36 sekúnd pred prestávkou v hre štyroch proti štyrom. Po pekne kombinačnej akcii Winquista sa presadil spomedzi kruhov švihom Patrik Lamper a oslávil tak štvorstý zápas v drese HC ´05 gólom na 2:2.

Tréner Detvy poslal na druhú tretinu do bránky Sholla a ten v tejto časti hry regulárny gól neinkasoval, pretože po koncovke Faška-Rudáša ho neuznal videorozhodca. Kontakt Lampera s americkým gólmanom bol posúdený ako nedovolený zo strany nášho hokejistu. Hostia mali viac šancí, ale nevyužívali ich. Na Vayovi stroskotali Halama a najmä Klíma v úniku počas oslabenia. Nevyšla ani koncovka V. Fekiača z prečíslenia. Vytúžený gól prišiel až v 38. minúte. Najprv Ščurko neskóroval pred odkrytou svätyňou Vaya, no o pár sekúnd na to sa to podarilo voľnému F. Fekiačovi z pravého kruhu a bolo 2:3. Následne ešte hrala Detva presilovku a v nej mohol zvýšiť vedenie Sýkora zblízka.

Na začiatku tretej tretiny sa ocitli v početnej výhode hokejisti spod Urpína, ale ani túto možnosť nevyužili, nevystrelili na bránku. Vo vyrovnanom počte síl na ľade im to išlo lepšie, snažili sa o vyrovnanie, ale museli si dávať pozor na protiútoky súpera. Po jednom z nich mal dobrú možnosť Klíma, proti bol Vay. Naši ´barani´ sa napokon tešili v 50. minúte. Po strele Alexa Tamášiho Shollovi puk vypadol a F. Fekiač ho nešťastne zrazil do bránky pred útočiacim Slobodom – 3:3. Všetko teda bolo znovu otvorené, ožili aj hostia a mohli ísť znovu do vedenia po dvoch veľmi dobrých šanciach Downinga, skvele sa predviedol maďarský gólman v drese HC ´05. V závere nemenil skóre ani náš Vašaš z dorážky, takže duel dospel do predĺženia. V ňom sme hrali presilovku štyroch proti trom, ale opäť veľmi zle. Mohli sme v nej inkasovať z prečíslenia dvoch na jedného, no Ľalíka vychytal Vay. Až pri vyrovnanom stave hráčov na ľade mali šancu Bystričania. Voľný Tamáši tvrdo strieľal z medzikružia, dobre zasiahol Sholl. Na opačnej strane Askarov prestrelil bránku, keď sa ocitol pred ňou úplne osamotený. Rozuzlenie tak priniesli až samostatné nájazdy, ten rozhodujúci premenil Josh Winquist v tretej sérii a zabezpečil tak nášmu tímu dva body – 4:3.

HC’05 Banská Bystrica – HC 07 Detva 4:3 pp a sn (2:2, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 1. Breton (Lamper, Winguist) 20. Lamper (Winquist, Biro), 50. Tamáši, 65. Winquist (rozh. sam. nájazd) – 7. V. Fekiač (Askarov, T. Klíma), 17. J. Sýkora (Korím, Čacho), 38. F. Fekiač (Downing)

Rozhodovali: Snášel ml., Goga – Stanzel, Vyšný. Vylúčení na dve min.: 6:7. Vyššie tresty: 62. Rymsha (Detva) 10 minút za nešportové správanie. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Zmeny: 21. Sholl za R. Petríka. Bez divákov.

Banská Bystrica: Vay – Petrinec, Biro, Drew, Breton, Lopejský, Demo, A. Žiak, Ďatelinka – Sojka, Šimun, Výhonský – Lamper, Winquist, Faško-Rudáš – L. Lunter, O. Giertl, Vybíral – Vašaš, Tamáši, Marek Sloboda

Detva: R. Petrík (21. Sholl) – F. Fekiač, Rais, Korím, Gachulinec, D. Jendroľ, O. Turan, Rymsha, Ľalík – A. Nauš, P. Halama, Ľupták – Ščurko, Downing, J. Sýkora – T. Klíma, V. Fekiač, Askarov – Charbonneau, Čacho, Cox

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Prvú tretinu bola Detva lepšia, my sme boli všade o krok pozadu. Od druhej tretiny sme kratšími striedaniami a ešte väčším povzbudzovaním sa odstránili určité systémové chyby. Musím povedať, že súper bol celý zápas nebezpečný. Veľmi si vážime toto víťazstvo, ktoré sme vo veľkej miere dosiahli bojovnosťou. Čo sa týka dnešných presiloviek, nevyšli nám aj preto, že Detva hrala dobre oslabenia. My inak máme veľmi slušnú presilovku, vieme zakončiť, ale dnes sme mali pomalé prihrávky a rozhodnutia v početných výhodách dnes neboli najšťastnejšie. V predchádzajúcich zápasoch na rozdiel od tohto nás presilovkové formácie držali. Určite si povieme, čo ešte treba vylepšovať, no nejaká veľká kritika na presilovkové formácie nie je. Sú tu aj hráči s inými úlohami, ak nás nepotiahnu presilovky, musíme nájsť nejakú inú zbraň, aby sme našli cestu k víťazstvu.“

Javorčík sa vyjadril aj k 400-tému zápasu Patrika Lampera: „Paťo je srdciar, domáci náš hráč. Som rád, že odohral už 400 zápasov za Banskú Bystricu, klobúk dole pred ním, že takýto veľký počet zápasov odohral v jednom tíme. Svedčí to aj o tom, že má vzťah k tomuto klubu. Pre nás patrí medzi najskúsenejších hráčov v tíme a spoliehame sa na neho v ťažkých chvíľach.“

Patrik Lamper, štvorstý zápas za Banskú Bystricu: „Dôležité bolo, že sme tento zápas nevzdali ani keď sa nám príliš nedarilo a bojovali sme až do samého konca. Bolo to dnes trošku chaotické. Vieme, že sme nehrali dobre, no ukázala sa sila tímu, že aj keď sa herne nedarilo, tak sme to otočili a dotiahli do víťazného konca. Pri tom našom neuznanom góle, keď som mal kontakt s brankárom, nuž nemôžem k tomu nič povedať, lebo by som dostal pokutu. Ja som nejako obzvlášť nevnímal, že je to môj 400-tý zápas. Vedel som o tom, no nevnímal som to nijako špeciálne, nepripúšťal som si to. Sústredil som sa tak ako na každý iný duel. Bral som to ako každý iný zápas. Snažím sa odovzdávať maximum pre tím a môj gól a asistencia sú len bonusom navyše. A či prekonám Češíkov rekord (444 zápasov – pozn. red.), uvidíme, všetko je to o tom, či budem zdravý. Všetko je to o zdraví. V Banskej Bystrici sa nateraz cítim dobre. “

Alex Tamáši, autor nášho vyrovnávajúceho gólu: „Prvé dve tretiny neboli z našej strany ideálne. Nevedeli sme sa dostať do tempa, bolo to akési mŕtve z našej strany, no potom sme sa nakopli v šatni , povedali sme si pár vecí a tretiu tretinu sme odohrali kvalitnú. Čo sa týka môjho gólu na 3:3., podarilo sa mi tam prejsť cez obrancu, čo som bol rád, vystrelil som a nejako sa to tam poodrážalo, bol z toho našťastie gól (úsmev). Sú aj takéto zápasy, musíme sa pozdvihnúť hore, povzbudzovať sa za každého stavu a takýto zápas nás môže len posunúť ďalej. Musíme popracovať aj na presilovkách, ktoré nám dnes nešli.“

Ernest Bokroš, tréner Detvy: „Mrzí ma táto prehra ako trénera, lebo či to bolo v Nitre alebo so Slovanom tak aj dnes sme hrali dobrý hokej. Máme jediný problém a to je premieňanie šancí. Vytvoríme si ich dostatok za zápas. Strácame body len preto, že nedávame góly. Celkove s hrou som spokojný, s výkonom tiež, prakticky so všetkým, len bohužiaľ nedokážeme využiť ani tie najvyloženejšie šance.“

Frederik Fekiač, obranca Detvy, dal gól a puk poslal aj do vlastnej bránky po strele Tamášiho: „Je to smola, niekedy sú aj takéto zápasy. Nič s tým nespravím, musím to zahodiť za hlavu a ísť ďalej. Pri tom góle Bystrice na 3:3 som chcel hlavne zablokovať hráča, aby nedorážal, no a rovno od mojej hokejky išiel puk do našej bránky. To je náhoda. Škoda, že sme ku koncu zápasu nedali gól ani zo samostatného nájazdu, v predĺžení sme tiež mohli duel rozhodnúť, nepodarilo sa. Nemali sme dnes asi šťastie. Možno to bol aj slabý dôraz. Musíme sa z tejto prehry poučiť a ísť ďalej.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský