2 /

Banskobystrickí hokejisti v prvom štvrťfinálovom zápasy play-off Tipos extraligy zdolali Spišskú Novú Ves na svojom ľade 3:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Druhý duel medzi týmito súpermi je na programe už zajtra (štvrtok)  a hrá sa znovu pod Urpínom.

Pre zranenie nenastúpili v bystrickom drese útočníci Výhonský a Gašpar, na súpisku sa nezmestil obranca Holenda. Prvá tretina patrila našim ´baranom´. Boli lepší, ale nevyužívali šance. V tretej minúte Urbánek sám pred brankárom Melicherčíkom, v štvrtej počas presilovky zblízka Kabáč s Tamášim. Napokon Bystričania túto početnú výhodu využili po strele Šoltésa spoza kruhu a teči Jakuba Urbánka1:0. V jedenástej minúte na opačnej strane La Porte zakončoval po vyhratom buly do žŕdky. V trinástej minúte už bolo 1:1, pretože hostia taktiež zužitkovali presilovku po presne umiestnenej strele k žrdi bez prípravy Kerbashianom. Do prvej prestávky mal ešte veľkú šancu z medzikružia domáci Kontos a úspešná nebola ani druhá presilovka ´baranov´.

Skóre sa menilo hneď na začiatku druhej tretiny. V 22. minúte bol úspešný rýchly prechod bystrických hráčov do útoku a najmä koncovka obrancu Jacoba Ryczeka spomedzi kruhov pod hornú žŕdku – 2:1. Škoda potom ďalšej nevyužitej presilovky a po nej aj prieniku Tamášiho, ktorý neuspel pred Melicherčíkom. Na opačnej strane Sedláčka neprekonal zoči – voči Vandas a po dravom prieniku ani Kerbashian. A keď náš tím spod Urpína nevyužil ani tretiu presilovku v rade, prihlásili sa o slovo hostia. Vyrovnali na 2:2 opäť z početnej výhody na ľade. Romaňák strieľal od modrej a puk tečoval Vartovník. Do druhej prestávky mali ešte šance bystrický útočník Bíreš a spišskonovoveský Nellis, obaja osamotení pri žrdiach nenašli recept na brankárov.

Rozhodujúci moment prišiel v tretej tretine. V46. minúte po prihrávke Kontosa bez prípravy strieľal z osi ihriska Branden Troock a rozvlnil sieť za Melicherčíkom – 3:2. Bystričania následne nevyužili presilovku, no na jej samom konci Nellis vrazil na mantinel Troocka, zranil ho pritom a videl trest do konca zápasu. Päťminútovú presilovku ´barani´ znovu nevyužili a na konci tretej tretiny sa museli brániť v oslabení. Spišiaci odvolali i brankára a hrali v šestici, ale záver duelu hráči spod Urpína aj obetavými zákrokmi a blokmi ustáli a mohli sa tešiť z tesného víťazstva.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 5. Urbánek (Šoltés, Bíreš), 22. Ryczek (Watling, Kontos), 46. Troock (Kontos) – 13. Kerbashian (Réway, J. Valach), 39. Vartovník (Romaňák, Réway). Rozhodovali: Baluška, Crman – Jurčiak, Klejna, vylúčení na dve min.: 3:5, vyššie tresty: 49. Nellis (Sp. N. Ves) 5 + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny: od 49. B. Bystrica bez Troocka, diváci: 2254.

Banská Bystrica: Sedláček – Bačík, Luža, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Troock, Kontos, Watling – Šoltés, Tamáši, Jendek – Urbánek, Bíreš, J. Sukeľ – G. Gabor, Sojka, Kabáč

Spišská Nová Ves: Melicherčík – J. Valach, Ulander, Ouellet-Beaudry, Romaňák, Ališauskas, Malina – Rapáč, Bortňák, Vandas – Verbeek, Kerbashian, Majdan – La Porte, Nellis, Réway – Belluš, Vartovník, Džugan.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: Bol to pre oba tímy náročný zápas, obe mužstvá bojovali. Vždy je však veľmi ťažké vidieť, že váš najlepší strelec inkasuje takýto hit, ktorý ho pošle do sanitky. Musel ísť do nemocnice. Pokazilo nám to radosť z výhry. Vyzeralo to veľmi zle. Sledoval som veľa zápasov aj v predkole a myslím si, že rozhodcovia udelili veľa vyšších trestov. Verím, že liga túto situáciu videla a zodpovedne na ňu zareaguje. Môžeme byť šťastní, že v závere zápasu išla tečovaná strela tesne nad bránku. Čo sa týka našej hry v oslabení, po pravde si myslím, že bola vynikajúca. Spišská mala aj trochu šťastia, že dala v presilovke oba góly, jeden prišiel tesne pred koncom a bol to teč strely, ktorá mierila vysoko. Súper hral dobre, tvrdo, bol to typický play-off zápas. Rozhodne to ani pre jeden z tímov nebude ľahká séria. Čo sa týka Kabáča, musím vyzdvihnúť jeho obetavosť. Momentálne má sáčky s ľadom po celých nohách, no vyplýva to z toho, aká osobnosť je. Možno nie je najtalentovanejší, ale je to ´tvrďák´ a v mojich očiach je jednoznačne hráčom zápasu.“

Jakub Sedláček, brankár Banskej Bystrice: „Bol to pre mňa veľmi ťažký zápas. Dlho som nechytal a bolo to badať už od prvej minúty. Bol to boj sám so sebou, najmä po fyzickej stránke. Musím sa ešte do toho dostať. Mali sme viac striel, hrali sme lepšie. Škoda dvoch inkasovaných gólov v oslabeniach. Pri prvom to Spišiaci dobre odohrali, pri druhom sme my hrali hlúpo systém, boli sme tam rozlietaní. Musíme si to pozrieť na videu. Avšak si myslím, že na prvý zápas play-off sme predviedli dobrý hokej.“

Michal Kabáč, útočník Banskej Bystrice: „O tom je play-off. Ak to nebolí, tak to nepríde. Aj tréner nám to prízvukoval, že ide aj o obetu a vyplatila sa za výhru. Každý máme svoju rolu v tíme. Ja sa vždy snažím strely zblokovať, pokiaľ sa to dá. Tempo duelu bolo vysoké. Spišská Nová Ves hrala dobre, to treba uznať, bolo to vyrovnané. Chvalabohu sme boli o jeden gól šťastnejší. Hostia majú dobré presilovky, dali nám v nich dva góly. Musíme si na to dať pozor a lepšie si ich pozrieť. aby sme to vedeli ubrániť a samozrejme vyprodukovať i menej faulov. Dnes na nás Spišiaci vybehli, tiež chceli na tom malom ihrisku vyvinúť na nás tlak, ale hlavne majú dobré presilovky. Majú tam hráčov, ktorí vedia vymyslieť tú prihrávku. Či už Réway alebo Kerbashian to majú v ruke, takže na to si musíme dať tiež pozor a eliminovať to.“

Lukáš Vartovník, strelec gólu Sp. N. Vsi na 2:2: „Bol to náročný zápas. Odskúšali sme si, ako je na nás súper pripravený. Ukázalo sa, že môžeme hrať dobrý hokej, len sa musíme vyvarovať oslabení. Vyrobili sme veľa faulov a to nás stálo veľa síl. Musíme sa lepšie pripraviť v hlavách, hrať čistejšie súboje, bez nejakých tvrdých hitov odzadu. Túto sériu vyhrá ten, kto bude robiť všetko na sto percent a vyrobí menej chýb. Prehrali sme prvý zápas, ale hlavy máme hore. Ideme ďalej.“

Vlastimil Wojnar, tréner Spišskej Novej Vsi: „Myslím, že divákom sa to muselo páčiť, malo to náboj a nasadenie. Z našej strany tam boli lepšie aj horšie veci, my sa z toho musíme poučiť. Verím, že zajtra s čistou hlavou vybojujeme víťazstvo. Čo sa týka lepších stránok, určite to boli presilové hry a ubránené oslabenia. Hrali sme veľa oslabení, už ani neviem presne koľko. Ubránili sme to však dobre, no rozhodla jedna strela v tretej tretine, ktorá to prevážila na bystrickú stranu. Verím, že tá séria ešte bude dlhá. Zákrok Nellisa som vôbec nevidel, bolo to pri našej striedačke. Asi to faul bol, keď to vyhodnotili na päť plus dokonca, takže asi to bolo zbytočné. Nás zas nie je toľko, aby sme si mohli dovoliť hrať tú sériu bez 2-3 hráčov. Uvidíme, aký bude verdikt a dúfam, že súper je v poriadku. Na noc ostávame tu, ráno máme rozkorčuľovanie a potom normálne predzápasový program.“

Banská Bystrica odohrá druhý štvrťfinálový duel proti Spišskej Novej Vsi na domácom ľade vo štvrtok 16. marca o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: fb HC ´05 (M. Búrik)