0 /

Banskobystrickí hokejisti sa v 6. kole Tipos extraligy predstavili v neďalekom Zvolene a z derby si odviezli pod Urpín aspoň jeden bod. Mali však na dva v samostatných nájazdoch, keď sme dvakrát strieľali do žŕdky. V riadnom hracom čase sme trikrát viedli, ale napokon duel išiel do extra nadstaveného času.

Tréneri prekvapili nasadením prvých formácií na úvodné buly. Majster vytiahol tretiu lajnu, náš kouč Poikonen štvrtú. Hneď v úvode už v druhom striedaní mohli ísť do vedenia domáci hokejisti pred údajne vypredaným hľadiskom (max. 25% kapacity, z toho polovica divákov mohla byť spod Urpína). Išli do prečíslenia dvoch na jedného a po prihrávke Puliša sa Zuzin ocitol pred poloprázdnou bránkou, posielal do nej slabší puk, takže útočník HC ´05 Ščerbak ho stihol spred bránkovej čiary vyhodiť. Zvolen potom nevyužil presilovku, v ktorej sa dobrou strelou prezentoval z vrchnej časti kruhu Hain. V piatej minúte pohrozili naši hráči po buly, keď Cardwell zakončoval spoza kruhu do žŕdky. Neskôr mal dobrú možnosť i jeho spoluhráč Šoltés, z metra nepokoril Rahma a nepodarilo sa to ani Bubelovi z medzikružia. ´Bryndziari´ na opačnej strane nevyťažili gól ani z druhej presilovky, z dorážky nepokoril Gajana Saracino. Akcie sa potom striedali na oboch stranách a vyšlo to Bystričanom 62 sekúnd pred prestávkou. Crevier-Morin z ľavej strany našiel na pravej Matta Misteleho a ten sa prezentoval parádnou strelou k vzdialenejšej žrdi – 0:1.

V strednom dejstve sa ´barani´ zahryzli do obhajcu majstrovského titulu, no z prevahy a ani z prvej ich presilovky v stretnutí nevyťažili vyloženú šancu. Naopak hokejisti spod Pustého hradu mohli skórovať v početnej výhode, no Saracino iba tesne minul odkrytú časť Gajanovej svätyne. V 29. minúte sa Chlepčok rútil na bystrickú bránku, ale Gajan puk vyrazil a ustál aj dorážku Ďuriša. Napokon však kapituloval o pár sekúnd, na trikrát sa podarilo skórovať Mikúšovi, keď po druhej strele sa mu puk odrazil na hokejku od žŕdky a na tretí pokus ho dostal tam kam patrí – 1:1. Dlho tento stav netrval, pretože po výbornej práci Gabora i jeho koncovke sa k dorážke dostal Kevin Jendroľ a nemýlil sa pred odkrytou bránkou – 1:2. Keď už sa zdalo, že stav sa do prestávky meniť nebude, vystrelil Hain od modrej a opäť zvonila žŕdka, Zvolenčania však zostali v pásme a napokon sa ujala strela Ullyho spoza kruhov, keď tečovaný puk skončil za našim gólmanom – 2:2. Sedem sekúnd pred koncom druhej tretiny išiel sám na Rahma v oslabení hosťujúci Berger, ale najprv pri pokuse o strelu netrafil puk a na druhýkrát to už nebolo razantné a ani prekvapivé.

Na začiatku tretieho dejstva sa nepresadil najprv ani na trikrát pri ľavej žŕdke Saracino a zahrmelo na bystrickej strane. V oslabení prenikal po pravej strane Mitchell Fossier a napokon sa individuálne presadil po peknej strele, keď zmiatol Rahma naznačením prihrávky na Bergra – 2:3. Tento výsledok dlho netrval, pretože majster stihol presilovku využiť. Po delovke Ullyho vyrovnal na 3:3 zblízka z dorážky predsa len aktívny Saracino. Zaujímavý hokej pokračoval, ´barani´ nevyužili presilovku, Zvolenčania nevytrestali chybu Gajana, keď puk zachytili Zuzin s Pulišom pred bránkou. Dobrú strelu vyslal v 55. minúte náš Výhonský, Rahm spoľahlivo zasiahol. Napokon duel dospel do predĺženia, v ktorom formáte troch proti trom gól nepadol, takže rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy a v nich sa presadili hneď v prvej sérii Zuzin s Fossierom. V druhej skóroval Ully, náš Ščerbak nie. V tretej bystrický útočník Šoltés mieril do žŕdky, ´bryndziari´ sa nepresadzovali a v piatej sérii ešte mohol vyrovnať Kevin Jendroľ, lenže aj on trafil žŕdku, takže z dvoch bodov sa tešili napokon ´bryndziari´.

Fakty o zápase:

HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica 4:3 pp a sn (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 29. J. Mikúš (Ully, Saracino), 39. Ully (Kotvan, Hain), 45. Saracino (Ully, Roy), 65. Ully (rozh. sam. nájazd) – 19. Mistele (Crevier-Morin, Šoltés), 31. K. Jendroľ (Gabor, Vašaš), 43. Fossier (Ďatelinka)

Rozhodovali: D. Konc st., Krajčík – P. Jedlička, Crman, vylúčení na 2 min: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 915 divákov.

Zvolen: Rahm – Kubka, Hraško, Hain, Kotvan, Roy, Thow, S. Barcík – Meliško, Marcinek, Csányi – M. Jedlička, Puliš, Zuzin – Saracino, J. Mikúš, Ully – Chlepčok, Gubančok, Ďuriš

Banská Bystrica: Gajan – Cardwell, Ďatelinka, Breton, Crevier-Morin, Žiak, Bdžoch – Výhonský, Tamáši, Kabáč – K. Jendroľ, Bubela, Ščerbak – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Gabor, Mistele

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to dobrý a vyrovnaný zápas. Z nášho pohľadu som spokojný s tým, ako sme hrali, ale opäť nás zrážali na kolená individuálne chyby. V tomto smere sa musíme zlepšiť. Ako som však povedal, teší ma náš herný prejav, ako aj bojovnosť. V samostatných nájazdoch sme nanešťastie trafili dve žŕdky. S jediným získaným bodom teda nie som spokojný.“

Kevin Jendroľ, strelec nášho druhého gólu, posledný nájazd zakončil do žŕdky: „Bol to skvelý zápas. Fanúšikovia nás dobre povzbudzovali. Žiaľ neodrážali sa k nám puky. Ja som skóroval síce z dorážky, ale k tomu asi len toľko, že raz za čas sa odrazí. Nedotiahli sme duel i napriek neustálemu vedeniu do víťazného konca. Nájazdy sú lotéria. Dali sme v nich dve žŕdky, šťastie bolo na strane Zvolena. Chcel by som však poďakovať fanúšikom Banskej Bystrice. Vytvorili skvelú atmosféru. Škoda, že sme im nepriniesli výhru.“

Alex Tamáši, center Banskej Bystrice, netradične v prvej formácii na úvodné buly: „Mrzí nás táto prehra. Bol to kvalitný zápas. Odohrali sme výborných 65 minút. Nájazdy sú už taká lotéria, že kto z koho. Musíme sa vyvarovať drobným chybám. Vyzdvihol by som aj brankára Gajana. Podržal nás v ťažkých chvíľach. Klobúk dole i pred fanúšikmi z Bystrice, prišlo ich fakt veľa. Miestami sme sa cítili ako doma. Musíme sa vyvarovať početným vylúčeniam, lebo je ich v poslednom čase príliš veľa. Myslím si, že inak hráme dobrý hokej a je na čom stavať do ďalších zápasov.“

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Jedno aj druhé mužstvo hralo dnes výborný hokej a diváci mohli vidieť vynikajúci zápas. Víťazstvo sme si asi zaslúžili, keďže sme sa trikrát vrátili do zápasu a napokon na samostatné nájazdy sme boli lepší. Mali sme tam veľa pekných momentov, hoc vieme, kde nás tlačí topánka. Tešíme sa napokon z výhry my, ale bol to dobrý výkon nielen z našej strany, ale aj zo strany súpera. Moji zverenci splnili to, čo som od nich vyžadoval, som s nimi spokojný.“

Juraj Mikúš, strelec prvého gólu Zvolena: „Po dlhšom čase bolo na tribúne maximum divákov, čo sem mohlo prísť. Aj z Banskej Bystrice ich bolo veľa v hľadisku. Derby malo náboj rivality i play-off parametre. Prišiel k nám ťažký súper, hra bola vyrovnaná, my sme boli viac disciplinovanejší. Bystričania boli často vylučovaní a to ich stálo zrejme v závere sily. My sme hrali do posledného možného momentu na krv a vyplatilo sa. Nadrieme sa však na góly. Aj ja som skóroval na trikrát, následne dostaneme rýchly gól. To zrazí dole aj lepšie mužstvá. Ešte sa zohrávame, odišlo od nás šesť hráčov z uplynulej sezóny, viacerí chýbajú pre zranenia, snáď si to časom sadne a budeme lepší.“

Autor: (job), Foto: fb HKM Zvolen