0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 27. kole Tipos extraligy vyhrali na svojom štadióne nad Prešovom 4:3 a poistili si ôsmu pozíciu v tabuľke druhou výhrou v rade. Východniari po pauze pre virózu pod Urpínom bojovali, ale nebodovali a zostávajú na poslednej priečke.

Do vedenia 1:0 sme išli už v druhej minúte Patrickom Watlingom z dorážky po strele Tamášiho. Potom nevyužil šancu Sukeľ z dvoch metrov a neujal sa ani teč Jendeka pred bránkou. A tak Prešovčania vyrovnali hneď v prvej presilovke. Avtsin sa natlačil spoza bránky pred Sedláčka a pretlačil puk za neho – 1:1. Bystrická odpoveď prišla takisto počas našej prvej presilovky. Zrazený puk sa dostal k Brandenovi Troockovi a ten ho z dolnej časti pravého kruhu poslal švihom za Bespalova – 2:1. V pätnástej minúte sa ´barani´ tešili z tretieho gólu na 3:1 po peknej kombinačnej akcii, keď Gašpar našiel v medzikruží Jakuba Sukeľa a ten nezaváhal. Hostia hneď vymenili brankárov, Bespalova nahradil Rabčan, a následne nevyužili početnú výhodu piatich proti trom v trvaní 75 sekúnd. Najväčšiu možnosť mal Salituro. Pred koncom prvého dejstva mohli zvýšiť na 4:1 pred bránkou v dobrých pozíciách Sukeľ s Bírešom. Nestalo sa tak.

V druhej tretine Watling nevyužil tri tutovky. Najprv hneď v úvode počas našej presilovky, keď puk nedokázal poslať do odkrytej bránky a neskôr ho dvakrát vychytal zázračne Rabčan, pri prvom zákroku puk chytil na čiare, čo muselo potvrdiť video. A keď ani Troock nevyužil sólo, Prešov nečakane trestal. Najprv Gilesom, ktorý bol voľný pred bránkou, kde ho našiel skvelou prihrávkou Nauš – 3:2 a o 27 sekúnd vyrovnal na 3:3 po rýchlom prechode do útoku novic v tíme Východniarov Salituro, našiel priestor medzi betónmi Sedláčka – 3:3. Bola to studená sprcha pre bystrický tím.

Barani sa po druhej prestávke nezlomili. Išli za svojím cieľom získať tri body a vytvárali si šance. Aktívny bol Troock, ktorý sa šikovne natlačil pred bránku, ale Rabčana bekhendom nepokoril. Nevyzrel na neho z dvoch metrov ani úplne voľný Sukeľ. Napokon sa to podarilo Kristoffovi Kontosovi, na ktorého prešla prihrávka Jendeka spoza bránky a podarilo sa mu zakončiť z vyše dvoch metrov účinne – 4:3. Piaty gól mohol pridať Tamáši spred bránkového priestoru a najmä Bačík od modrej v 58. minúte, keď Rabčan vyrazil puk do žŕdky. V závere hostia odvolali brankára, hrali v šestici a Girduckis dvadsať sekúnd pred koncom v šanci nepokoril Sedláčka. Barani si teda udržali tesný výsledok a tešili sa z troch bodov.

HC ´05 Banská Bystrica – HC MV Transport Prešov 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Watling (Tamáši, Bačík), 11. Troock (Bjorkung), 15. J. Sukeľ (Gašpar, Bíreš) – 8. Avtsin (Salituro, O. Turan), 37. Giles (Nauš, Girduckis), 38. Salituro (Avtsin, O. Turan). Rozhodovali: Goga, M. Korba – Jedlička, Tichý, vylúčení na 2 min: 4:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1956.

Banská Bystrica: Sedláček – Luža, Ďatelinka, Björkung, Kojo, Bačík, Holenda, Matej Bača, Frídel – Výhinský, G. Gabor, Kabáč – Urbánek, Kontos, Jendek – Watling, Tamáši, Troock – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ

Prešov: Bespalov (15. Rabčan) – O. Turan, D. Jendroľ, Ľalík, Giles, F. Fekiač, Nátny (25. Rajnoha) – Gerlach, Girduckis, Nauš – Campagna, Salituro, Avtsin – Ščurko, Tkáč, K. Jendroľ – Milý, T. Klíma, Žilka – Pulščák

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice:  „Z našej strany to bol solídny zápas, zvlášť v tretej tretine. Už v úvode sme si vytvorili dostatok šancí a náš náskok mohol byť pokojne aj vyšší. Za stavu 3:1 nevyužil Troock veľkú príležitosť, po ktorej sa súperovi podarilo vyrovnať a odrazu stál proti nám nebezpečný protivník. Zahodili sme veľa dobrých šancí, ich brankár, ktorý napokon dochytal, odviedol dobrú prácu. V poslednej tretine sme súperovi umožnili iba štyri strely, čo je pozitívum. Dali sme gól, keď sme ho potrebovali – postaral sa o to Kontos a dosiahli sme tak cenné víťazstvo. Tamášiho útok s Troockom a Watlingom dnes mohol dať pokojne oveľa viac gólov, myslím si, že Watling mohol mať po dnešku pokojne aj štyri body, rovnako tak Alex Tamáši. Na ľade dominovali, hrali fakt dobre, len sa im nepodarilo rozvlniť sieť viackrát, a to aj napriek tomu, že si to zaslúžili.

Jakub Sukeľ, strelec tretieho bystrického gólu: „Dobre sme začali. Dali sme góly, tak sme si to aj predstavovali. V druhej tretine sme si to trošku skomplikovali, inkasovali sme v závere v rozpätí polminúty dvakrát, ale tretiu tretinu sme zvládli, dali sme ten víťazný gól my a sme za to radi. Ja som mal dnes viac šancí, nejako som to zle vyhodnotil, aj pri tej v tretej tretine, ak by som dal blafák, tak mi to vyjde, bohužiaľ. Napokon však padol ten víťazný gól z našej strany, Kristoff ho dal a môžeme byť tak radi. Po tom, ako prestriedali Prešovčania brankára, my sme mali veľa šancí aj do odkrytej či prázdnej bránky, ale Rabčan sa tam hádzal, pochytal to. Po tých rýchlych góloch hostí v závere druhej tretiny asi boli psychicky na koni ´koňare´,  ale tretiu tretinu sme zvládli, ukázali sme našu silu, že na to máme, že sme doma a vieme zápas dotiahnuť do víťazného konca.“

Patrik Luža, obranca Banskej Bystrice: „Som vďačný za to, že dostávam väčší priestor na ľade. Jedine, ako sa trénerovi odvďačiť je robiť presne to, čo robím, teda že nevzdávam žiadny súboj a hrám naplno. Ono sa to potom ukáže. V tomto zápase tam bolo z našej strany veľa dobrých vecí, až na posledných päť minút druhej tretiny, v ktorých sme spravili dosť nepochopiteľné chyby. Inak to bol z našej strany dobrý zápas. Mali sme viacero šancí, ktoré sme nevyužili, ale dôležito bolo, že celý zápas sme boli pred nimi. Fyzicky podľa mňa určite. Škoda tých nevyužitých šancí a toho konca druhej tretiny. Chalani dobre vedeli, čo spravili, nevraveli sme si nejaké negatíva. Skôr sme išli do tretej tretiny s vedomím, že sme boli dve tretiny lepším celkom, až na tých päť minút. Povedali sme si, že neexistuje, aby sme prehrali tento duel, ak budeme hrať tak, ako sme hrali dovtedy. A podarilo sa.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice v Dubnici proti Dukle Trenčín a to v utorok 10. januára o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský