1 /

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica zvíťazili na ľade HC Košice 1:0 v piatkovom zápase 41. kola Tipos extraligy. Jediný gól duelu strelil v 24. minúte útočník Dominik Sojka, pre ktorého to bol prvý presný zásah v sezóne. Brankár „baranov“ Gašper Krošelj dosiahol tretie čisté konto v sezóne. Barani sú na šiestej priečke o štyri body pred siedmym Zvolenom.

Diváci videli v prvej tretine štyri presilovky, po dve na oboch stranách, no ofenzívnym kombináciám oboch tímov chýbala presnosť i presnejšie zakončenie. Bystričania hrali v oklieštenej zostave, bez ofenzívnych opôr Velu a Gašpara, v defenzíve chýbal Šenkeřík, ktorému skončilo hosťovanie. Na východe mali ´barani´ možnosť si už po 53 sekundách zahrať si presilovku, čo však v gólový okamih nepramenilo a podobný scenár sa opakoval aj na opačnej strane pri vylúčeniach Petrisku a Ďatelinku. V prvej tretine tak gól nepadol, aj keď veľmi blízko k tomu boli v košickom drese aktívny Fejes, s ktorým si poradil Krošelj.

Po 100 sekundách prostrednej časti mohol skórovať mladž bystrický obranca Žabka, ktorého pokus skončil na konštrukcii Riečického bránky, no ľutovať príliš nemusel. Už o necelé dve minúty na to poslal tím spod Urpína do vedenia center štvrtého útoku a mládežnícky juniorský reprezentant Dominik Sojka, keď sa ujal jeho teč po zakončení Davida Stránskeho – 0:1. Domáci zvýšili obrátky a viackrát ešte v prvej polovici zápasu dokázali ohroziť Krošelja, no nielen on, ale aj jeho obrana odolávala. V 36. minúte oslabil košický tím Lunter a počas presilovky mohol zvyšovať náskok Wilkins, no vo veľkej šanci zaváhal, čo navyše mohol potrestať o pár sekúnd na to Jääskeläinen. Blízko ku gólu bola aj Fejes, no stroskotal na gólmanovi HC ´05.

Bystričania hrozili z protiútokov, nebezpeční boli aj v presilovkách, no druhýkrát už nedokázali prekonať Riečického. V 47. minúte prišiel nešťastný moment pre autora jediného gólu Sojku, ktorý po nepríjemnom zákroku od Deyla pri mantineli zamieril do kabín a duel nedohral pre problémy s kolenom. Domáci meli veľké šance po strele ý ľavého kruhu v podaní Zecha a následnej dorážky Bergera. Posledne menovaný sa nepresadil ani bekhendom voľný z medzikružia a v polovici tretej tretiny boli blízko vyrovnania Rogoň a po ňom aj bývalí hráči ´baranov´ Jääskeläinen a Breton, lenže „oceliari“ stále nenachádzali recept na gól a nenašli ho ani pri záverečnej vyše poldruha minútovej hre bez brankára. Viackrát sa pokúšal o gól do prázdnej bránky Turnbull s Horom, no ani jeden z nich neuspel, čo však spolu s Langkowom a Wilkinsom odčinili pri obetavom bránení a blokáde košických striel z posledných sekúnd. Aj vďaka tomu Banskobystričania dokráčali k futbalovej výhre 1:0.

Duel sledoval priamo v Steel aréne aj slovenský reprezentant Juraj Slafkovský, ktorý využil prestávku v zámorskej NHL na krátky pobyt v Košiciach.

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 24. Sojka (D. Stránský, A. Stránský). Rozhodovali: T. Orolin, J. Konc ml. – Stanzel, Šoltés, vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 3773.

Košice: Riečický – Olsson, Breton, Bartoš, Zech, Deyl, Šedivý, Dravecký – Jääskeläinen, Pollock, Fejes – Lunter, Berger, Chovan – Rogoň, Slovák, Jokeľ – Bačo, Havrila, Bartánus

Banská Bystrica: Krošelj – Bačík, D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka, Luža, Pavúk –Wilkins, Langkow, Turnbull – Matoušek, Bíreš, Macek – Petriska, R. Faith, Výhonský – Macek, Sojka, A. Stránsky

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to skutočne náročný zápas, mali sme dobrý štart a v prvej tretine sme podali dobrý výkon. Domáci tím však má kvality, dokážu dobre korčuľovať, otáčať hru a mali sme prakticky väčšinu času problémy. Párkrát sme mali v každej tretine momentum na našej strane, no Košice sa snažili po celý zápas. Náš brankár zachytal fantasticky a mali sme tam aj trochu šťastia, niektoré puky sa párkrát odrazili skôr naším smerom.“

Gašper Krošelj, brankár Banskej Bystrice: „Bol to zaujímavý zápas, mali sme asi aj lepší štart a nakoniec sme dali ten jeden gól. Košice sa prebudili v druhej tretine, mali dobré presilovky, no ubránili sme to. Ja som sa dnes cítili super, hráči mi pomohli, dobre blokovali puky. Na oboch stranách bolo veľa šancí, zvládli sme to aj s minimom gólov a sú to pre nás pekné tri body. Hrali sme aj útočnej tretine dobre, no z ničoho nič Košičania prišli a mali veľkú šancu. Prekvapili ma s niektorými peknými prihrávkami, skoro dali dva góly do prázdnej bránky, no zvládli sme to. Bol som pripravený, darilo sa mi dnes sústrediť na všetky puky. Tri body sme veľmi potrebovali a je super vyhrať v Košiciach, kde sa hrá ťažko a kde prišlo veľa ľudí. Musím dnes pogratulovať všetkým hráčom.“

Dominik Sojka, strelec jediného gólu v zápase, nedohral pre zranenie: „Ako som aj pred chvíľou povedal chalanom v šatni, z mojej osobnej stránky je tam obrovská frustrácia. Bol to môj prvý zápas po dlhšom zranení, ale som rád, že mi to aspoň skrášlili víťazstvom… Čo sa týka gólového teču, rád sa staviam pred bránku, som veľký a ťažký, zložito sa ma odtláča. Viem, že puky viem tečnúť, už som to v minulosti takto párkrát spravil. Tečol som to šikovne pomedzi nohy brankára, takže som rád, že sa mi to konečne podarilo zlomiť. Nevedel som, kde skončil puk, takže trochu mi to trvalo a až potom som sa zbadal, že som dal gól. Moje zranenie som nevidel z pohľadu tretej osoby, takže nemôžem to súdiť. Bol som v rohu pritlačený hráčom, no znovu sa mi stalo to, čo predtým. Uvidíme, čo povedia nasledujúce dni… dnes veľmi dôležité tri body, prišli sme sem s tým, že ich potrebujeme brať. Tabuľka je neskutočne nabitá, ide nám o veľa a dúfam, že z východu prinesieme šesť bodov. Humenné taktiež bojuje o umiestnenie, bude potrebný zodpovedný výkon. Aj dnes sa nám stalo, že sme urobili nie najlepšie rozhodnutia s pukom. Aj Humenčanom, aj nám pôjde o všetko, takže bude to chcieť predovšetkým bojovnosť.“

radosť po góle Banskej Bystrice

Marek Bartánus, útočník Košíc: „Mali sme slabší začiatok zápasu, po inkasovanom góle sa prebrali a prišli aj šance. Vytvorili sme si tlak, žiaľ, efektivita z našej strany nebola. Bez gólu sa nedá zvíťaziť. Rozoberieme si tento zápas, no najmä sa musíme sústrediť na nedeľňajší duel, ktorý bude pre nás dôležitý.“

Dan Ceman, tréner Košíc: „Bolo to frustrujúce. Od druhej tretiny sme sa dostali do hry. Vytvorili sme si šance, no nedokázali sme dostať puk do bránky. Dokážeme si vytvárať šance, no nedarí sa nám premieňať ich.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel znovu na ľade súpera, a to v nedeľu 4. februára17.00 hodine v Humennom.

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: fb HC Košice