5 /

V prvom kole Tipos extraligy Banská Bystrica prehrala na svojom ľade s Trenčínom 5:6. V gólovej prestrelke naši ´barani´ dvakrát viedli 1:0 a 5:4, keď hokejisti spod hradu Matúša Čálka neudržali dvojgólové vedenie (1:3). Napokon však brali všetky body trenčianski hokejisti, keď sa v samom závere, konkrétne 55 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, presadil obranca Pietroniro. Tím spod Urpína inkasoval 6 gólov z iba 28 striel súpera, z toho tri dostal v oslabení.

Do zápasu lepšie vstúpili Banskobystričania. V štvrtej minúte mohol otvoriť skóre v presilovke Faith z dorážky, brankár LaCouvee bol proti. Do vedenia išli ´barani´ v ôsmej minúte, keď sa v predbránkovom priestore najlepšie zorientoval Andrej Bíreš po predchádzajúcej koncovke Žitného – 1:0. Následne oba tímy nedokázali využiť presilovky a hostia odpovedali v osemnástej minúte z podobnej situácie. Puk za čiaru dotlačil v trme – vrme Conway a keďže videorozhodca nevidel nedovolenú prihrávku rukou, gól po preskúmaní platil. Prvá tretina skončila nerozhodne 1:1.

Na začiatku druhej tretiny mohol otočiť stav Petráš, dostal sa do dobrej šance na ľavej strane, ale minul odkrytú bránku. Hokejistom spod Urpína sa naskytol brejk v oslabení, no Vela z medzikružia na dorážke LaCouveeho nepokoril. O pár sekúnd Trenčania početnú výhodu využili, odrazený puk išiel k Lichancovi a ten voľný pri pravej žrdi nezaváhal – 1:2. Na 1:3 zvýšil o dve minúty z ďalšej presilovky pohotový Petráš. Z ľavého kruhu bez prípravy prestrelil Belányiho. Ani tento stav netrval dlho, pretože Andrej Bíreš pridal svoj druhý gól a bol výstavný. Švihom vymietol horný roh trenčianskej svätyne – 2:3. V polovici duelu Faith mieril do žŕdky. Napokon na 3:3 vyrovnal Tomáš Matoušek v presilovke z dorážky, keď sa k nemu dostal vyrazený puk po predchádzajúcej strele Bíreša. A keďže následne nevyužili veľké šance Vela, ktorý išiel sám na bránku, a potom ani Žitný v tlaku, keď sa dvakrát vyznamenal La Couvee, prišiel trest. Gól do šatne dali Trenčania. Vyhrali buly a rýchlo to vyriešili tečom Imma po strele Charbonneaua – 3:4.

V tretej tretine z bystrického tlaku vyrovnal na 4:4 Marcus Vela, keďže La Couvee mal zakrytý výhľad. Obrat po nevyužitej presilovke Trenčína a šanci Ahla mohol privodiť Faith, no z ľavej strany už druhýkrát v zápase zazvonil na žŕdke. O pár sekúnd to však vyšlo Rastislavovi Gašparovi v presilovke z dorážky po strele Matoušeka 5:4. Lenže ´barani´ ani toto jednogólové vedenie neudržali. V početnej výhode sa presadil na druhej strane i Immo po strele z pravého kruhu – 5:5. A keď sa už zdalo, že duel dospeje do predĺženia, tak 55 sekúnd pred koncom rozhodol o výhre hostí Pietroniro z vyššie položenej časti medzikružia, keď mal brankár Belányi zakrytý výhľad a hoci si siahol na puk, ten prepadol do jeho bránky a bolo 5:6.

Fakty o zápase:

HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 5:6 (1:1, 2:3, 2:2)

Góly: 8. Bíreš (Žitný, Bačík), 27. Bíreš (Gašpar, Bačík), 33. Matoušek (Bíreš, Gašpar), 44. Vela (Wilkins), 52. Gašpar (Matoušek, Žitný) – 18. Conway, 23. Lichanec (Conway, Ekberg), 25. Š. Petráš (Conway, Ekberg), 39. Immo (Charbonneau, Baláž), 54. Immo (Pietroniro, Ahl), 60. Pietroniro (T. Bokroš, D. Hudec). Rozhodovali: Výleta, Baluška – Bogdaň, Ordzovenský, vylúčení na 2. min: 5:5, presilovky: 2:3, oslabenia 0:0. Diváci: 2016.

Banská Bystrica: Belányi – Wilde, Ďatelinka, Hora, Bačik, Holenda, Dame-Malka, Žabka –  Petriska, Sojka, Matoušek – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Žitný – Štrauch, Stránsky, R. Faith – Šuchaň

Trenčín: LaCouvee – Pietroniro, Starosta, Ekberg, M. Hudec, T. Bokroš, Hlaváč, Kupec – Ahl, Conway, Š. Petráš – Charbonneau, Baláž, Immo – D. Hudec, Sojčík, Krajčovič – Vaňo, Lichanec, M. Sloboda

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: Hrali sme celkom dobre, strieľali sme na bránku,  ale z 28 striel súpera sme inkasovali 6 gólov, z toho tri v presilovke. A to je dosť. Videl som veľa dobrých veci, no potrebovali sme viac zákrokov. V prvej tretine sme spravili chybu vzadu, dali sme si tam zlé prihrávky. Prehrali sme buly v druhej tretine na jej konci a znovu zbytočne inkasovaný gól. Štvrtá formácia bola dobrá, mala šance, ale niektorí hráči ich trestuhodne zahodili. Bírešova lajna hrala skvele, bola fantastická. Sojkova lajna sa trápila. Momentum sme napokon nenaklonili na našu stranu. Sme sklamaní z prehry, ale potrebovali sme viac zákrokov brankára. Uvidíme, kto bude chytať nabudúce, ale nemôžeme mať legionára v bránke ako náhradníka, to je hlúposť.“

Andrej Bíreš, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Ťažko sa hľadajú slová, celý zápas to bolo hore-dole. Myslím si, že v hre päť na päť sme podali lepší výkon, dali sme góly a verili sme tomu, že to dotiahneme do úspešného konca. Prišla však potom oslabenie a v závere nešťastný gól, a skončilo sa to pre nás nešťastne. Moje dva góly nie sú dôvodom na oslavu, chceli sme vstúpiť do sezóny víťazstvom, no bohužiaľ nevyšlo nám to a dúfam, že nám to vyjde v nedeľu. Pozitívom osú premenené presilové hry a ako som spomínal, hrali sme dobre päť na päť, boli sme lepším mužstvom, no urobili sme hlúpe fauly. Treba popracovať na oslabeniach.“

Tomáš Matoušek, útočník Banskej Bystrice, gól po návrate domov (1+1 v zápase): „Dostali sme gól v závere druhej i tretej tretiny. Keď tam ideme hráči, ktorí sme určení na to, aby sme to ubránili, tak musíme to ubrániť. Musíme si vstúpiť do svedomia, máme veľkú časť zodpovednosti za to, že to proste nevyšlo. Návrat do Bystrice bol super, no skončilo to, ako to skončilo. Je to len prvý zápas, čiže nejdeme robiť z toho žiadnu vedu, ale jednoducho každý máme určitú rolu v mužstve, a my sme to dnes nezvládli – myslím nás hráčov, ktorí sme to mali v závere ubrániť. Padlo to tam, teče, jedno s druhým, ale je to naša robota a musíme to zvládať. Ďalšia vec sú fauly, ale rozprávam o tom, že nemôžeme dostávať minútu pred koncom druhej tretiny gól a v závere tretej tretiny gól. Nebavme sa o fauloch, my sme tiež využili nejaké presilovky, na to sú. To je v poriadku. Ale keď máme situáciu päť na päť, musíme to zvládnuť. Musíme spraviť aj tri – štyri zakázané uvoľnenia a odbrániť to. To je celá veda všetkého, musíme si vstúpiť do svedomia. Bol som tam aj ja… Musíme si to pozrieť na videu, pretože to sú body, ktoré nám v závere sezóny môžu chýbať a budeme sa škrabať po hlave, že kde bola chyba.“

Šimon Petráš, útočník Trenčína, autor gólu na 1:3: „Chceli sme na začiatok sezóny vyhrať na ľade ťažkého súpera, čo sa aj podarilo a sme za to veľmi radi. Aj vlani sa nám proti Bystrici darilo, asi vieme recept na ich hru. Bystričania hrajú dobre, aktívne a tréner nám vždy pred zápasom niečo pripraví. Ak to dodržiavame, tak to vychádza. Mrzí nás priveľa inkasovaných gólov. Už aj v príprave sme ich dostávali veľa, musíme napraviť našu obrannú zónu, aby ich bolo menej. Vpredu máme kvalitu. Verím, že to budeme potvrdzovať aj naďalej. Myslím si, že máme lepší tím ako v uplynulej sezóne. Verím, že to potvrdíme v ďalších zápasoch.“

Tréner trenčianskej Dukly Róbert Döme: „Išlo o klasické prvé kolo, všetci boli trochu nervózni, skákalo to každému, ale myslím si, že v druhej tretine sme to mali v rukách, len sme trošku poľavili. Vyšli nám presilovky a hráči, ktorí mali dať gól, tak ho dali. Zápas bol vyrovnaný, viac by mu svedčala remíza. My sme mali trochu viac šťastia. Bystrica má oveľa lepšie mužstvo ako minulý rok. Potešili ma niektoré individuálne kvality hráčov, cudzinci sa ukázali v dobrom svetle. Bolo tam aj pár individuálnych chýb, inkasovali sme priveľa zbytočných gólov a domácich sme dostali späť do zápasu, i keď v určitých fázach to bolo zo strany súpera zaslúžené, bol lepší. Mali sme viac šťastia, aj taký je hokej. Pri všetkej skromnosti nastupujeme s touto výhrou do autobusu, máme pred sebou ešte veľa práce.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR