0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 47. kole Tipos extraligy remizovali v Bratislave so Slovanom 3:3 v riadnom hracom čase, no napokon dva body zobral domáci tím, pretože v predĺžení strelil rozhodujúci gól v 62. minúte kanadský útočník Emile Poirier. Vďaka tomu sa radovali ´belasí´ po výsledku 4:3 a znížili tak na ôsmej priečke manko na siedmu pozíciu, ktorá patrí tímu spod Urpína, už iba na dva body. Slovan zdolal Banskú Bystricu aj štvrtýkrát v sezóne a v prípade rovnosti bodov po základnej časti bude v tabuľke pred ňou.

Bol to tisíci extraligový zápas pre bystrického kapitána Ivana Ďatelinku, ktorý vyslal už v tretej minúte delovku príklepom a Godla musel predviesť fantastický zákrok bleskovou lapačkou. Skóre ako prvý otvoril v 12. minúte útočník ´baranov´ Ján Petriska, keď sa dostal k puku po sebavedomom prieniku Štraucha, po ktorom mal pred sebou už len odkrytú bránku, vďaka čomu sa poľahky presadil – 0:1. Tesný náskok nevydržal príliš dlho, keďže už v 15. minúte vyrovnával Takáč pohotovou strelou nad vyrážačku Krošelja – 1:1 a necelú minútu na to bratislavský tím viedol, keď sa v prečíslení ujala koncovka z hokejky Findlaya do odkrytej bránky – 2:1.

V druhej tretine mali domáci v 31. minúte k dispozícii trestné strieľanie, ktorého exekútorom bol Poirier, lenže v tomto bode zápasu ešte nenašiel recept na Krošelja. Čo sa však nepodarilo jemu, napravil päť a pol minúty pred odchodom do kabín Török, ktorý si našiel puk po oslabovkovom úniku Šilleho a zvýšil už na 3:1. Bystrickí hráči stihli vo veľmi krátkom čase odpovedať a počas tej istej početnej prevahy znižoval Carter Turnbull, ktorý prešiel s pukom medzi kruhy a zavesil ho tam, kam mal – 3:2. Pred treťou tretinou tak udržal nádeje na vyrovnanie.

Bratislavčania mali najmä v prvej polovici tretej časti dobré šance znovu odskočiť na rozdiel dvoch gólov, no neujala sa ani príležitosť Lukošika a ani prečíslenie dvoch proti jednému zo 49. minúty. Zhruba v polovici 53. minúty bol blízko vyrovnania Gašpar, lenže Godla ešte nepustil puk za svoj chrbát. Do konca riadneho hracieho času nezostávali ani dve a pol minúty, keď prišlo vylúčenie Findlaya, čo sa rozhodli Banskobystričania využiť na odvolanie brankára a presilovku o dvoch hráčov. Na veľkú radosť fanúšikov spod Urpína sa im 65 sekúnd pred sirénou podarilo vyrovnať zásluhou Matta Wilkinsa, zakončoval po prihrávke Horu voľný z kruhu do odkrytej časti Godlovej svätyne – 3:3. Domáci Šille zhruba desať sekúnd pred koncom mohol strhnúť vedenie na stranu Slovana v úniku bekhendovým blafákom, čo mu Krošelj neumožnil.

Nasledovalo predĺženie a v ňom v 62. minúte rozhodol o výhre 4:3 Poirier, keď vytiahol puk od mantinelu, prešiel medzi kruhy a zavesil do horného rohu Krošeljovej bránky. Pre bystrického útočníka Andreasa Štraucha to bol 500-tý extraligový duel.

HC Slovan Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 15. Takáč (Maier, Mahbod), 16. Findlay (Pecararo), 35. Török (Šille), 62. Poirier – 12. Petriska (Macek, Štrauch), 36. Turnbull (Hora, Wilkins), 59. Wilkins (Hora, Turnbull). Rozhodovali: P. Stano, Žák – Junek, Jurčiak, vylúčení na dve min.: 3:1, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, diváci: 5190.

Slovan: Godla – Holway, Golian, Kubka, Maier, Bergman, Sersen, Beňo – Pecararo, Findlay, Poirier – Fominych, Mahbod, Takáč – Šille, Preisinger, Lukošik – Žitný, Kukumberg, Dudáš – T. Török

Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačik, D. Stránský, Hora, Nielsen, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Macek, Petriska, Štrauch

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas, musím však pogratulovať súperovi. Po celý čas sme mali problémy s rýchlosťou, ktorou sa domáci prezentovali, majú v tíme veľmi dobrých korčuliarov a tí nám spôsobovali ťažkosti, znepríjemňovali nám našu hru. Zároveň som však rád za to, akým spôsobom sa prezentovali moji zverenci. Videli sme vyrovnaný zápas.“

Ivan Ďatelinka, tisíci duel v extralige, kapitán Banskej Bystrice: „Začali sme dobre, dali sme gól, no vzápätí sme inkasovali dve rýchle zásahy po sebe, čo nás trošku utlmilo. Potom sme hrali presilovku a dostali sme tretí gól, po ktorom sme to len naháňali. Dali sme to aspoň do záveru a sme radi, že berieme jeden bod. My sme dnes mali v defenzíve veľa chýb, podržal nás brankár a nebyť jeho, dostali by sme viac gólov. Čo sa týka môjho tisíceho zápasu v extralige, tak áno, niekde vzadu v hlave to bolo. Od začiatku sezóny som si stanovil takú svoju métu, ktorú som chcel dosiahnuť, pokiaľ budem zdravý. Podarilo sa, za čo som rád a ide sa ďalej. V Bystrici som odohral viac ako polovicu kariéry a určite tie majstrovské sezóny boli tým najkrajším obdobím. Opustiť Slovensko ma až tak nelákalo, aj keď nejaké ponuky boli, ale vždy to vyšlo nejako a nejak sa to zamotalo a ostal som tu. Ja som to obzvlášť neriešil, bol som na Slovensku a úprimne, nehanbím sa za to. Som rád, že som tu mohol byť. Teraz je méta, aby sme boli v prvej šestke a potom pôjdeme ďalej. Už nejdeme dlhé kroky, ideme malé. Posúvame sa krok po kroku.“

Ján Petriska, strelec úvodného gólu Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi to hodnotí, keďže sme prehrali. Začiatok do zápasu bol vyrovnaný, dali sme prvý gól, čo bolo super. Potom sme vzápätí dostali, bolo 1:1. Musíme sa vyvarovať individuálnych chýb ako aj pri treťom inkasovanom góle a potom aj v predĺžení.“

Tomáš Török, strelec tretieho gólu Slovana: „Podľa vývoju zápasu sme to mali zvládnuť za 3 body. Je to síce výhra, no s horším koncom. Táto sezóna je veľmi turbulentná a mentálne ťažká. Ten gól mi nešlo dlho streliť, takže aj emócie plynuli z toho, akú veľkú radosť som mal. Nič nie je stratené. Ak zvládneme tri zápasy, tak sa môže stať všeličo. Je to otvorené, tento rok je veľmi vyrovnaná sezóna. Spravíme všetko pre to, aby sme už v Poprade bodovali za 3 body. Máme to vo vlastných rukách.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Slovana Bratislava: „Vyrovnaný a rýchly zápas, v ktorom rozhodovali maličkosti. Súper zvládol dve presilovky a dal dva góly. My sme sa k takej situácii nedostali v tomto stretnutí. Možno by nám práve to pomohlo. Škoda toho záveru, že sme to neustáli. Vieme o čo hráme a chceli sme získať tri body, no máme len dva. Asi to bola spravodlivá remíza. Rozhodlo možno premieňanie šancí v zlomových momentoch. V úplnom závere sme mali nájazd, keď išiel hráč sám na bránku, ale nezvládol to. Zvládli sme predĺženie a získali bod navyše. Vždy je lepšie mať dva ako jeden alebo žiadny.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie doma, a to v piatok 1. marca17.30 hodine proti rivalovi zo Zvolena, ktorý okupuje šiestu priečku zaručujúcu priamu účasť v play-off s dvojbodovým náskokom.

Autor: (cb + web HC´05), Foto: Zdroj TASR + fb a web klubov