1 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 17. kole Tipos extraligy neuspeli na ľade susedného Zvolena. Ten potvrdili na svojom ľade pred takmer štyri tisíc divákmi domácu neporaziteľnosť. Naši hráči spod Urpína prvýkrát v sezóne na vonkajšom ihrisku nebodovali. Hoci po dvoch tretinách bol stav vyrovnaný, v tretej tretine priklonili misky váh na svoju ´bryndziari´ a zvíťazili napokon 6:3.

V úvode Bystričania nevyužili presilovku, v ktorej mali dobré možnosti Jendek a Výhonský. Početnú výhodu dostal následne aj Zvolen a nepresadil sa Kašlík. Do vedenia 1:0 napokon išli domáci v jedenástej minúte po strele voľného Jedličku z otočky z pravého kruhu . Na tento zásah odpovedali ´barani´ o 33 sekúnd neskôr, keď sa po strele Výhonského ujal teč Gilberta Gabora pred bránkou – 1:1. Potom mohol druhý gól streliť zvolenský útočník Csányi po peknom prieniku, proti bol v bránke Rahm. Na opačnej strane mal možnosť pred Patersonom Urbánek, ale bekhendom neuspel. Na prestávku išli napokon spokojnejší ´bryndziari´, pretože v pätnástej minúte z pravého kruhu poslal puk pod hornú žŕdku Messner 2:1, a v sedemnástej zvýšil na 3:1 rovnako z pravého kruhu presnou strelou k žrdi mladý Kašlík.

Do druhej tretiny poslal bystrický kouč brankára Belányiho ten sa hneď predviedol dobrým zákrokom v oslabení pri strele Hecla. Vyrovnanie mal už v piatich proti piatim na hokejke Troock, sám pred Patersonom neskóroval. Na domácej strane sa nepodarilo navýšiť vedenie Heclovi a Sideroffovi zblízka. To už na ľade nebol spomínaný Kašlík, keďže s vykĺbeným ramenom musel po súboji odísť z ľadu. V polovici zápasu mali ´barani´ tlak, no prevahu na ľade pretavili do gólu až v početnej výhode v 34. minúte. Po strele Urbánka z kruhu sa presadil z dorážky Alex Výhonský3:2 a o tri minúty neskôr vyrovnal po peknej akcii na 3:3 voľný Jakub Urbánek z pravého kruhu do odkrytej svätyne Patersona, keď ho parádne našiel Gašpar. Stredné dejstvo ukončila nepresná delovka domáceho Jedličku.

V tretej tretine Zvolen využil druhú presilovku v rade. Vedenie 4:3 zariadil opäť strelou z pravého kruhu Huntebrinker a o 27 sekúnd zvýšil na 5:3 spoza kruhu presný Bondra. Duel potom oživila bitka Sládoka s Kabáčom, keď obaja derby pre vyššie tresty nedohrali. Sládok si trúfol aj na Gabora, ale obrancu HKM spacifikoval čiarový rozhodca. Bystričania mohli duel ešte zdramatizovať v presilovke, v nej však stroskotali na Patersonovi Pavlin a Sukeľ. Výsledok potom prikrášlil po peknej individuálnej akcii Šiška, ktorý prešiel cez Pavlina a vychutnal si bekhendom aj Belányiho – 6:3. Posledné slovo mohol mať Sukeľ, no jeho delovka v 59. minúte nemala presné parametre.

HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)

Góly: 10. Jedlička (Langkow), 15. Messner (Sideroff), 17. Kašlík (Zuzin), 44. Huntebrinker (Hanna, Langkow), 45. R. Bondra (Langkow), 56. Šiška (Marcinek, Hain) – 10. G. Gabor (Výhonský, Kontos), 34. Výhonský (Urbánek, Troock), 37. Urbánek (R. Gašpar, Ďatelinka).  Rozhodovali: Jobbágy, Baluška – Bogdaň, Synek, vylúčení na 2 min: 5:5, vyššie tresty: Kabáč 5+DKZ – Sládok 5+DKZ (obaja za bitku), presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny: Zvolen od 25. min. bez Kašlíka – B. Bystrica od 21. min. Belányi za Rahma, diváci: 3803.

Zvolen: Paterson – Messner, Rauhauser, Mudrák, Hanna, Hain, Sládok, S. Barcík – Jedlička, Langkow, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, Hecl – Kašlík (do 25. min.), Viedenský, Zuzin – Marcinek, Šiška, Csányi

B. Bystrica: Rahm (21. Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Troock, Tamáši, D. Jendek – R. Gašpar, Kontos, Urbánek – J. Sukeľ, Bíreš, Kabáč – Výhonský, Jamrich, G. Gabor

Rudolf Jendek, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme slabší úvod. Súper nás zatlačil a mal množstvo šancí. Dostal sa v prvej tretine do výhody. Od druhej tretiny sme poslali do hry brankára Belányiho a postupne sme sa od polovice zápasu dostali do hry. Po krásnych akciách sa nám podarilo vyrovnať na 3:3. Následne v tretej tretine sme inkasovali dva rýchle a dva lacné góly. Som sklamaný, lebo sme sa perfektne vrátili do zápasu. Štvrtý gól nás nemôže zlomiť. Musíme hrať ďalej a pokračovať v tom, čo sme produkovali. Ak budeme však hrať takýto hokej ako vo Zvolene, bude to omnoho lepšie. Zlomový moment bolo sporné vylúčenie pred štvrtým gólom, pretože hokejku držal hráč súpera a bolo ňou zasiahnuté do tváre. Je to na tých pánoch. Vyhovárať sa mi tu na nejaké tablety, že ich niekto nemá, neviem prijať takéto výhovorky. Jednoznačne však na našej strane by sme mali byť ostražitejší a zabrániť tomu gólu, ktorý sme inkasovali.“

Jendek sa vyjadril aj k výmene kapitánskej pásky, ktorú prevzal opätovne Ivan Ďatelinka: „Bolo to moje rozhodnutie. Považujem Ivana za takého otca tohto tímu. Dlhé roky tu je kapitán. Myslím si, že pomôže aj ´Kabimu´, aby on mohol byť ten adekvátny nasledovník. Boli to dlhé rozhovory aj s ´Kabim´, aj s ´Ďatlom´. Po dlhej úvahe sme k tomu pristúpili, aby sme trošku odľahčili Miša Kabáča a mohol sa viac venovať svojej hre.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Po prvej tretine sme prehrávali 1:3 z nášho pohľadu, takže sme si povedali nejaké veci. Do druhej tretiny sme vstúpili dobre. Vyrovnali sme na 3:3. Mali sme momentum, boli o kúsok lepší, ale v tretej tretine to súper pekne trafil v presilovke a potom sme spravili hlúpe chyby. Ak ich budeme robiť, nebude sa nám ľahko vyhrávať. To je vec, ktorú musíme odstrániť. A čo sa týka kapitánskeho Céčka na mojom drese, bola to voľba trénera. Ja to rešpektujem. Mám ťažkú úlohu, nielen teda ja, ale všetci. Musíme sa s tým popasovať. Celé sa to riešilo cez reprezentačnú pauzu. Sedeli sme k tomu, povedali si určité veci. Verím, že to padne na úrodnú pôdu. Ja som povedal už pred sezónou, že ´Kabimu´ pomôžem v jeho úlohe kapitána, no teraz potrebuje trošku odľahčiť. Nehovorím teda, že Céčko budem mať do konca sezóny. Potrebujeme sa všetci herne zdvihnúť. A ak toto má pomôcť, tak nech to tak je.“

Jozef Sládok, obranca Zvolena: „My sme spokojní. Bol to náročný zápas ako každý s Banskou Bystricou, bolo to derby. My sme radi, že sme udržali na domácom ľade neporaziteľnosť. Je výborné, že doma vyhrávame, len treba, aby sme nosili aj nejaké body z vonku. Je tam nejaký problém, neviem v čom. Už párkrát sme boli blízko k výhram na ľade súperov, ale napokon nám závery duelov nevyšli a zbytočne sme stratili body. Na druhej strane sme radi, že doma víťazíme , ale musíme zbierať body aj vonku. A čo sa týka mojich bitiek, udialo sa to na ľade. Bol som trošku vyhecovaný. Počul som tam od oboch bystrických hráčov nejaké komentáre, z toho to vzniklo. Ja som hlavne nechcel dovoliť ataky na našich hráčov. Bol tam atak na Petra Zuzina, je to náš kapitán. Odskočili sme pritom na dva góly, takže nechcel som dopustiť, aby Bystričania začali poľovať na našich top hráčov. Chcel som to nejako stopnúť. Udialo sa to tak, ako ste videli a myslím si, že aj ľudia boli radi. Atmosféra bola výborná. Je to vždy dobré takéto zápasy. Z mojej strany to pri tých bitkách nebolo nič osobné. Obaja, tak Kabáč ako aj Gabor sú veľkí chlapi, čo ma teší. Ja rád hrám proti Bystrici a nemyslím si, že by bolo niečo extra zákerné. Bolo to v pohode.“

Juraj Šiška, útočník Zvolena: „Bol to veľmi dobrý zápas z oboch strán. Divákom sa musel páčiť, podľa mňa bol pre nich atraktívny, aj sa to zdramatizovalo v určitej chvíli. Napokon to bolo so šťastným koncom pre nás, takže sa z toho tešíme. Ja som si zápas užil, prišlo veľa ľudí. Aj v Banskej Bystrici to bolo v tejto sezóne vybičované. Je cítiť tú rivalitu.“

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Treba pochváliť oba tímy, pretože hrali hokej a snažili sa o vytváranie si šancí. My sme radi, že sme zápas zvládli takým počtom gólov pred výbornou diváckou kulisou. Oba tímy sa dnes pričinili o to, že ľudia si prišli na svoje. Mrzí ma, že v druhej tretine pri inkasovaných góloch na 3:2 a 3:3 sme nepokryli hráčov, to sa nám nemôže stávať. Vedel som však, že v tretej tretine si šance vytvoríme a nejaký gól dáme. Bolo to o tom, kto dá ten štvrtý gól. Dali sme ho my a tým pádom sme boli úspešní.“

Autor: (job), Zdroj: Video Youtube, Foto: fb HKM Zvolen + TASR