3 /

Banskobystrickí ´barani´ v 28. kole hokejovej Tipos extraligy zdolali doma lídra zo Zvolena 3:2 po samostatných nájazdoch a zaznamenali tak štvrté víťazstvo v rade. Rozhodujúci gól strelil až v siedmej sérii nájazdov Jakub Urbánek. ´Bryndziari´ síce viedli, ale naši hráči otočili na 2:1, avšak následne inkasovali na 2:2. V tretej tretine a ani v predĺžení už gól nepadol, takže rozuzlenie priniesli pred takmer tri tisíc divákmi až samostatné nájazdy. V tabuľke stráca tím spod Urpína na šieste miesto zaručujúce priamu účasť v play-off už iba tri body.

Hneď v úvode duelu nasadil bystrický kouč Shedden kombinovanú štvrtú formáciu proti zvolenskej prvej a tento ťah nevyšiel, keďže Kabáč musel faulovať a presilovku súper využil po strele Jedličku z dorážky Viedenským0:1. Jedlička mal aj ďalšie dve šance, najprv z protiútoku strieľal do žŕdky a potom v oslabení nepretavil do dvojgólového vedenia únik. Vyrovnanie napokon privodil v ôsmej minúte Alex Výhonský, ťažil ešte z tlaku práve skončenej presilovky a z dvoch metrov prestrelil Trenčana – 1:1. Bystričania potom nevyužili druhú presilovku v zápase, hoci v nej mali prevahu. Následne prišli veľké príležitosti Zvolenčanov, ktoré nepremenili Sideroff, Marcinek, Stupka a znovu Jedlička. Brankár Sedláček podržal tím.

V strednom dejstve hrozil predovšetkým domáci aktívny kanadský legionár Branden Trooock. Povzbudený utorkovým hetrikom strieľal často, najprv tesne veľa, potom bekhendom, ale Trenčan kapituloval až v 27. minúte, keď spomínaného nášho hráča našiel pred bránkoviskom Kontos a Kanaďan na dvakrát napokon pokoril gólmana HKM zblízka voľný – 2:1. ´Bryndziari´ následne pridali, Zuzin si ešte sám pred Sedláčkom neporadil, ale napokon platila skrytá strela Mudráka z pravej strany, keď brankár HC ´05 toho príliš nevidel a tečovaný puk zapadol k zadnej žrdi – 2:2. Do prestávky mohli pridať tretí gól ´barani´, dobrú možnosť nevyužil znovu Troock a neuspel ani Bíreš z medzikružia, keď mu chýbala presnejšia muška.

V tretej tretine sme mohli ísť do vedenia, ak by Jendek zblízka na dvakrát pokoril Trenčana, alebo ho prekonal po peknom prieniku Watling. V 45. minúte sa Sedláčkovi zamotal puk medzi korčuľami, keď po ňom vybehol, opustil bránku a takmer si dal vlastný kuriózny gól. Puk sa od konštrukcie jeho svätyne odrazil a na šťastie ´baranov´ neputoval ešte k žiadnemu Zvolenčanovi. V bystrickej presilovke hrozila až druhá slovenská formácia na početnú výhodu. Inak sa už hralo opatrne, bojovnejšie. Šance priniesla na domácej strane 58. minúta, v ktorej sa dobre natlačil pred bránku Watling, no nebolo mu súdené skórovať a o pár sekúnd po pohotovej strele Bačíka z mierneho uhla reagoval dobre Trenčan. O minútu mohli aj ´bryndziari´ kontrovať Zuzinom.

V predĺžení mali najprv hokejisti spod Urpína šťastie po strele Messnera do žŕdky. Sólové úniky nevyužili na našej strane Watling a na strane hostí Bondra. A tak sa rozhodovalo v nájazdoch. V tretej sérii skóroval Bystričan Bíreš, v štvrtej odpovedal kapitán Zvolena Zuzin. V šiestej sérii si túto úspešní strelci nájazdy zopakovali, ale už nepokorili gólmanov. Rozhodla siedma séria. Jakub Urbánek našiel recept na Trenčana, ale Sideroff na Sedláčka nie, takže z dvoch bodov sa tešili ´barani´ – 3:2.

HC ´05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0.0 – 0:0, 1:0)

Góly 1. Viedenský (Jedlička, Zuzin), 27. Troock (Kontos. Watling), Urbánek (rozh. sam. nájazd) – 8. Výhonský (J. Sukeľ, Gašpar), 29. Mudrák (Hanna, Huntebrinker). Rozhodovali: Výleta, J. Konc ml. – Haringa, Gegáň, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2819.

Banská Bystrica: Sedláček – Luža, Ďatelinka, Bačík, Kojo, Holenda, Matej Bača, Frídel – Výhonský, G. Gabor, Kabáč – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Watling, Kontos, Troock – Sojka, Urbánek, D. Jendek

Zvolen: Petrík – Messner, Hraško, Mudrák, Hanna, Hraško, Kubka, Sládok, S. Barcík –  Jedlička, Langkow, R. Bondra – Sideroff, Huntebrinker, M. Hecl – Stupka, Viedenský, Zuzin – Marcinek, Šiška, Csányi

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Hrali sme proti kvalitnému súperovi, vedeli sme, že to nebude ľahké. Bojovali sme o výsledok, hlavne v druhej a tretej tretine to bol boj o každý puk. Mali sme dobré šance, hrali sme dobre. V predĺžení a nájazdoch je to vždy otvorené. Musím pochváliť Urbánka za jeho rozhodujúci gól a brankár Sedláček bol proste neuveriteľný. V prvej tretine sme boli ako keby trochu nervózni, hrali sme so silným a rýchlym tímom. Veľmi nám pomohli fanúšikovia, boli úžasní. Verím, že táto atmosféra sa bude opakovať čo najčastejšie.“

Alex Výhonský, strelec prvého vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice na 1:1: „Bol to vynikajúci zápas tak pre nás ako aj pre divákov. Derby ako má byť. Hralo sa zo strany na stranu, bol to výborný, útočný hokej, tentokrát s našim úspechom. Teší náš štvrtá výhra v rade, dnes tomu nechýbalo nič, aj diváci boli fantastickí a sme radi, že sa nám to podarilo v tomto derby zúročiť aj pre nich a mohli sa s nami tešiť z víťazstva. Ideme od zápasu k zápasu, v tíme je pohoda a bojujeme ďalej o priamy postup do play-off. Viem, že som dal stý gól mužstva v aktuálnej sezóne, ale dúfam, že ma to v šatni nebude nič stáť, lebo sa mi to tam poriadne kopí. Azda sa to Ivan Ďatelinka nedozvie, ale asi ma to neminie (úsmev).“

Jakub Urbánek, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice v nájazdoch: „Bolo to derby ako má byť. Rýchly, tvrdý hokej, všetko sa dohrávalo. Zápas plný emócií, rozhodli to až nájazdy. Ja sa ich pokúšam trénovať, robiť to, čo ste videli, sem – tam  mi to vychádza. Teraz som naznačil strelu, potiahol puk trochu. Potom to už treba medzi nohy posunúť, keď sa brankár roztiahne. To sa podarilo, vyhrali sme a je to super pocit. Je to u mňa veľká radosť z gólu, keďže som asi už 19 zápasov neskóroval, išlo ma doma poraziť z toho. Takže sa naozaj veľmi teším. V šatni je pohoda, všetci tam chodia teraz radi, ja určite. Dúfam, že víťaznú sériu natiahneme o niečo dlhšie. Je za ňou tvrdá robota.“

Marek Viedenský, strelec prvého zvolenského gólu: „My sme si zápas s Bystričanmi prehrali sami. Mali sme viac šancí a mali sme z nich dať gól navyše. Ak nedáme viac gólov ako súper, tak nemôžeme vyhrať. Budeme však nad prehrou rozmýšľať iba do polnoci, pretože v sobotu nás už čaká ďalší zápas, na ktorý sa musíme sústrediť. Ideme si ho užiť a v prvom rade vyhrať. Musíme ho zvládnuť. Bohužiaľ sa to nepodarilo spraviť tak, aby sme si to mohli patrične užiť, mohla to byť oslava hokeja. Takto sa ideme naháňať. Je to zápas o tri body, my do neho dáme všetko, ako keby sme hrali play-off. Sme profesionáli a spravíme všetko pre to, aby sme v sobotu vládali, ako tím hrali lepšie a dali i viac gólov. Chceme si to užiť. Na Bystričanov sa nehneváme, že nechceli preložiť tento duel, snažia sa postúpiť v tabuľke vyššie, aby priamo postúpili do play-off. Je to rozpis. Je to tak ako to je. Malo sa na to myslieť skôr.“

Tréner HKM Zvolen Peter Oremus: „Bol to zaujímavý zápas z pohľadu diváka, ale z našej strany musíme množstvo šancí, ktoré sme mali, lepšie využívať a realizovať ich. Bolo ich dostatok na to, aby sme duel zvládli za tri body. Bystričania však hrali dobrý zápas a dotiahli ho napokon do remízy. Z našej strany tam bol dobrý pohyb i agresivita, ale gólov bolo málo. Predviedli sme veľa dobrých vecí na ľade, ak by sme premenili jednu šancu navyše, tak určite zápas vyhráme. Nerobím vedu z toho, že sme dnes hrali dlhý zápas v Banskej Bystrici a zajtra hráme Winter zápas v Bratislave.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice doma pod Urpínom proti Liptovskému Mikulášu, a to v utorok 17. januára o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský