0 /

V 39. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice vyhrali aj na ľade silnej Nitry, ktorej sa v novom kalendárnom roku pomerne dobre darí. Opraty piatkového zápasu pod Zoborom však prebrali ´barani´. Od prvých sekúnd začal diktovať tempo Matt Wilkins, ktorý si v deň svojich 33. narodenín pripravil najlepší možný darček dvomi dôležitými strelenými gólmi a výraznou mierou sa tak podpísal pod cennú výhru 5:3.

Bystrickému tímu stačilo 21 sekúnd, aby sa ujalo vedenia a prsty v tom mal spomínaný Matt Wilkins, ktorý zakončoval z dorážky po strele Šenkeříka – 0:1. Domácim sa však pomerne rýchlo podarilo vyrovnať, keď na konci 4. minúty v prečíslení vyzval Newell na gólové zakončenie Gatesa1:1. V 14. minúte si ´barani´ prinavrátili vedenie, keď dve sekundy po skončení presilovej hry z dorážky zaúradoval Ján Petriska1:2. Niečo vyše dvoch minút pred koncom prvej tretiny mohol Turnbull zvýšiť náskok tímu spod Urpína, lenže v samostatnom úniku nenašiel recept na Kašíka.

Tretí zásah Banskej Bystrice tak prišiel už po 74 sekundách z prostrednej časti, keď sa po zakončení obrancu Stránskeho ujal teč Andreja Bíreša a puk si aj so šťastím našiel cestu za chrbát nitrianskeho brankára – 1:3. Domáci si prinavrátili nádeje v 27. minúte, kedy sa v presilovej hre presadil Jackson2:3 a nechýbalo veľa a Nitra mohla vo veľmi krátkom čase aj vyrovnať. Keďže sa jej to však nepodarilo, prišla rana v podaní elitnej bystrickej formácie, keďže zhuba päť minút pred odchodom do kabín udrel Carter Turnbull2:4. Skvelý výkon z úvodnej štyridsaťminútovky korunoval v 39. minúte oslávenec Matt Wilkins a jeho druhý gól v stretnutí znamenal už trojgólové vedenie ´baranov´ – 2:5.

Vo zvyšku stretnutia už Banskobystričania nepustili zápas zo svojich rúk, hoci inkasovali ešte jeden gól. Ten prišiel v 46. minúte po zakončení z hokejky Cottona, no puk ešte zmenil svoju trajektóriu a brankár Krošelj bol tak bez nároku reagovať včas – 3:5. V záverečnej desaťminútovke si tím spod Urpína už postrážili vedenie i napriek trom presilovkám súpera. Okrem dvojgólového Wilkinsa mal veľký podiel na tejto výhre aj gólman Krošelj, ktorý zastavil až 45 zo 48 pokusov Nitry.

HK Nitra – HC ’05 Banská Bystrica 3:5 (1:2, 1:2, 1:0)

Góly: 4. Gates (Newell, Jackson), 27. Jackson (Gates, Buček), 46. Cotton (Hrnka) – 1. Wilkins (Šenkeřík), 14. Petriska (D. Stránský, Bačik), 22. Bíreš (D. Stránský, Hora), 36. Turnbull, 39. Wilkins (Vela, Turnbull). Rozhodovali: T. Orolin, Štefik – Kacej, D. Konc ml., vylúčení na dve min.: 5:6, navyše tresty: Vitaloš (Nitra) a Vela (BB) obaja po 5 min. + DKZ za pästný súboj, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2854.

Nitra: Kašík – Cotton, Mezei, Bača, Gajdoš, Vitaloš, Stacha – Bubela, Gill, Buček – Newell, Gates, Jackson – Lacka, Čederle, Okoličány – Hrnka, Pobežal, Bajtek – P. Valent, Ridzoň

Banská Bystrica: Krošelj – Bačík, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Žabka – Turnbull, Vela, Wilkins – Gašpar, Bíreš, Matoušek – R. Faith, Langkow, Petriska – Macek, A. Stránský, Výhonský

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to samozrejme veľmi ťažký zápas. Súper hral dobre, no naši hráči sa v ňom nestratili a odviedli dobrú prácu. Streliť päť gólov na ľade súpera je pomerne dosť, nie je to vôbec jednoduché, zvlášť tu v tomto prostredí a proti súperovi ako je Nitra. Moji hráči zahrali dobre a veľkou mierou prispeli k tejto výhre, z ktorej máme všetci obrovskú radosť. Bolo to náročné, domácim to v poslednej dobe išlo, zásluhu na našej výhre však má aj Krošelj, ktorý bol dnes bezpochyby skvelý. Prispeli sme však všetci ku kvalite tohto duelu, predviedli sme dobrý výkon. Myslím si, že už každý zápas v tejto fáze súťaže bude takto vyzerať.“

Matt Wilkins, dvojgólvý narodeninový strelec B. Bystrice: „Nie je jednoduché prísť sem do Nitry hrať, no mám pocit, že sme odviedli dobrú prácu. Samozrejme, dopomohol k tomu skvelý štart do stretnutia a gól hneď v prvom striedaní. V niektorých častiach defenzívy to ešte haprovalo, no v konečnom dôsledku to bolo z našej strany skvelé tímové víťazstvo.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Mužstvu sme po zápase povedali, aby si premyslelo, ako na tento zápas môžeme zareagovať. Ak nás teraz niečo hnevá, sú to zlé vstupy do zápasov. Najprv pôsobíme ako studený motor a rozbiehame sa až v polovici zápasu. To nás dnes určite stálo body. Krošelj niečo chytil, ale veľa našich pukov išlo rovno na neho.“

Program:

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel taktiež na ľade súpera, a to v nedeľu 28. januára17.00 hodine v Trenčíne.